Tijdig ingrijpen helpt Volkerak-Zoommeer in extreem droge periodes Zaalvoetbalinternational Saïd Bouzambou gaat naar FC Eindhoven Het waterpeil in het Volkerak- Zoommeer is afhankelijk van zoet water dat van het Hollands Diep via de Volkeraksluizen wordt aange voerd. Tijdens zeer droge periodes is het mogelijk dat deze inlaat moet worden stilgelegd of zelfs fysiek on mogelijk wordt. Daardoor zakt het waterpeil in het Volkerak-Zoommeer, dat onder meer van belang is voor de zoetwa tervoorziening van Tholen, Sint Philipsland en de Reigerbergsche polder bij Rilland. Als het water te laag komt, dreigen er ook proble men voor de scheepvaart en kan de stabiliteit van keringen en be schoeiingen in gevaar komen. Er valt dus winst te behalen als in de aanloop naar extreme droogte het waterpeil extra wordt verhoogd. Dat moet wel tijdig gebeuren, om dat het verhogen zo'n vijf dagen in beslag neemt. Nagebootst Om erachter te komen hoe dat in de praktijk uitpakt, is een proef uitge voerd waaraan onder meer de pro vincie Zeeland en waterschap Scheldestromen hebben meege werkt. Daarbij is een droge periode nagebootst, door het waterpeil eerst te verhogen en dan de toevoer van zoet water tij delijk te staken. In eer ste instantie gingen het spuien op de Westerschelde, bij het Bathse spuisluis, normaal door. Vervol gens werd ook dat stilgelegd. De proef heeft duidelijk gemaakt dat als men blijft spuien, het water peil in het Volkerak-Zoommeer drie tot vier centimeter per dag zakt. Tussen het maximale en het minimale peil zit 25 centimeter. Het duurt dan dus ongeveer zes dagen voordat het laagste peil is bereikt. Door het spuien volledig stil te leggen, kan die periode flink wor den opgerekt, tot ongeveer 25 da gen. Maar dat betekent wel dat het Volkerak-Zoommeer niet langer wordt doorgespoeld. Daardoor gaat het geleidelijk verzilten, wat nade lig kan zijn voor de zoetwatervoor- De resultaten worden eerst besproken met alle waterbeheerders ziening. Zelfs nadat het spuien een maal is hervat, duurt het nog weken voordat het zoutgehalte weer nor maal is. Uit het eindrapport valt op te ma ken dat verhogen van het peil - met of zonder spuien - er op zich zeker voor kan zorgen dat het Volkerak- Zoommeer beter bestand is tegen droge periodes. Of dat ook gaat ge beuren, moet nog blijken. De resul taten worden eerst besproken met alle betrokken waterbeheerders. Ook zal er afstemming moeten plaatsvinden met natuurbeheer ders en de landbouwsector, om alle belangen goed tegen elkaar af te wegen. Duidelijk is dat nog een aantal za ken moet worden opgelost of ver der worden uitgezocht. Zo is bij de proef gebleken dat het meetnet in het Volkerak-Zoommeer verzilting lange tijd niet opmerkt. Het zout verspreidt zich over de bodem, bui ten bereik van de sensoren. Pas als er weer wordt doorgespoeld en het verzilte water mengt met de boven laag, wordt het verhoogde zoutge halte gemeten. It vrijdag 7 mei 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl 'onnco FOTO'S HENK SNOEKEN LANGLEY (CAN) Diep onder de indruk waren ze. De vertegenwoordigers van de militaire regimen ten uit het Canadese Vancouver en de nazaten van veteranen die in Nederland vochten. Zij zagen op Bevrijdingsdag in de Twilight Drive-In bioscoop in Langley (vlakbij Vancouver) de film De Slag om de Schelde. Een van de aanwezigen was Honorary Lieutenant Colonel Don Foster van het 15de artillerie regiment in Vancouver. Zijn vader raakte zwaargewond bij de gevechten in Zeeland. „Over de slag om de Schelde wilde hij nooit veel zeggen", vertelt hij. ,,Het enige wat ie dan zei: 'it was pretty nasty'. Een understate ment. Dat snap je als je deze film ziet. De slag om de Schelde was een van de heftigste gevechten in de oorlog. De film maakte me ook verdrietig. Want er waren geen winnaars. Iedereen verloor. Het is belangrijk om dat te laten zien. Het is ook goed dat er een film is die aandacht geeft aan een veldslag die voor het verdere verloop van de bevrijding van Europa zo cruciaal is geweest." In totaal werd De Slag om de Schelde vanuit zo'n veertig auto's bekeken. ZEELAND 14 Waterpeil omhoog bij droogte Het Volkerak-Zoommeer is beter voorbereid op extreme droogte als het waterpeil tijdig wordt verhoogd. Een praktijkproef heeft laten zien dat er zeker mo gelijkheden zijn, maar dat er ook een aantal haken en ogen aan zit. Rolf Bosboom Bath

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29