Of onverantwoord? Weer uit, maar mét toegangstest Tweede Kamer wil niks weten van eigen bijdrage JOL Wordt zij de nieuwe Merkel? Speciale bijlage bij deze krant Liane den Haan nekt 50PLUS Annalena Baerbock is gedoodverfde volgende bondskanselier van Duitsland »pu Enige Kamerlid van ouderenpartij stapt uit de club en neemt haar zetel mee De openstelling van winkels en terrassen in combinatie met redelijk goed weer én de meivakantie doet de straten van dorpen en steden in Zeeland vollopen. Soms is het zó druk - zoals gisteren in Middelburg - dat voldoende afstand houden onmogelijk is. De gemeentebesturen zien er (nog) geen probleem in en ook de bezoekers denken dat het veilig is: ,,Je moet gewoon een beetje oppassen.'' Immunoloog Ger Rijkers ziet het met lede ogen aan: ,,Het is een gevaarlijke situatie.'' Tijdens een marathondebat bleek gisteren dat een meerderheid in de Kamer voorstander is van een tij de- lijke 'testsamenleving'. Dankzij toegangstesten wordt het de ko mende maanden mogelijk om de samenleving sneller te openen dan zonder testen het geval zou zijn, denken kabinet en het parlement. Een bewijs van vaccinatie telt niet als toegangsbewijs. Als de restaurants weer open mo gen - op z'n vroegst eind deze maand - mogen er maximaal dertig gasten binnen zijn. Die moeten nog wel 1,5 meter afstand houden. En als alles meezit, kan de 1,5 me- terregel op sommige locaties eind juni helemaal worden losgelaten, stelt minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid). ,,Dat weten we Deze wet gaat niet over beperkingen, maar juist over vrijheid omdat we daarmee geoefend heb ben in de Fieldlabs'', aldus De Jonge. ,,Het loslaten van de 1,5 me ter is precies het verschil tussen het wel of niet exploitabel maken van j e theater, je bioscoop of je restau rant.'' Als de Eerste Kamer op 18 mei met de tijdelijke testwet van De Jonge instemt, kunnen kort daarna musea, restaurants, stadions en ook festivalorganisatoren een negatieve testuitslag verplicht stellen voor de toegang. In het openbaar vervoer en in gemeentehuizen mag nooit om toegangstest worden gevraagd. Versneld ,,Ik denk dat het belangrijk is om te kijken of we op deze manier onze vrijheden versneld terug kunnen krijgen'', zegt De Jonge. Volgens hem zal de wet vrijheden van Ne derlanders niet inperken. ,,Deze wet gaat niet over beperkingen, maar juist over vrijheid. Deze wet is erop gericht meer én eerder dingen verantwoord mogelijk te maken.'' De Jonge is bereid om de test voorlopig gratis te laten. In een eer der kabinetsplan wilde het kabinet vanaf 1 juli een eigen bijdrage van 7,50 euro vragen, maar daar kwam een meerderheid in de Kamer gis teren tegen in verzet. Mogelijk moeten festivalgangers vanaf au gustus nog wel een eigen bijdrage neertellen. In het hele land komen commerciële snelteststraten waar Nederlanders een toegangsbewijs kunnen krijgen. P5 Nieuwsmedia •Pu Lekker druk! FOTO DIRK-JAN GJELTEMA ZEELAND 2 Uit eten gaan of een bioscoop bezoeken wordt over een paar weken weer mogelijk. Voor waarde is wel dat de bezoekers een negatieve coronatest op zak hebben. Een meerderheid in de Tweede Kamer gaat akkoord met deze toegangstesten, als ze voorlopig maar gratis blijven. Peter Winterman Den Haag - Hugo de Jonge, minister Overgangsdag naar warmer weertype pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1