5 Onderzoek naar doden bij protesten Colombia NIEUWS 15 SPANNINGEN CHINA EN VS Taiwan speelt een hoofdrol in de oplopende spanningen tussen China en de Verenigde Staten. Met veel militair vertoon proberen de mogendheden elkaar bij Taiwan in toom te houden. Vijf vragen over een explosief dossier. De Straat van Taiwan is het to neel van militair machtsvertoon. Chinese oorlogsschepen patrouil leren in de 180 kilometer brede zee-engte die het Chinese vaste land scheidt van het eiland Tai wan. De Chinese luchtmacht heeft het Taiwanese luchtruim dit jaar al met 260 vluchten geschonden. In reactie laten de Verenigde Sta ten, bondgenoot van Taiwan, zich gelden met patrouilles van hun marine. Vorige maand voer het Chinese vliegdekschip Liaoning zij aan zij met de USS Theodore Roosevelt. De VS geeft hiermee een dubbel signaal af: handen af van Taiwan, én de Zuid-Chinese Zee en de Straat van Taiwan zijn internationale wateren. In de ogen van Peking is Tai wan een afvallige provincie die moet terugkeren in de Chinese moederschoot. Het slepende conflict ontstond in 1959, toen Tsjang Kai-sjek, de door Amerika gesteunde leider van de Nationa listische Partij, de burgeroorlog met de communisten van Mao Zedong verloor en naar Taiwan vluchtte. Daar werd de Republiek China opgericht. Sindsdien spelen Peking en Taipei een kat-en- muisspel. Taiwan durft het niet aan officieel de onafhankelijk heid uit te roepen, omdat China dan dreigt met een invasie. Daar staat tegenover dat Peking al tientallen jaren de relatie van het eiland met de VS tolereert. Bij Amerikaanse wapenleveranties aan Taiwan klinkt steevast luid protest van China, maar het land verbindt er geen zware conse quenties aan. De jongere generaties in Taiwan hebben geen echte historische band met het Chinese vasteland. Voor hen is China een buitenland met een verkeerd politiek systeem. Steeds meer Taiwanezen koesteren hun democratie en hun vrijheids- denken, ze wijzen de oude ge dachte dat zij onderdeel zijn van één China faliekant af. De eis om de onafhankelijkheid uit te roepen groeit. Twee verkiezingszeges van »De roep om onafhankeijkheid ziet China als een oorlogsverklaring president Tsai Ing-wen, in 2016 en 2020, zijn daar een politieke beves tiging van. Haar Democratische Progressieve Partij is opgericht met de belofte van onafhankelijk heid, een stap die China een oor logsverklaring noemt. Sinds Tsais aantreden heeft China de commu- nicatie met Taiwan afgesloten, reis- en handelsbeperkingen inge steld en het militaire tromgeroffel flink opgevoerd. Op Taiwan is de roep om een eigen staat extra aangewakkerd sinds het aantreden van Donald Trump. De 45ste Amerikaanse president had lak aan Chinese gevoeligheden omtrent Taiwan. Hij verstevigde de banden met de bondgenoot met forse wapen leveranties, waaronder gevechts vliegtuigen, diplomatieke bezoe ken aan Taipei en de boodschap dat China Taiwan met rust moet laten. Dat was voor veel Taiwane- zen het signaal dat zij kunnen re kenen op de VS, mocht China de aanval openen. Tot nu toe geeft Trumps opvolger Joe Biden een zelfde boodschap af. Hij noemt de Amerikaanse steun aan het eiland 'rock solid', keihard. Biden laat ook met patrouilles van de 7de Vloot in de wateren rond Taiwan zien dat China zich moet intomen. Amerikaanse topofficieren waarschuwen voor een invasie. ,,Ik houd er rekening mee dat China de komende zes jaar zijn dreigement zal waarmaken'', zei admiraal Philip Davidson onlangs in een hoorzitting voor de Senaat. Volgens hem bevindt de VS zich dan in een ongunstige positie, omdat het land moeite zal hebben snel en adequaat te reageren. In de strijdkrachten en onder politici wordt daarom op geroepen de in 1973 opgeheven 1ste Amerikaanse Vloot in ere te herstellen. Met mogelijk Singa pore als thuisbasis voor het ont lasten van de 7de Vloot. Die be waakt nu een te groot gebied, van de Stille Oceaan tot de Arabische Zee, inclusief de internationale wateren rond Taiwan. Of er daad werkelijk wapengekletter komt van de oplopende spanningen hangt toch vooral af van de vraag hoe heilig de 'rode lijnen' zijn die de hoofdrolspelers hebben ge trokken. Durft Taiwan het aan om de onafhankelijkheid officieel uit te roepen? Beantwoordt China dat met een invasie? Hou den de Verenigde Staten zich vervolgens aan de belofte Taiwan te beschermen? Er zijn grote oor logen begonnen om minder. In Colombia wordt nu al acht dagen op rij gedemonstreerd uit onvrede over de regering van president IvSn Duque. Procureur Francisco Bar- bosa Delgado en DPC-ombudsman Carlos Camargo As^s hebben be kendgemaakt dat ze ook een speci aal netwerk opzetten om beter in formatie te kunnen verschaffen over geweld tijdens de betogingen die door heel het land plaatsvon den. Vooralsnog houden ze politie agenten verantwoordelijk voor de dood van drie mensen. 24 slachtoffers In totaal zijn er tot dusver 24 men sen gedood tijdens de protesten, onder wie elf slachtoffers op één protestbijeenkomst. Van zeven ge vallen is de toedracht nog niet dui delijk, de moord op zes anderen wordt vooralsnog niet in verband gebracht met de protestbeweging zelf. Camargo As^s heeft gezegd dat er nog naar vermisten wordt ge zocht en dat 38 van de 89 mensen die tijdens demonstraties als ver mist waren opgegeven inmiddels zijn teruggevonden. Er zijn in totaal in de afgelopen acht dagen 850 ge wonden gevallen bij de betogingen. In heel het land gaan mensen al een week lang de straat op om beter onderwijs, betere gezondheidszorg en meer veiligheid te eisen. De be togers van verscheidene bewegin gen, inheemse en indiaanse bevol kingsgroepen en vakbonden, eisen daarbij dat de rechtse president IvSn Duque aftreedt. Duque vindt dat de demonstran ten zich schuldig maken aan 'een gewelddadig vandalisme' en dat er in sommige plaatsen geen sprake is van demonstraties maar van regel recht 'stadsterrorisme'. Minister van Binnenlandse Zaken Daniel Palacios Martmez heeft iedereen opgeroepen om vooral geen geweld te gebruiken. De oproerpolitie kwam woensdagavond nog in actie met onder meer traangas toen be togers het parlementsgebouw in de hoofdstad Bogota belaagden. In een aantal plaatsen wordt in de marge van vreedzame betogingen op grote schaal geplunderd en brand- gesticht. De betogingen barstten op 28 april los als gevolg van een wets voorstel om het belastingstelsel aan te passen. Dat zou volgens critici een regelrechte ramp betekenen voor vooral de middenklasse, die al zo zwaar te lijden heeft onder de coronacrisis. De regering van Duque wilde onder meer hogere btw invoeren en meer inkomsten belasting. Het voorstel is voorlopig van tafel naar aanleiding van de massale protesten. vrijdag 7 mei 2021 GO In januari stuurde China nog een troepenmacht naar de Oeigoerse regio Xinjiang om de VS duidelijk te maken dat bemoeienis met 'binnenlandse politiek' niet wordt geduldksora ap Hans van Zon Rotterdam/Taipei Waarom is Taiwan zo in het nieuws? 2 Waarom richt China zijn pijlen op Taiwan? 3 Hoe denken de 23,5 mil joen Taiwanezen over China? 4 Hoe reageren de Verenigde Staten? Hoe groot is de kans op een gewapend conflict? De procureur-generaal van Colombia en de mensenrechten- autoriteit DPC gaan moorden en verdwijningen onderzoeken, die hebben plaatsgevonden tijdens de golf van protesten die het land sinds 28 april overspoelt. ANP Bogota Demonstranten in Bogota trot seren de oproerpolitie. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15