Europa's grootste beer afgeknald door Liechtensteinse prins SPECIAAL Toch mooie Mi dag NIEUWS 13 Bemande vluchten in het verschiet Moederdagtip: een inkijkje in het leven van een Nederlands gezin in coronatijd Bestel nu op pzc.nl/tocheenmooiedag VOOR MOEDER frank Poorthuis vrijdag 7 mei 2021 Elon Musk, de oprichter van SpaceX, en de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa halen opgelucht adem. De vijfde test van de Starship-raket is een succes. Daarmee komen bemande vluchten naar de maan en Mars dichterbij. Hans van Zon Rotterdam/Merritt Island Het was billenknijpen voor Elon Musk. De eerste testvlucht was nog een succes, maar daarna ging het goed mis. Een keer ontplofte een Starship kort voor de terug keer op aarde. Twee keer daarna explodeerde de raket nadat hij te hard was neergekomen bij de lan ding. Musk, eigenaar van Tesla en van zijn ambitieuze ruimtevaart organisatie SpaceX, was dus toe aan een succes met zijn parade paardje. De zware raket die na terugkeer kan worden hergebruikt, is door Nasa uitgekozen voor bemande vluchten naar de maan en, op ter mijn, naar Mars. Twee weken gele den kreeg SpaceX daarvoor een contract van 2,9 miljard dollar, tot groot verdriet van de rivalen Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-eigenaar Jeff Bezos, en Dynetics. Musk kreeg nu wat hij wilde: een perfecte vlucht en landing van de SN15, de naam van het laatste prototype van de Starship-raket, een indrukwekkende krachtpat ser. Na de lancering vanaf de basis bij Boca Chica, in het zuiden van Texas aan de Golf van Mexico, brachten de drie Raptor-motoren de raket tot op een hoogte van bijna 10 kilometer om daarna te rug te keren naar de aarde. Voordat de landing werd ingezet, richtte de Starship zichzelf op om daarna de motoren opnieuw te ontsteken voor een gecontroleerde, zachte landing. ,,De Starship is geland'', bevestigde John Insprucker, de W Musk kreeg wat hij wilde; een perfecte vlucht en landing van de Starship-raket hoofdingenieur van SpaceX, tot vreugde van alle medewerkers, voorop de 'grote baas' Elon Musk. Nog dit jaar moet een volgend pro totype een baan om de aarde ma ken, met mogelijk een bemanning aan boord. ,,Maar'', zo zei Musk voor de laatste test, ,,dan moeten we geen kraters meer slaan.'' Ook Nasa is in haar nopjes met de geslaagde testvlucht. De Ame rikaanse ruimtevaartorganisatie heeft met het contract van 2,9 mil jard dollar al fors geïnvesteerd in de Starship. Als de proef opnieuw was mislukt, was dat koren op de Tekening van de Starship- raket van SpaceX. foto SpaceX molen geweest van de concurren ten Blue Origin en Dynetics. Zij hebben officieel bezwaar aangete kend tegen de toewijzing van het megacontract door Nasa aan SpaceX. Volgens hen hebben zij geen eerlijke kans gehad in de aan bestedingsprocedure. Zij zijn te vens in het parlement een lobby begonnen om geld vrij te maken voor een tweede ruimteschip dat naast SpaceX kan worden ingezet. Het lijkt er echter op dat de race is gelopen. SpaceX scoort nu niet alleen met de Starship-raket. Afge lopen dinsdag lanceerde het be drijf wederom een Falcon 9-raket vanaf Kennedy Space Center in Florida. Met de vlucht werden zes tig Starlink-satellieten uitgezet die ervoor moeten zorgen dat ook in afgelegen gebieden op aarde inter net kan worden gebruikt. Boven dien bracht SpaceX vorige maand de derde groep astronauten naar het ruimtestation om vervolgens met de Dragon-capsule vier an dere astronauten mee terug te ne men naar de aarde. Maar de groot ste wens van Elon Musk is en blijft een bemande vlucht naar Mars. ,,Ik hoop dat we nog dit decennium ook de eerste mens naar Mars kun nen brengen.'' Prins Emanuel von und zu Liech tenstein, een neef van de Liech tensteinse vorst Hans-Adam II, is volgens natuurorganisaties ver antwoordelijk voor het neerschie ten van Arthur, een 17-jarige bruine beer die in een beschermd gebied midden in de Karpaten (een hooggebergte in Midden-Eu ropa) leefde. De prins zou van het Roemeense ministerie van Milieu toestemming hebben gekregen om een vrouwelijke beer neer te schieten. Het dier veroorzaakte enorme schade aan boerderijen in de Roemeense gemeente Ojdula en moest op last van de autoritei ten worden gedood. Jachtvergunning ,,Maar de prins schoot in werke lijkheid niet het probleemdier dood, maar een mannelijk exem plaar dat ver in het bos woonde en nog nooit problemen had veroor zaakt", stellen de natuurorganisa ties in een verklaring, waarover onder meer The Guardian en de BBC berichten. De prins be schikte over een vierdaagse jacht vergunning, waar hij een bedrag van 7000 euro voor zou hebben betaald. ,,De beer met de naam Arthur wordt al vele jaren geob serveerd door de boswachter in het gebied en stond bekend als een wild exemplaar dat niet ge wend was aan de aanwezigheid van de man en de voedselbronnen die hij aanbood." De zeldzame beer zou 17 jaar oud zijn geweest en was de groot ste beer die in Roemenië is waar genomen. Volgens Gabriel Paun, president van de non-gouverne- mentele organisatie Agent Green, gaat het mogelijk zelfs om de al lergrootste beer in Europa. ,,Ik vraag me af hoe de prins een vrou welijk exemplaar dat dicht bij dor pen leefde, kon verwarren met het grootste mannetje dat diep in het bos woonde", beklaagt hij zich. Paun vermoedt dat de prins 'niet kwam om het probleem van de lo kale bevolking op te lossen, maar om de beer te doden zodat hij de grootst mogelijk jachttrofee aan zijn muur zou kunnen hangen'. De prins heeft tot nog toe niet ge reageerd op vragen van de media. Bruine beren zijn een beschermde diersoort in Roemenië. Ann- Kathrin Freude van natuurorgani satie VGT vindt dat de jacht com pleet verboden moet worden. Roemenië is de thuisbasis van Europa's grootste populatie bruine beren, naar schatting zo'n zesduizend exemplaren. Toen de wereld op slot ging een jaar geleden, begon Frank Poorthuis te schrijven. Elke dag berichtte hij voor de krant over zijn gezin, zijn dagelijks Leven, de zorgen om zijn zwakke longen, maar ook over de historische tijd waarin we leven. De scholensluiting, zoom-meetings, mondkapjes, worstelende middenstanders, de veerkracht van zijn kinderen, alles kwam voorbij. Frank ontving duizenden reacties van mensen die graag meelezen met zijn kleine en grote beslommeringen. Zijn columns zijn daarom nu gebundeld in Toch een mooie dag. Verras de moeder waar je zoveel van houdt met een exemplaar en doe jezelf er ook gelijk één cadeau. Nu 2 exemplaren voor maar 19,95!* VAN DE PZC PC Musk wil naar Mars na Een prins van het ministaatje Liechtenstein wordt ervan be schuldigd dat hij de grootste beer van Roemenië heeft doodgeschoten. Natuurorgani saties reageren woest. De Roe meense politie en een toe zichthouder op het gebied van milieu doen onderzoek naar vermeende stroperij. Sebastiaan Quekel Rotterdam/Ojdula Beer Arthur delfde het on derspit tegen prins Emanuel von und zu Liechtenstein. FOTO'S AP, GETTY IMAGES *ExcLusief verzendkosten. Het dagelijks leven van eeiiHeder lands gazimBronajaarj 202d£Q2' I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13