h fir i EUWS 11 r\\ De Duitse media lopen met haar weg en in de peilingen rijst haar ster. Wordt Annalena Baerbock de opvolger van Angela Merkel? |TP I I I 1 Als er nu in Duitsland verkiezingen zouden worden gehouden, zou ze al haar opponenten omverblazen en kleurde het Duitse politieke land schap verpletterend groen. De Duitse media gaan er grotendeels in mee en lijken alleen nog maar oog te hebben voor haar: Annalena Baerbock (40). De charismatische leider van de Duitse Groenen én voormalig trampoline springster is de gedoodverfde nieuwe bondskanselier. Overal zie je haar. Op de covers van de bladen, in bijna alle praat programma's. En Baerbock doet het prima. Ze steelt geregeld de show en zit op een wolkje. Maar het is eerder vertoond dat de Groenen te vroeg piekten. De verkiezingen waarom het gaat, zijn over ruim vier maanden. In 2017 waren de Duitse Groenen goed voor 9 procent van de stemmen. In de laatste peiling van het Duitse RTL kwam de partij afgelopen zon dag uit op een ongekende 28 procent. De CDU/CSU van bondskanselier Angela Merkel staat momenteel op 23 procent, de socialistische SPD was al eerder weggevaagd. De Groenen registreren sinds een paar weken ook recordaantallen nieuwe leden. Het heeft veel te ma ken met het momentum van Anna- lena Baerbock, die ook in andere peilingen favoriet is. Zij zegt de din gen die (vooral jonge) Duitsers op dit moment willen horen: Baerbock belooft een ambitieus klimaatbeleid, gelijke kansen voor mannen en vrou wen, het terugdringen van vreemde lingenhaat en racisme, meer investe ring in de industrieën van de toe komst én meer Europa. Veel Duitse media vergelijken haar met twee succesvolle generatiegeno ten: Jacinda Ardern (40), de popu laire premier van Nieuw-Zeeland, en Sanna Marin (35), de jongste Finse premier ooit. Alle drie zijn ze jonge vrouwen die met sterke argumenten een heel pragmatisch, non-macho- beleid voorstaan, terwijl ze ook nog tijd hebben om hun kinderen op te voeden. Handstand Baerbock had twee jaar geleden een originele reactie op de vraag van de gezaghebbende Süddeutsche Zeitung of ze zich kon voorstellen op zekere dag bondskanselier te zijn. De op dracht was het antwoord uit te beel den ten overstaan van de fotograaf van de krant. Baerbock deed vlot een handstand. Nooit vertoond op het politieke toneel, maar voor haar ook niet zo moeilijk. Behalve dat ze be hoorlijk kon voetballen, was de in 1980 even ten zuiden van Hannover geboren Baerbock een uitzonderlijke turnster. Drie keer werd ze derde op de nationale kampioenschappen. Baerbock is toevallig net zo oud als Die Grünen. De partij groeide in de jaren 80 door de demonstraties tegen kernenergie en wilde eigenlijk de hele Duitse maatschappij op de schop nemen. Maar de wilde jaren zijn nu wel goeddeels voorbij. ,,De Groenen hebben een linkse flank én een brede groep realisten. Baerbock komt duidelijk uit die laatste hoek'', zegt Luuk Molthof, Duitslandexpert van Instituut Clingendael. Waar je kunt zeggen dat de CDU onder Merkel wat naar links is ge gaan, zijn de Groenen zeker opge schoven naar het politieke centrum. ,,Het is echt een nieuwe volkspartij aan het worden. De Groenen en de conservatieven van de CDU/CSU kunnen elkaar op veel beleidsterrei nen inmiddels vinden. De Groenen zijn ambitieuzer op bijvoorbeeld kli maatbeleid, digitalisering en Europa, maar ook bereid tot concessies.'' Baerbock is ook een kind van de hippiegeneratie. Haar ouders (vader werktuigbouwkundige, moeder sociaal werker) namen de kinderen al vroeg mee naar demonstraties tegen kruisraketten en Gorleben, de omstreden locatie voor de opslag van kernafval. ,,Ja, daar waren waterkanonnen, maar 's avonds gingen we gewoon naar huis en aten we cake'', vertelde Baerbock daar eerder over. Ze was vooral actief met sporten en haar studie internationaal recht aan de London School of Economics. Na haar afstuderen ging ze in Brussel bij de Groenen aan de slag voor Euro parlementariër Elisabeth Schroedter. ,,In het begin was ze verlegen en in trovert. Maar al snel bleek ze een goed organisator. Ze spreekt vloeiend Engels en neemt graag de leiding'', aldus een oud-collega. Klik met Merkel Gek genoeg klikt het ook tussen Baerbock en Angela Merkel. De twee zouden elkaar geregeld spreken. Molthof kan zich daar wel wat bij voorstellen. ,,Ik denk niet dat Merkel het vreselijk zou vinden als Baerbock uiteindelijk het stokje overneemt, maar uiteindelijk is Armin Laschet de kandidaat van haar eigen CDU en de man die haar lijn wil voortzetten. Als Baerbock zou winnen en CDU/ CSU niet als grootste uit de bus komt, schaadt dat natuurlijk ook Merkels imago en haar nalatenschap in de partij. Maar tot op zekere hoogte heb ben Baerbock en Merkel dezelfde lei derschapskwaliteiten: ze zijn prag matisch, hebben goede dossierkennis en zijn bereid tot het sluiten van compromissen.'' Wat zou het voor Nederland bete kenen als Baerbock inderdaad bonds kanselier wordt? Molthof zet zijn geld vooralsnog op CDU/CSU-kan- didaat Laschet. ,,Maar als Baerbock wint, moet Nederland daar wel op reageren. De Groenen staan een ambitieuze Europese politiek voor. Van alle partijen zijn ze het duide lijkst vóór een federaal Europa. Dat is in Nederland een vies woord, maar in Duitsland valt dat anders. Ze zetten in op een Europees leger, op de digi tale en economische autonomie van Europa, en verdieping van de econo mische en monetaire unie. Ook wil len ze de EU-begroting uitbreiden en pleiten ze voor Europese belastingen. Dat zijn wel dingen die ook hier voor discussie zullen zorgen.'' vrijdag 7 mei 2021 GO ANNALENA BAERBOCK, de Groene Angela Merkel iV _r~" -'X Annalena Baerbock trekt veel jonge Duitsers naar haar partij én kan het goed vinden met de bondskanselier. fotos ap, epa Bob van Huët Rotterdam/Berlijn Dit doet de 'oude' Merkel niet zo soepel. Met deze handstand antwoordde Baerbock in 2019 op de vraag of zij zich kon voorstel len ooit bondskanse lier te worden. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11