ICC: 25 jaar cel voor Ongwen A M TransMedics Gestolen kunst terug dankzij nieuwe app van Interpol 10 NIEUWS Aantal harttransplantaties kan aanzienlijk worden vergroot lj. i) '1 Nederlandse artsen zijn erin geslaagd een machine te ontwikkelen die een hart buiten een dood lichaam weer op gang kan krijgen. Dit levert jaarlijks veertig extra donorharten op. Het is artsen van het UMC Utrecht, UMC Groningen en Erasmus MC gelukt om via de 'heart in a box'- methode de eerste transplantaties uit te voeren. De 'heart in a box'- machine maakt het mogelijk om een hart te redden, ook als de donor is overleden. Door de toevoer van zuurstof, bloed en voedingsstoffen kan het buiten het lichaam weer gaan kloppen. „Vóór deze techniek waren deze harten niet geschikt voor trans plantatie. Nu wel, dankzij de komst van deze machine'', zegt Niels van der Kaaij, cardiothoracaal chirurg van UMC Utrecht. Tot nu toe konden er in Nederland alleen transplantaties plaatsvinden van donoren die hersendood zijn en bij wie het hart nog werkt. „Bij deze nieuwe techniek gaat het om donoren die zijn overleden omdat hun behandeling om een andere reden wordt gestaakt. Bij voorbeeld omdat iemand een ern stig ongeval heeft gehad, of omdat hij of zij voor euthanasie heeft ge kozen. We weten dat een hart dat is gestopt met kloppen binnen een korte tijd weer 'gerepareerd' kan worden met deze machine. Het De app ID-Art, die de Europese politieorganisatie Interpol gisteren heeft gelanceerd, maakt het een stuk eenvoudiger om de database van gestolen schilderijen te door zoeken. Door simpelweg een foto van een schilderij te maken, kun nen kopers en verkopers van schil derijen direct checken of het kunst- hart wordt uit de donor genomen en aangesloten op de machine, waar we het zuurstof, bloed en voe ding kunnen geven. Dan gaat het hart weer functioneren en kunnen we het dus ook transplanteren." De techniek zorgt ook bij artsen voor enige verbazing. „Als hartchi rurg leg je vaker een hart tijdelijk stil, bijvoorbeeld om bypasses te doen. Daarna gaat het hart ook weer kloppen. Maar het is bizar om zo'n hart op een machine te zien, zonder lichaam eromheen, en dat het dan weer werkt.'' De artsen hopen hiermee het Je neemt het hart uit iemand en binnen een minuut klopt het weer werk als gestolen staat aangemerkt. Volgens Interpol maakt de app gebruik van de 'nieuwste technolo gie' om schilderijen te herkennen. De foto van het kunstwerk wordt direct vergeleken met de momen teel circa 52.000 gestolen kunstwer ken die wereldwijd geregistreerd staan. Ook kan de app zoeken op ti tel, formaat en andere zoekcriteria. De Nederlandse politieafdeling Kunst en Antiek Criminaliteit be sloot ID-art tijdens de pilotfase afgelopen jaar te testen. ,,We heb ben iemand in ons team die het aanbod van veilingen in de gaten houdt'', vertelt kunstrechercheur Richard Bronswijk. ,,Die ver moedde dat twee schilderijen op een Amsterdamse veilingsite gesto len konden zijn. We besloten de donortekort aan te pakken. „Van de mensen die op de wachtlijst staan overlijdt een op de zeven omdat er niet op tijd een donorhart beschik baar is. Het is een groot probleem dat er te weinig donoren zijn. Met deze nieuwe methode kunnen we het aantal transplantaties aanzien lijk vergroten, en dat is revolutio nair op dit moment.'' Wachtlijst De verwachting is dat de machine landelijk tot ongeveer veertig extra donorharten per jaar kan opleveren. „Dat zou een verdubbeling bete kenen van het aantal harttrans plantaties dat op dit moment wordt gedaan'', zegt Van der Kaaij. „In Utrecht worden per jaar zo'n zes tien harttransplantaties uitgevoerd. De wachtlijst groeit; elk jaar zien we een toename van het aantal wachtenden.'' Op de landelijke wachtlijst staan momenteel 146 mensen. Daarbo venop komt nog een groep die wel proef op de som te nemen en zijn ernaartoe gereden om een foto van de werken te maken. De app sloeg er meteen op aan.'' Zelfportret Het gaat om twee schilderijen van Verweij uit de 20ste eeuw: een lan delijk tafereel en een zelfportret. Uit nader onderzoek bleek dat de schilderijen al in 2009 waren terug gevonden, maar nooit uit het Inter- polregister waren verwijderd. Dat is nu rechtgezet. ,,We hebben de app meteen kunnen testen en die werkte perfect'', zegt Bronswijk. Ook in Italië zijn al twee gestolen beelden opgespoord dankzij de ID- Art-app. Interpol had al jaren wereldwijd de grootste database van gestolen een donorhart nodig heeft, maar zo ziek is dat ze geen transplantatie kunnen ondergaan. Inmiddels zijn er meerdere ope raties uitgevoerd via de nieuwe methode. Wereldwijd gebeurde dat al in Australië, de VS, België, Spanje en het VK. In het laatste land zijn onlangs ook zes kinderen tussen de 12 en 16 jaar hiermee geholpen. De artsen van de drie transplan tatiecentra in Nederland noemen het fantastisch dat het nu ook in Nederland zover is. „We zijn er vijf jaar mee bezig geweest, we weten dat de resultaten heel goed zijn'', zegt Michiel Erasmus, thorax chirurg in het UMC Groningen. „Ik vind het ongelooflijk dat een hart zo veel kan doorstaan; je neemt het uit iemand en binnen een minuut klopt het weer. Het is nog steeds verbazingwekkend om te zien. Het blijft fantastisch dat donoren zo gul zijn. En voor de patiënten die wachten is deze ontwikkeling he lemaal mooi.'' kunst, maar die was erg lastig door te ploegen. Met de nieuwe app heb ben kopers en verkopers van kunst en antiek geen excuus meer om niet in de database te kijken. ,,Het is een kwestie van één foto maken en je hebt uitsluitsel.'' Ondanks dat gestolen kunst wordt geregistreerd, belanden de werken geregeld op sites van vei linghuizen. ,,Tijdens de corona periode hebben we een test gedaan door onze Nederlandse database van gestolen kunst te vergelijken Het Internationaal Strafhof verklaarde Ongwen in februari van dit jaar al schuldig op 61 van de 70 tegen hem aangevoerde punten. De nu circa 45 jaar oude Ongwen was lid van een bende die dertig jaar lang dood en ver derf zaaide in het noorden van het Midden-Afrikaanse land en een aantal landen om Oeganda heen. i Ongwen was lid van een bende die dertig jaar dood en verderf zaaide Ongwen was in de loop der jaren opgeklommen tot de tweede man binnen de terreurbeweging van de nog steeds voortvluchtige Joseph Kony, het Verzetsleger van de Heer (LRA). Ongwen heeft alle beschuldi gingen nadrukkelijk ontkend en weersproken sinds hij zich in 2015 heeft overgegeven aan het ICC, maar de rechters oordeel den dat hij schuldig is en verant woordelijk voor alle bewezen misdaden. De LRA stamt uit het einde van de jaren 80. De strijd van het verzetsleger heeft zeker tien duizenden mensen het leven gekost. De beweging van de gevreesde Joseph Kony heeft nooit een politieke agenda gehad en zou voornamelijk een soort sekte zijn geweest rond de leider, die zich nu mogelijk in Zuid- Soedan schuilhoudt. met de database van artprice.com. Dat is een site die het aanbod van heel veel veilinghuizen samen voegt'', vertelt Bronswijk. ,,Van al leen al de afgelopen jaren bleken er tussen de dertig en veertig gestolen schilderijen uit onze database via veilinghuizen te zijn verkocht.'' De ID-Art-app is ook ontworpen om historische plaatsen te bescher men. Als een historische locatie vernield of geplunderd lijkt, kan dat ook via de app worden doorgegeven aan de politie. vrijdag 7 mei 2021 Machine laat hart buiten lichaam doorkloppen M De 'heart in a box-machine maakt het mogelijk om een hart, ook als de donor is overle den, toch te redden. FOTO TRANSMEDICS Josselin Gordijn Utrecht De Nederlandse politie heeft een nieuwe app van Interpol om gestolen kunst en antiek op te sporen direct kunnen testen. Dankzij de app ontdekte de kunstpolitie twee gestolen schil derijen op een Amsterdamse veilingsite. Koen Voskuil Amsterdam - Chirurg Michiel Erasmus DEN HAAG Een voormalig kindsoldaat uit Oeganda die opklom tot commandant van een terreurgroep, is door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag tot een gevangenis straf van 25 jaar veroordeeld. De rechters van het ICC veroor deelden Dominic Ongwen we gens onder meer moord, ver krachting, mishandeling, seksu eel geweld en het ronselen van kindsoldaten. M De ID-art- app van Inter pol maakt ge bruik van de 'nieuwste technologie' om schilde rijen te her kennen. FOTO INTERPOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10