Check-in Wie in Servië voor een vaccin komt, krijgt 25 euro 5 Get your boarding pass here snel overslaat. Als gevaccineerden in derdaad niet meer (heel) besmette lijk zijn, kan een prikbewijs volgens het kabinet een goed alternatief zijn voor een testbewijs. Mensen die zijn ingeënt, hoeven dan geen negatieve coronatest te overleggen om toegang te krijgen tot een bioscoop of festival. Kun je straks alleen nog op vakantie met het prikpaspoort? Landen mogen zelf beslissen wie wel of niet naar binnen mag, maar de kans is groot dat veel Europese lidsta ten het vaccinatiebewijs verplicht stellen. Het Nederlandse kabinet wil dinsdag meer duidelijkheid geven over het reisadvies voor komende zo mer. ,,Zoek je camping alvast uit, zou ik zeggen'', zei minister De Jonge eerder deze week. ,,Maar voor daad werkelijk boeken is het toch verstan dig even het reisadvies af te wach ten.'' Reken er in ieder geval maar op dat een negatieve coronatest of vacci natie verplicht zal zijn om naar een vakantiebestemming te gaan. Is het alleen een digitaal bewijs, of krijg je ook een papieren paspoort? Het moet ook mogelijk worden om een papieren paspoort aan te vragen. Dat kan straks via de website www.coronacheck.nl. Handig voor mensen die geen smartphone heb ben of een digitaal bewijs niet veilig genoeg vinden. Voordat het prikpas- poort er is, moet het kabinet overi- gens nog flink wat technische pro blemen oplossen. Zo zijn niet alle ge vaccineerde Nederlanders centraal geregistreerd. Een deel van de gevac- cineerden geeft daar geen toestem ming voor. Ook hebben niet alle prikinstanties hun gegevens doorge geven aan de landelijke database. Het kabinet werkt voor die gevallen aan 'een alternatieve route', waardoor mensen toch een vaccinatiebewijs kunnen krijgen. Is er kritiek op dit kabinetsplan in de Tweede Kamer? Jazeker, in de Kamer zal de komende weken nog veel over het vaccinatie paspoort worden gediscussieerd. PVV-leider Geert Wilders ziet het paspoort als een verkapte vaccinatie plicht. 'Dat is pure drang, stop daar mee!', twitterde hij gisteren. De Tweede Kamer steunde eind vorig jaar een motie van Wilders waarin stond dat 'een directe of indirecte vaccinatieplicht uitgesloten is'. Minister De Jonge benadrukte vo rige week dat er géén vaccinatieplicht komt. ,,Ook niet indirect'', zei hij. Binnen Nederland geeft een nega tieve coronatest straks namelijk ook toegang tot evenementen en pu blieke gelegenheden. Maar, stelt De Jonge: ,,Als andere landen een vacci natiebewijs verplichten, wil je men sen wel de mogelijkheid bieden om op vakantie te kunnen. Dus dan moeten we technisch in staat zijn zo'n vaccinatiebewijs te kunnen le veren, anders kunnen mensen niet naar Italië.'' om zich te komen laten vaccineren, iets waarvan met name inwoners van buurlanden gretig gebruikmaakten. Het probleem is dat een groot deel van de inwoners sceptisch staat tegen over de inentingen. Ondanks het feit dat een afspraak zelfs vaak niet nodig is, heeft nog geen 30 procent van de Serviërs een eerste prik laten zetten. ,,We hebben de vaccins, vandaag ko men er nog eens 105.000 van Pfizer. Maar we hebben niemand om ze aan te geven'', klaagde Vucic op tv. Nog steeds zijn er veel besmettin gen in Servië en is de situatie in de zie kenhuizen alarmerend. De sterftecij fers zouden hoog zijn, al is er ondui delijkheid over hoeveel mensen er precies door corona overlijden. Vucic kondigde ook aan dat hij per bus het land in zal trekken om inwoners van de dorpen ervan te overtuigen zich te laten prikken. genen die dat wel doen, kunnen belo nen'', zei Vucic tegen tv-zender Pink. Hij riep iedereen op verantwoorde lijkheid te tonen en zich te laten vac cineren. ,,We willen collectieve im muniteit bereiken zodat we weer aan de slag kunnen.'' Behalve de wortel gebruikt de Servische president ook de stok. Ambtenaren die door besmet ting ziek worden en zich niet hebben laten inenten, krijgen hun ziekteverlof niet meer vergoed. Aan de beschikbaarheid van vaccins zal het niet liggen: Servië heeft ze in overvloed, dankzij deals met westerse fabrikanten, Rusland en China. Eerder riep het land zelfs buitenlanders op Met de opmerkelijke maatregel wil president Aleksandar Vucic de vacci natiegraad in zijn land opkrikken. ,,Omdat we degenen die zich niet la ten inenten niet mogen discrimine ren, hebben we nagedacht hoe we de- donderdag 6 mei 2021 GO Vaak zal deze zomer een negatieve test of een prikbewijs nodig zijn om op vakantie te kunnen. foto getty images Om vaccinatie te promoten, kregen mensen die zich lieten prikken op dinsdag een gratis maaltijd van een restaurant in Kragujevac, Servië. fotoreuters Athene/Belgrado Servië gaat zijn inwoners betalen om zich te laten vaccineren tegen corona. Iedereen van boven de 16 die zich voor het eind van de maand ten minste één keer heeft laten prikken, krijgt 3000 dinar, ongeveer 25 euro. Thijs Kettenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5