'Voor student is mindere kamer prima' Sushizaak komt in de laatste winkelruimte Westerschans Ondanks ander advies mag plastic in Borsele in grijze bak gegooid worden Handen gezocht voor opknappen Hoge Pad 6 BEVELANDEN EN THOLEN Vastgoedbedrijf Ferax baalt Ferax heeft al een aantal panden in de binnenstad aangekocht. Die aan de Kreukelmarkt en de Lange Kerkstraat worden zelfs al ver bouwd. Het concept is dat op de begane grond een winkelruimte blijft en op de verdiepingen (en eventueel ook achter de winkel ruimte) meerdere kamers komen, bijvoorbeeld voor studenten. Blinde muur Nieuwe regels dreigen echter roet in het eten te gooien. Zo heeft de gemeente bepaald dat op de be gane grond van winkelpanden in de belangrijkste winkelstraten geen woningen mogen komen. Het moeten winkels blijven. Die keuze zegt Paul Vernooijs van Fe- rax volledig te begrijpen. De ge meenteraad heeft echter ook regels voor de verdiepingen vastgesteld. Daar mogen kamers niet enkel op de achterzijde zijn gericht, om te voorkomen dat bewoners slechts uitzicht hebben op bijvoor beeld een blinde muur. Daar heeft Vernooijs minder be grip voor. Hij vreest dat het finan ciële fundament onder de plannen wegvalt als door deze regel minder kamers in een pand kunnen wor den gemaakt. Hij vindt dat de ge- meente niets snapt van de dyna miek van een studentenhuis. ,,Het is normaal dat je daar in een min dere kamer begint'', aldus de oud- Goesenaar. ,,Dan kun je op een blinde muur kijken, maar dat is tij delijk. Als één van de bewoners vertrekt, schuift iedereen op. Zo kom je op een steeds betere kamer terecht en heb je op het laatst mis schien zelfs een mooi uitzicht. Het gaat om een studentenhuis, hè! Het is niet dat je daar heel je leven tegen een blinde muur zit te kij ken.'' Andere stad Vernooijs hoopt er met de ge meente uit te komen. Volgens hem is er behoefte aan studentenka mers in Goes. ,,Maar met deze re gels zullen nog in heel weinig pan den kamers komen'', voorspelt hij. Met deze regels zullen nog in heel weinig panden kamers komen ,,Als het echt niet lukt, moeten we misschien een andere stad zoeken voor onze plannen.'' De gemeente laat weten het uitgangspunt te hanteren dat alle huurders recht hebben op een bepaalde kwaliteit van wonen en fatsoenlijke huis vesting. 'Het genoemde beleid is bedoeld om dit te waarborgen.' Het beleggen in vastgoed om daar kamers en studio's in tever- huren, doet Ferax deels met geld van particuliere investeerders. Goesenaren kunnen mee-investe- ren in het project. Yefong Lei heeft onder de naam Toff momenteel al zaken in Ter- neuzen en Oosterland. In die laatste plaats betreft het een broodjeszaak, terwijl in Terneu- zen sushi over de toonbank gaat. ,,Overigens willen we in Goes ook wel broodjes gaan verko pen", zegt de ondernemer. ,,Maar de nadruk komt te liggen op sushi.'' Lei hoopt zijn zaak in Goes over twee weken te kunnen ope- nen. In eerste instantie zullen klanten alleen kunnen afhalen en wordt aan huis bezorgd. De wens bestaat wel om later ook tafels en stoelen te plaatsen, zo dat klanten ter plaatse hun eten kunnen nuttigen, maar dat mag We willen in Goes ook wel broodjes gaan verkopen. Maar de nadruk ligt op sushi nu nog niet volgens de initiatief nemer. ,,Misschien kan het in de toekomst. We willen daarover praten met de gemeente.'' Westerschans is het plan bij de Ringbrug in Goes. In het eer- ste pand dat werd gebouwd zit ten behalve appartementen ook een vestiging van Albert Heijn en een delicatessenwinkel. Op de begane grond van het tweede appartementengebouw open den onlangs een bloemenzaak en een groente- en fruitwinkel de deuren. Met de komst van Toff wordt de laatste commerci ële ruimte in dat tweede ge bouw gevuld. Fitland Later komt er waarschijnlijk nog een derde gebouw, waarin fit ness- en wellnessketen Fitland een hotel wil beginnen. Ook in dat pand komen misschien nog wat commerciële ruimtes. Westerschans is één van de overgebleven plandelen van het oude plan Goese Schans, waarbij het hele havenindustriegebied een woonwijk zou worden. Wapperende zakken aan palen met daarin plastic, drankenkartons en blik zijn sinds twee jaar verleden tijd in Bor- sele. In plaats daarvan stapte de ge meente over op een proef waarbij dat afval in de grijze container ge- gooid mag worden. De drie recycle bare producten worden er bij de af valverwerking uitgehaald. Dat werkt op zich prima, maar omdat het mensen nauwelijks sti muleert om minder grijs afval bij de weg te zetten, is het advies om daarmee toch te stoppen. Een fi nanciële prikkel - betalen per container die je aan de weg zet - werkt nu eenmaal beter om mensen te bewegen om beter te scheiden en minder weg te gooien. Toch houdt Borsele vast aan de manier van inzamelen. Wethouder Kees Weststrate (foto) legt uit dat het advies in het rapport 'stoppen' is, omdat het dan gemakkelijker is je doelstelling voor minder grijs afval te halen. ,,Maar wij hebben een andere overweging. De huidige methode van naschei- den is een verbetering van comfort voor onze inwoners. En we hebben hierdoor ook een vuilniswagen kunnen opruimen." Behalve Borsele doen ook de ge meenten Noord-Beveland en Rei- merswaal op de Bevelanden mee aan de proef met het nascheiden van afval. Wat Noord-Beveland met het advies doet, is nog niet bekend. Reimerswaal gaat in ieder geval voorlopig nog door met de proef. Pas later dit jaar neemt deze een be slissing over het al dan niet door gaan met de methode, zegt een woordvoerder. „Uiteraard worden daarbij alle onderzoeksresultaten meegewogen." KLOETINGE Een wandeling maken over het Hoge Pad in Kloetinge gaat binnenkort weer wat comfortabeler. Het geliefde wandelpad aan de rand van het dorp krijgt een op knapbeurt. Daar zijn nog wel vrijwilligers voor nodig. De Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge (VDK) kreeg de laat ste tijd berichten van mensen die de staat van het wandelpad aankaartten. Grote delen van het wandelpad worden daarom voorzien van een nieuwe laag schelpen of houtsnippers. De gemeente draagt daar de ver antwoordelijkheid voor, maar de VDK wil ook een steentje bijdragen. De meeste delen van het pad worden machinaal aan gepakt door de firma Zandee, maar sommige stukken zijn onbereikbaar voor de machi nes. ,,Op die plekken gaan wij de houtsnippers en schelpen zelf kruien en scheppen", zegt bestuurslid Nicole Olivier. Aangezien het pad geliefd is bij veel dorpsbewoners, maar ook bij mensen uit Goes, hoopt ze dat veel vrijwilligers op 28 en 29 mei een handje komen helpen. Die dag wordt er gewerkt aan het pad in het kader van de landelijke actie NL Doet. donderdag 6 mei 2021 BE 'De gemeente Goes snapt niets van de dynamiek van studenten huizen.' Dat zegt Paul Vernooijs van Ferax. Het vastgoedbedrijf wil boven winkels in de Goese binnenstad (studenten)kamers maken, maar vreest te worden gedwarsboomd door strengere regels van de gemeente. ,,Is het zo erg in je eerste kamer tegen een blinde muur aan te kijken?'' Rob Paardekam Goes - Paul Vernooijs, Ferax Liefhebbers van sushi hebben in Goes binnenkort een extra mogelijkheid om eten te halen. Ondernemer Yefong Lei begint in het laatste nog leegstaande winkelpand in Westerschans een afhaal- en bezorgrestau- rant voor sushi. Rob Paardekam Goes - Yefong Lei, ondernemer Borsele morrelt niet aan de ma nier waarop afval ingezameld wordt. Blik, drankenkartons en plastic mag ook in de toekomst gewoon in de grijze afvalbak. Ondanks dat uit een rapport bleek dat het eigenlijk beter is om het plastic afval wel apart in te zamelen. Melita Lanting Heinkenszand De gebouwen van Westerschans, met linksonder de ruimte waar de sushizaak komt. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51