Kamervragen en een kritische bond over kapotte brug bij Bru Van Weel Bethesda ziekenhuis gaat online 7 ZEEUWSE OUDE JENEVER INTERNATIONALE PRIJS Er is bijna geen Duitser die Cheerz in Renesse uitloopt zondereen fles jenever onder de arm. Gék zijn ze op die drank. Vanaf nu misschien wel meer dan ooit. Het Zilte Nat, een speciaal voor Cheerz gestookte oude jenever, won zilver op de International Spirits Challenge 2021. Het is een jenever 'als een strandwande ling', zoals eigenaren Marcel Otte en Ma riëtte Timmermans van de Renesser slijterij het op de fles lieten zetten. ,,Je proeft aan het eind echt dat zilte op je lippen. Dat maakt deze drank bijzonder. Er is geen enkele andere jenever in Ne derland, en er zijn er toch heel wat, die een zilte afdronk heeft. Daar zijn we stiktrots op", zegt Otte. Oosterscheldewater Bij Cheerz, dat midden in Renesse ligt, loopt het doorgaans storm met klanten uit Duitsland. ,,En die kopen bijna allemaal jenever. Ze vinden het lekker en het is in Duitsland niet verkrijgbaar." Nog zo'n product waar Duitse gasten mee weg lopen: drankjes met sanddorn erin. ,,Dat is wat wij duindoorn noemen. Daardoor kwamen wij op het idee om iets te gaan maken met jenever in combi natie met duindoorn en zeekraal. En we wilden er ook graag Ooster- scheldewater in." De (bevriende) eigenaren van Serious Bee Distillers uit stokers- stad Schiedam durfden dat avon tuur wel aan. ,,Wij kopen daar onze honingdestillaten: brandy's en medes, honingwijn. Zij doen alles voor de bijtjes en dat vonden wij een heel goed doel. We hebben Het heeft zo'n apart smaakje. Er zitten allemaal Zeeuwse basisingrediënten in eerder ook een koninginnebij ge adopteerd." Serious Bee Distillers ging met de aangedragen ingre diënten aan de slag en kwam met Het Zilte Nat op de proppen. Otte is zelf geen jeneverdrinker, maar zelfs hij kan de zelf gestookte oude jenever waarderen. ,,Het is heel zacht." Dat ook de jury van de International Spirits Challenge in Sussex de borrel kan waarderen, doet de eigenaren van Cheerz goed. ,,Het heeft een zilveren prijs gewonnen omdat het zo'n apart smaakje heeft. We zijn helemaal trots. Er zitten allemaal Zeeuwse basisingrediënten in. Als dat dan ook door de jury wordt gewaar deerd, is dat superleuk." Mensen houden van bijzondere, vernieuwende smaken, merkt Otte dagelijks in zijn winkel. Op drankgebied gebeurt er wat dat betreft ook heel veel. Op dit mo ment is zout een populair smaak- makertje. ,,Misschien is dat ge woon een hype en is het over een paar jaar weer heel iets anders. Maar nu moet alles een beetje een zoute toets hebben. We hebben met Het Zilte Nat een 'supersaai en oud' product als oude jenever dus eigenlijk heel modern ge maakt." Esme Soesman Bruinisse Er wordt nu maar vijf keer per dag geschut. ,,Zowel voor het wegver keer als voor de scheepvaart geeft dat grote hinder", geeft het verbond in een brief aan Rijkswaterstaat aan. En dat wordt, met Hemelvaart en Pinksteren in aantocht, alleen maar erger. Het Watersportverbond verwijt Rijkswaterstaat zwalkend beleid waardoor het deze club onmogelijk wordt gemaakt om zijn voorlich tende taak tegenover varende recre anten uit te voeren. CDA-kamerleden Geurts en Van den Berg willen van de minister weten wat er precies aan de hand is met de brug. Er zou iets zijn met de technische systemen waardoor een volledig veilige bediening niet ge garandeerd kan worden, meldde een woordvoerder medio novem ber tegen deze krant. Recent gaf wethouder Ankie Smit van de gemeente Schouwen- Duiveland aan, na een gesprek met Rijkswaterstaat, dat de brug nog steeds onveilig is voor met name fietsers. Geld Ook geld speelt een rol. Er moet geld worden vrijgemaakt in de be groting om een zogenaamd machi- neveilig-onderzoek te laten uitvoe ren. Geurts en Van den Berg vragen wanneer dat budget beschikbaar komt. De CDA-ers vragen zich af of de problemen met de Bruse brug te maken hebben met achterstallig onderhoud en of dat de inzet van de regering om vervoer over water te bevorderen, niet dwarsboomt. Via het patiëntenportaal kun nen mensen die bij het zieken huis in behandeling zijn afspra ken inplannen, hun persoonlijke gegevens controleren, het ei gen medisch dossier inzien in clusief onderzoeksuitslagen en voorlichtingsfilmpjes en -fol donderdag 6 mei 2021 SD Zachte borrel met een zilte afdronk Esme Soesman Renesse - Marcel Otte, slijterij Cheerz CDA-Kamerleden Jaco Geurts en Joba van den Berg willen van de minister van Infrastructuur en Waterstaat weten wanneer de brug over de Grevelingen- sluis bij Bruinisse weer open gaat. Ook het Watersportver- bond trekt bij Rijkswaterstaat aan de bel over de brug, die al maanden gesloten is. DIRKSLAND Patiënten van het Van Weel Bethesda zieken huis in Dirksland kunnen voort aan voor een groot deel van de reguliere zorg zelf online af spraken maken of wijzigen. Met het programma Digitale Zorg wil het ziekenhuis patiën ten meer erbij betrekken en tijd besparen. ders bekijken. Door zoveel mo gelijk (administratieve) zaken online te regelen, blijft er meer tijd over voor persoonlijke aan dacht tijdens fysieke afspra ken. Zestig procent van de pa tiënten gebruikt inmiddels ook de app BeterDichtbij, meldt het ziekenhuis. Bij het boeken van een afspraak wordt de patiënt nu automatisch uitgenodigd voor een beveiligd gesprek met het specialisme waarbij de af spraak is ingepland. Via de app kunnen laagdrempelig vragen worden gesteld, foto's worden gestuurd en er kan worden ge- videobeld. Ingrediënten: 1 duindoornbessen, zeekraal, venkel, jeneverbessen. Oosterscheldewater en moutwijn A "Het Zilte Nat' is een Ou, r~in kleine batches gedistilll onmiskenbare zilte smaak van J Eigenaren Marcel Otte en Mariëtte Timmermans van Cheerz: ,,We hebben met Het Zilte Nat een 'supersaai en oud' product als oude je never dus eigenlijk heel modern gemaakt." foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50