Meer mensen op pad, maar merendeel blijft 's avonds thuis Uitgelezen, een soort lockdown in de lockdown Deze zomer kunnen we op vakantie met een vaccinatiepaspoort, als het aan het kabinet ligt. Het bewijs gaat waarschijnlijk ook binnen Nederland gelden om toegang te krijgen tot theaters en sportwedstrijden. Hoe werkt het? 4 CORONA UIT DE CRISIS Landen hopen met een Europees vaccinatie paspoort het toerisme weer op gangte helpen Vooral op zaterdag benutten veel mensen de mogelijkheid om weer naar buiten te gaan. Dat blijkt uit cijfers van het Nederlands Ver plaatsingspanel (NVP). Mensen verplaatsten zich daarbij vooral per auto, stelt Tineke School van Dat.mobility, een van de par tijen achter het NVP. Maar ook in het openbaar vervoer werd het drukker na 22.00 uur, meldt ov- chipkaartbedrijf Translink. Op de eerste woensdag en donderdag zonder avondklok checkten tussen 22.00 en 00.00 uur gemiddeld ruim 43.000 mensen in bij trein, bus, tram of metro. Dat is een verdubbe ling ten opzichte van een week eer der. In het weekend is een vergelijk bare ontwikkeling te zien. Ruim 4 procent Het aantal mensen dat bij het vallen van de nacht het huis uitgaat, is nog steeds niet heel erg groot. Ruim 4 procent van de deelnemers aan het panel, die met een app op hun mobiele telefoon worden gevolgd, verplaatst zich na 22.00 uur. Op za terdag 1 mei was dat ruim 5 procent. Dat is nog steeds een stuk minder dan voor corona, toen bijvoorbeeld de horeca open was en er feestjes waren. Toen was op weekenddagen tussen de 10 en 14 procent van de panelleden na tienen op pad. De avondklok was in Nederland van kracht sinds 23 januari, aanvan kelijk vanaf 21.00 uur. Op 28 april werd hij opgeheven. De effectiviteit van de maatregel werd omgeven met de nodige discussie, zeker na dat Ernst Kuipers vorige week stelde dat het geen aantoonbaar ef fect heeft gehad op de ziekenhuis opnames. Het OMT tikte de ziekenhuis voorman in dinsdag vrijgegeven stukken nog even op de vingers voor die uitspraak. 'Het OMT merkt op dat zo'n effect van de avondklok niet kan worden afgelezen aan een rijtje opnames, maar om een gron dige wetenschappelijk onder bouwde analyse vraagt', valt te le zen in het verslag van de bijeen komst die het door RIVM-baas Jaap van Dissel voorgezeten orgaan vo rige week vrijdag hield. S Meer besmettingen mogelijk te herleiden tot bezoek thuis en feestjes Het OMT heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de avond klok, in combinatie met de invoe ring van de regel dat maar een per soon tegelijk ergens op bezoek mag gaan, een dempend effect van on geveer 10 procent op de versprei ding van het virus heeft. Ook de bezoekregel is eind vorige maand verruimd, van een naar twee personen. Uit het laatste weekrapport van het RIVM blijkt dat het aantal besmettingen dat mogelijk herleid kan worden tot bezoek in de thuissituatie en feest jes de afgelopen week is toegeno men. Bij elkaar gaat het om 24,4 procent van de besmettingen. In de maanden daarvoor was dat gemid deld ongeveer 21 procent. Al maanden wordt erover gesproken, maar nu ligt er een concreet plan van de Europese Com missie om een vaccina tiepaspoort in te voeren. Nederlan ders kunnen vanaf 21 juni op pad met een 'Digitaal Groen Certificaat', dat in heel Europa geldig is. Als het aan minister Hugo de Jonge (Volksge zondheid) ligt, wordt het certificaat niet alleen gebruikt om mee te rei zen, maar ook om in Nederland toe gang te krijgen tot evenementen, theaters, musea en sportwedstrijden. Waarom komt er een Europees vaccinatiepaspoort? Populaire Europese vakantielanden, zoals Frankrijk en Spanje, dringen al langer aan op de komst van een Euro pees prikpaspoort. Zij hopen dat het zwaar getroffen toerisme daarmee deze zomer weer op gang komt. De Europese Commissie wil dat reizi gers straks via een QR-code op hun telefoon kunnen bewijzen dat ze ge vaccineerd zijn of negatief hebben getest. Dit bewijs - waaraan alle EU- landen verplicht moeten meewerken - is omgedoopt tot het 'Digitaal Groen Certificaat'. Vandaag debatteert de Tweede Ka mer over testbewijzen met minis ter De Jonge. In dat debat zal De Jonge benadrukken dat Neder land zélf kan bepalen welke regels bij het vaccinatiebe wijs gaan gelden. 'Er wor den geen onomkeerbare stappen gezet voor een Europees vaccinatie- paspoort, voordat de Kamer hierover heeft gesproken', meldt De Jonge in een brief die hij dinsdagavond naar de Kamer stuurde. De Europese Commissie wil het digitale certificaat op 21 juni invoe ren. Nederland wil het bewijs óók voor binnenlands gebruik inzetten. In de speciale CoronaCheck-app ko men dan twee QR-codes: een bin nenlandse code die als testbewijs geldt én een buitenlandse code om mee te reizen. De binnenlandse code geeft toegang tot bijvoorbeeld thea ters, sportwedstrijden en festivals. Het Digitaal Groen Certificaat geeft dus niet alleen 'groen licht' voor mensen die gevaccineerd zijn tegen corona. Ook wie negatief is getest of genoeg antistoffen heeft na een eer dere besmetting, krijgt in de plannen van het kabinet meer vrijheid. Ben je na vaccinatie dan helemaal niet meer besmettelijk? Dat is belangrijk om te weten, want als gevaccineerde mensen wél ande ren kunnen besmetten, heeft zo'n vaccinatiepaspoort minder zin. Het kabinet wacht op een advies van de Gezondheidsraad hier over, dat over een kleine twee weken af is. Uit eerste onder zoeken blijkt al wel dat gevac cineerde personen minder kans hebben om het virus over te dragen dan mensen die geen prik hebben ge had. De periode dat gevac cineerde mensen besmet telijk zijn, is een stuk korter. Ook zouden ge vaccineerde mensen minder hoesten en niezen, waardoor het virus minder IN QUARANTAINE DAG 418 Paniek op de bank, gisteravond. Ik kon niet meer lezen. Fysiek wel. Mijn ogen mankeren niks. Maar geestelijk niet. Ik had het nog niet eerder meegemaakt, maar het voelde als een soort lockdown in de lockdown. Alles op slot. Ik zat daar maar te staren naar de bladzijden van een boek dat ik toch al een beetje te gen heug en meug aan het doorlezen was. En nu was het eind kennelijk ge komen. Helemaal klaar ermee! Niet dat het geen goede schrijver was. Jonathan Coe. Ik had juist drie boeken van hem gekocht omdat ik een eerder boek (Middle Englandzo fan tastisch vond. Perfecte roman, maat schappelijk, satirisch etc. Dus dan wil je meer. Ging ik een eerder, heruitge bracht boek van hem lezen. Ik zag na vijftig pagina's al waarom het geen succes was geweest. Hij moest z'n vorm kennelijk nog vinden. Te lang dradig. Ik gaf het toch nog honderd pa gina's. Nooit te snel opgeven, leren we onze kinderen tenslotte ook. Maar op zeker moment moest ik drie pagina's doorworstelen waarin de hoofdrolspe ler een potje Cluedo speelt, dat in de plot van het verhaal geen enkele rol heeft. En het ging maar door. Uitgebla derd heb ik het, gesnelleesd. Je wilt zo'n boek toch een beetje eer doen. Nu zat ik met de opvolger daarvan in mijn handen. In paniek. En die gold niet zozeer dat dit boek kennelijk ook niet goed genoeg voor mij was, maar de benauwende gedachte: dat ik niet meer goed genoeg was voor het boek. Voor een boek. Klaar met lezen. Na ik schat zo'n 75 boeken in het afgelopen jaar. Hoe moest dat nou verder in de lockdown? Die gedachte vooral. Lezen is ongeveer de enige echte hobby die ik deze lockdown over heb. Toen zag ik plots een pocketboek staan van Raymond Chandler Televisie kan ik niet meer zien. Voetbal zonder publiek: zaaddodend. Praatpro gramma's: ik was al geen fan, maar sinds corona zijn ze onuitstaanbaar ge worden. Netflix, bijna uit. Maar lezen, dat was het. Tot nu. Wat nu? Zeker anderhalve dag was ik van slag, lanterfantte ik buiten werktijd door het huis, staarde naar buiten. Zat ik op mijn vaste leesplek op de bank, zonder boek. Toen zag ik plots een pocketboekje staan van Raymond Chandler. Echt een oer-, oeroude detective rond privede- tective Philip Marlowe. Heel even een klein bladzijdetje geprobeerd. Ging net, ja, best lekker weer. Ik doe er nu nog een paar. Heel voorzichtig donderdag 6 mei 2021 GO De afschaffing van de avondklok heeft er toe geleid dat het aantal Nederlanders dat tussen 22.00 uur en 4.30 uur buitenshuis is met ongeveer 60 procent is toe genomen. Sander van Mersbergen Deventer Peter Winterman Den Haag De Tweede Kamer zal nog veel over het prikpas- poort discussiëren. Niet iedereen is voorstander. FOTO GETTY IMAGES Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4