<0 14 Als je het vol overgave doet, zo meent acteur Casey Affleck, heeft creatief zijn absoluut een therapeutische werking. Dat gold ook voor zijn rol in Our Friend, vanaf volgende week te zien op video on demand. technische redenen toch bleef wo nen. ,,Ik vind het fijner om op andere plekken van de wereld te zijn'', ver volgt de acteur, die onder meer wijst op onze hoofdstad. „Rotterdam vind ik ook geweldig, maar Amsterdam is bijzonder omdat mijn zoon (Indiana August, red.) daar werd geboren.'' Affleck was er in 2004 voor de op names van Ocean's Twelve, samen met zijn toen hoogzwangere echtgenote Summer Phoenix. ,,Wij huurden er bewust een appartement zodat ze 'thuis' kon bevallen, iets waar ze in de VS niet dol op zijn. Jullie zijn echt pioniers.'' Hij schudt moeiteloos de Het maakproces met mensen die je vertrouwt, dat ben ik steeds meer gaan waarderen naam van Hollands bekendste ver loskundige en oprichter van Geboor tecentrum Amsterdam uit zijn mouw. „Beatrijs Smulders, toch? Wij zijn er later nog vaak geweest. Wat een mooie, rijke stad is dat toch!'' Hoopvol De ingetogen ster, ook bekend van films als Gone Baby Gone, The Killer Inside Me en Ain't Them Bodies Saints, zegt te hebben gekozen voor Our Friend vanwege zijn collega-acteurs. „Voorheen las ik een script, dacht ik lang na over het karakter en besloot het dan wel of niet te doen. Tegen woordig vind ik het vooral belangrijk met wie ik samenwerk. Het maak- proces met mensen die je vertrouwt, dat ben ik steeds meer gaan waarde ren. En dit betrof een (waargebeurd, red.) verhaal over een zwaar onder werp dat toch hoopvol is en humor bevat. De toon is heel anders dan in soortgelijke films.'' Maar vanwaar toch dat cv vol getor menteerde zielen? ,,Ik vind ze ge woon interessanter", klinkt het, als vanzelfsprekend. ,,In goed drama zit veel conflict. En als je naar de sport school gaat, moet je zoveel mogelijk gewicht proberen te heffen. Snap je wat ik bedoel? Ik wil en kan me vaak ook met ze vereenzelvigen. Niemand leeft zijn leven zonder ontberingen en falen. Het is de kunst te accepte ren dat dit maakt wie je bent." Affleck zelf is ook niet vrij van innerlijk conflict. Hij worstelde bij voorbeeld lang met alcoholisme en werd door enkele vrouwen beschul digd van seksueel grensoverschrij dend gedrag op de set van de film I'm Still Here uit 2010. De rechtszaken werden afgewikkeld met een finan ciële schikking. 'Ik droeg bij aan het ongezonde klimaat dat daar heerste', luidde ooit een voorzichtige excuus in The New York Times. Identificeren ,,Ik kijk naar een rol en stel mezelf serieuze vragen als: waar ging het bij dit personage mis in zijn leven, waar heeft hij spijt van en wat ontbreekt er nog aan? Hoe meer je dan van jezelf geeft, hoe meer het publiek zich met dat karakter kan identificeren. Een beeldhouwer gebruikt klei en steen, een acteur zijn eigen herinneringen en gevoelens. Als je het vol overgave doet, heeft creatief zijn absoluut een therapeutische werking.'' Wie hem nog steeds het jonge broertje van superster Ben Affleck noemt, loopt ernstig ach ter. Niet alleen bewandelde de 45-ja- rige Oscarwinnaar een compleet ander filmpad vol complexe rollen - hij zal in tegenstelling tot broer Ben nooit het Batmanpak aantrekken -, maar op enkele subtiele uiterlijke overeenkomsten na beschikt Casey Affleck ook over een veel specifieker gelaat. Die indringende ogen, spitse neus, maar ook een bedaarde en licht snerpende stem zorgen dat je altijd gebiologeerd naar hem blijft kijken. Het maakt Affleck ideaal voor per sonages die iets te verbergen hebben, of dat nou verdriet is (Manchester by the Sea, 2016), of iets meer macabers (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, 2007). Op een bij rolletje in Christopher Nolans space- opera Interstellar (2014) na, verkiest hij de eigenzinnige cinema met een be perkt budget boven de blockbusters. Outsider ,,Die vind ik geweldig om te zien, maar niet per se heel interessant om te doen'', vertelt hij eerlijk in een interview ter promotie van de ont roerende film Our Friend, die vanaf 12 mei te zien is op verschillende streamingdiensten als Videoland, Picl en Pathé Thuis. Hierin speelt hij een man die zijn door Dakota Johnson gespeelde vrouw (en moe der van zijn twee jonge dochters) langzaam het gevecht tegen kanker ziet verliezen. Om het leed draaglij ker te maken, komt een gezamenlijke goedsullige vriend (acteur Jason Se gal) tijdelijk bij het gezin inwonen. Het is een echt Affleck-personage: iemand die zijn emoties zo diep mogelijk probeert weg te stoppen. Dat hij vooral buitenstaanders speelt, lijkt geen toeval. ,,Ik ben ook zelf altijd een beetje een outsider in Hol lywood. En...'', voegt hij daar direct aan toe, ,,...dat is precies wat ik wfl zijn. Ik dacht nooit: er komt een dag dat ik zo'n Oscar ga winnen. Dat was nooit mijn pad. In de schijnwerpers staan, feestjes afgaan; het is ook niet mijn levensstijl. Ik trek me liever terug of ben bij mijn familie. ,,Toen ik jonger was, woonde ik in New York City. We verhuisden naar Los Angeles voor een grotere tuin, maar ik heb me daar nooit thuis ge voeld", aldus de man die er om werk- Rollen verdeeld in ANNE+ Olympia Dukakis overleden donderdag 6 mei 2021 PM Casey Affleck, acteur n Ho ywood voelde ik me nooit thuis Casey Affleck als vader in Our Friend, foto filmdepot Gudo Tienhooven TV-VERVOLG Georgina Ver baan, Anna Drij ver en Hade- wych Minis (foto) hebben een rol bemach tigd in de bios coopfilm die volgt op de tv- serie ANNE+. Verbaan speelt de rol van Anne's schrijf- coach. Drijver en Minis zullen in de film te zien zijn in de bios cooptrailer van een lesbisch kostuumdrama. In september in de bioscopen. ACTRICE De Grieks-Ame rikaanse Olym pia Dukakis, die in 1988 een Oscar won voor haar rol in Moonstruck, is op 89-jarige leeftijd overle den. De actrice kampte al lan ger met ge zondheidspro- blemen. Dukakis was getrouwd met acteur Louis Zorich (Fiddler on the Roof), die in 2018 overleed. E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42