Festival: enkel het publiek ontbrak NIEUWS 3 Duitse inbreng bij herdenking WOII ooit verketterd, nu zelfs toegejuicht 5 MEI BEVRIJDINGSDAG ,,Het verleden kunnen we niet ongedaan maken. We kunnen er wel de juiste lessen uittrekken voor een Europa van vrede en vrijheid.'' Dat zei Angela Merkel gisteren op Bevrijdingsdag. Angela Merkel wil zeker niet de laatste bondskanselier zijn die stil staat bij de gruwelen van het na zisme. ,,Het is de eeuwige verant woordelijkheid van Duitsland de herinnering aan de Tweede We reldoorlog levend te houden'', zei ze gisteren in haar 5 mei-toespraak. Een jaar geleden kon de lezing niet doorgaan vanwege het coronavirus. Nu werd het een videoverbinding vanuit het Bundeskanzlerambt. Een Duitse stem bij de herden kingen aan de Tweede Wereldoor log lag altijd gevoelig. De toenma lige bondskanselier Helmut Kohl werd in 1995, bij de vijftigste vie ring van Bevrijdingsdag, pas nS de nationale herdenkingen uitgeno digd. Later in de maand legde hij in Rotterdam een krans bij Zadkines oorlogsmonument De Verwoeste Stad. Pas negen jaar geleden werd de toenmalige Duitse president Joachim Gauck een prominente rol toebedeeld op het nationale her denkingspodium. Zijn 5-mei-le- zing in Breda werd een indrukwek kende toespraak. Maar ook toen was er nog enige boosheid. Niet vanwege Gauck maar omdat Duits land de daar woonachtige en ge vluchte, Nederlandse, oorlogsmis dadiger Klaas Carel Faber niet ar resteerde. Hij was de doodstraf ont vlucht uit de Bredase Koepelgevan genis. Faber overleed in 2012. Historisch moment Tegen de aanwezigheid van Angela Merkel was door niemand be- zwaargemaakt. In tegendeel. De missionair premier Rutte, die in Den Haag naar de videolink zat te kijken benadrukte een 'historisch moment' dat 76 jaar na de oorlog de regerende kanselier van Duitsland deze toespraak hield. Dat Angela Merkel met haar gezag en haar po sitie '(,,Iemand die wereldwijd ge zien wordt als iemand die vecht voor vrede, voor redelijkheid, voor respect'', aldus Rutte) Nederland op deze dag wilde toespreken vond hij zeer bijzonder. Merkel leidde haar, overigens korte, lezing in met te benadrukken dat het een buiten gewone eer was te zijn gevraagd. De bondskanselier herhaalde bijna letterlijk een alinea die eerder door Helmut Kohl was uitgespro- t Kampoverlever Eva Weyl geroerd door persoonlijk woord van dank ken: Niemand kan ongedaan ma ken, wat er gebeurd is. Maar wij al len kunnen en moeten de belang rijkste les uit de verschrikkingen van onze eeuw leren: vrede begint met respect voor de onvoorwaarde lijke en absolute waarde van de mens. Het indrukwekkendst van haar bijdrage was dat de bondskan selier zich rechtstreeks richtte tot concentratiekampoverlevende Eva Weyl, die aanwezig was in Den Haag. Zij arriveerde in januari 1942 als Duits-Joods 6-jarig meisje met haar ouders in het doorgangskamp Westerbork. Het gezin overleefde de oorlog - anders dan driekwart van de Nederlandse joden die het niet konden navertellen. Als gast spreker bij het Herinneringscen trum Kamp Westerbork geeft Eva Weyl jaarlijks voorlichting op Ne derlandse en Duitse scholen. En Merkel prees haar vooral om dat werk. ,,Het belang hiervan kan niet hoog genoeg worden ingeschat. Ik dank u uit het diepst van mijn hart dat u daarvoor de kracht vindt.'' Weyl reageerde geroerd toen haar om een reactie werd gevraagd. ,,Het is geweldig, wat ze zegt is me uit het hart gegrepen. Ze zegt dat we het verleden kennen en dat we daaruit moeten putten voor een be tere toekomst. Precies wat ik ook vertel op alle scholen.'' Een beladen verleden blijft het, dat nooit ongedaan kan worden ge maakt, benadrukte Merkel. ,,Niets kan de leegte vullen die de dood heeft achtergelaten. Niets kan het verdriet wegnemen.'' In opstand In relatieve zin was de Duitse Jo denvervolging in Nederland een van de ergste van heel Europa. Mer kel roemde de Nederlandse ver zetsstrijders die hiertegen in op stand kwamen. ,,Dat waren moe dige burgers, in de eeuwenoude Nederlandse traditie van vrijheid.'' Ook nu maakt Nederland zich in ternationaal sterk tegen onder drukking, vindt de bondskanselier. Na haar toespraak beantwoordde Merkel vragen van studenten over de oorlog, het toelaten van vluchte lingen in Europa, haar leven in de DDR en haar klimaataanpak. donderdag 6 mei 2021 GO Davina Michelle op weg naar haar optreden in een hangar op vlieg basis Gilze-Rijen. Kleine foto's van links naar rechts: Tino Martin, Da vina Michelle en Jonna echt te popelen om te kun nen beginnen.'' Hij vindt het jammer dat ze niet traditio neel per helikopter van fes tival naar festival kunnen gaan, maar is blij met dit al ternatief. ,,Nu krijg ik toch de mogelijkheid om hier op de vliegbasis in Gilze-Rijen te spelen. Mijn bevrijding festival, het feest, dat heb ik hier.'' Een van de nummers die popartieste Davina Mi chelle in de hangar speelt, heet Nobody's Perfect en heeft ze speciaal geschre ven voor Bevrijdingsdag. Het gaat om haar perspec tief op vrijheid. ,,Dat je mag zijn wie je bent.'' De ambas sadrice vindt het belangrijk om, corona of niet, bij Be vrijdingsdag stil te staan, want 'vrijheid is niet van zelfsprekend'. Na de popzangeres en volkszanger is ook rapper Jonna Fraser aan de beurt. Hij laat tijdens de live- stream weten dat hij het een 'grote eer' vindt om ambassadeur te zijn. Dat het drietal tot hun grote verdriet niet in een helikopter door het land werd gevlogen, betekende niet dat Bevrijdingsdag dit jaar werdt overgeslagen. Artiesten traden alsnog in meerdere provincies op voor verschillende livestre- ams, die samen met een hoop andere optredens te zien waren op de site van Bevrijdingsfestivals. GILZE-RIJEN Normaal gezien treden tijdens Be vrijdingsdag door heel Ne derland artiesten op voor een groot publiek. Dit jaar werd op de vliegbasis in Gilze-Rijen, tussen de heli kopters, een livestream ver zorgd, waar Tino Martin, Davina Michelle en Jonna Fraser een show gaven. Zij waren dit jaar de Ambassa deurs van de Vrijheid. Alles was er, alleen het publiek werd node gemist. Tino Martin trapt af met zijn band. Onder andere zijn hit Zij Weet Het komt voorbij. Het is al bijna een jaar gele den dat Tino Martin en zijn band hebben opgetreden, vertelt hij voorafgaand aan het concert. „We staan Merkel benadrukt Duitslands 'eeuwige verantwoordelijkheid' Bob van Huët Den Haag Merkel sprak via een videover binding. In het Kunstmuseum was ze te volgen. foto brunopress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3