'De droom van 1945 is aan het verdampen' Van Randwijklezing ZEELAND 11 Indrukwekkend is, aan het be gin van de middag, het ontsteken van het Vrijheidsvuur. Twee dan sers brengen de vlam, die vanuit Wageningen naar Vlissingen is ge bracht, naar de grote toorts vóór de bioscoop. Commissaris van de ko ning Han Polman ontsteekt het vuur. In zijn toespraak verwijst hij on der meer naar de coronabeperkin gen. ,,In deze tijd van pandemie beseffen we heel goed dat we af hankelijk zijn van elkaar. Daarbij is het cruciaal dat we rekening hou den met elkaar, dat we soms wat vrijheid moeten inleveren om uit eindelijk weer vrijheid te kunnen ervaren en elkaar weer fysiek te ontmoeten." Polman deelt het podium met Bob Latuheru, vertegenwoordiger van de Molukse gemeenschap in Zeeland. De commissaris onder streept dat Zeeland de roep onder steunt om het leed dat de Moluk- kers is aangedaan, te erkennen. ,,Het is belangrijk om stil te staan bij ons gezamenlijk verleden." La- Ik zit toch wel een beetje in een festivalsfeer, want er gebeurt van alles tuheru beaamt dat volmondig. M Bob Latu- ,,Samen zijn we verantwoordelijk reru bij het voor de vrijheid die we nu hebben, Vrijheidsvuur: door de verhalen te vertellen die ,,In elk zaadje ertoe doen, te zoeken naar verbin- ligt de toe- dingen in verschillen, gericht op komst van dui- een hoopvolle toekomst. Want, zend wouden zoals een Moluks gezegde zegt: in besloten." elk zaadje ligt de toekomst van duizend wouden besloten." Festivaldirecteur Onno Bakker, die na deze editie afscheid neemt, is halverwege de middag zeker niet ontevreden. ,,Ik zit toch wel een beetje in een festivalsfeer, want er gebeurt van alles. Tegelij kertijd mis ik het publiek. Op elk festival heb je momenten waarop je weet: nu zit de sfeer er heel goed in. Die vibe wordt door het publiek gemaakt." De thuiseditie is niet alleen maar een noodgreep gebleken. ,,Het is een kans om op een andere manier Bevrijdingsdag met zoveel mogelijk Zeeuwen te vieren", zegt Bakker. „Normaal heb je een festi val op één locatie. Nu kun je thuis verschillende dingen meepikken van het programma dat we bieden. Je kunt zappen tussen de verschil lende onderdelen." Ook als er vol gend jaar weer een 'normaal' festi val mogelijk is, zou er een online gedeelte moeten zijn, vindt Bak ker. ,,Ik denk - hoewel ik daar niet meer over ga - dat ze er zeker over na moeten denken om dat voort te zetten." Vanwege de aangepaste editie van het festival was er dit jaar ook geen reguliere Van Rand wijklezing. In plaats daarvan in terviewde Clairy Polak drie oud sprekers. Behalve Inez Weski (te gast in 2012) waren dat cultuur historicus en schrijver David Van Reybrouck (2014) en journa list Peter Vandermeersch (2018). Polak wilde vooral weten wat er is veranderd sinds zij hun le zing hielden. Met name Weski betoogde dat onze vrijheden steeds verder worden ingeperkt, onder meer doordat alles van ie dereen wordt bijgehouden en privacy onder druk staat. De co- ronapandemie heeft die tendens alleen maar versterkt. ,,Deze overheid laat de grond rechten steeds verder afbrokke len en gedraagt zich langzamer hand als een vijand van haar ei gen burgers", zei Weski. Het wordt steeds lastiger om daarte gen in het geweer te komen. ,,Dat is het droevige lot van de burger: je bent afhankelijk van diezelfde overheid." Opmerkelijk genoeg zei ze, als advocate, ook nog maar weinig vertrouwen te hebben in de rechtstaat. ,,De rechtspraak wordt, net als de verdediging en de journalistiek, langzaam naar de publieke tribune verhuisd. Dat is de bittere situatie. Het is Elk fysiek geweld begint met verbaal geweld niet meer wat het was en voorlo pig gaat dat het ook niet meer worden." Ook Van Reybrouck consta teerde dat de overheid 'steeds minder ruimte lijkt te geven aan de burgers'. ,,De droom van 1945, de droom van vrede, is aan het verdampen. We moeten metho des bedenken om de democrati sche speelruimte groot te hou den. Op dit ogenblik wordt die kleiner." Mensen komen steeds meer tegenover elkaar te staan, aldus Van Reybrouck. Hij wees onder meer op het verbale geweld on line. ,,Dat is volkomen dominant geworden. En elk fysiek geweld begint met verbaal geweld. Ik maak me zorgen over de verre gaande polarisering in onze sa menleving, over hoe de algorit mes op sociale media de loopgra- vendynamiek versterken. Dat is echt zorgwekkend." Mensen moeten niet over el kaar spreken, maar met elkaar, vindt Van Reybrouck. Hij pleit al jaren voor 'gelote burgerraden', waarbij grote groepen burgers meedenken over beleid. Dat be staat inmiddels in Duitstalig Bel gië. ,,En het is aan het groeien." Zeker als het gaat om klimaatbe leid is zo'n aanpak dringend noodzakelijk, aldus Van Reybrouck. ,,Onze democratie van vandaag, met de partijpoli tiek, is onvoldoende om doortas tend klimaatbeleid mogelijk te maken." donderdag 6 mei 2021 GO allemaal leuk hebben' des hun kunsten. Ze leven zich onder meer uit in het Vrijheids café en op de tank voor de ingang van de bioscoop, die in wit plastic is verpakt. Optreden van PEER op het Bevrijdingsfesti val, met Gijs Teuwsen (links) en Jesper de Jonge. foto's lex de meester k - Onno Bakker, festivaldirecteur Clairy Polak (links) in gesprek met Inez Weski tijdens de alternatieve Van Randwijklezing. FOTO'S LEX DE MEESTER Vrijheid komt steeds verder onder druk te staan. De toon van de sprekers van de traditi onele Van Randwijklezing op het Bevrijdingsfestival was woensdag weinig optimistisch. Vooral strafpleiter Inez Weski schetste een gitzwart beeld. Rolf Bosboom Vlissingen Mensen moeten niet over el kaar spreken, maar met elkaar, stelt David Van Reybrouck. - David Van Reybrouck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39