Hoe zeldzaam is het vloeivleklieveheersbeestje? 9 Just Jansz strijdt tegen windmolens op de grens van Brabant en Zeeland MM De gedachte aan romanfiguur Don Quichot die vocht tegen windmo lens die hij voor reuzen aanzag en onrecht bestreed, dringt zich op. ,,Maar hij ging ten onder. Dat zijn wij niet van plan", lacht Jansz. Ook is hij geen dolende ridder: de doctor ingenieur reisde dertig jaar voor onder meer Shell de aardbol over en nu al tien jaar als zelfstandig advi seur en commissaris. ,,Ik ben niet zo op Nederland ge oriënteerd. Tja, behalve dus qua windmolens. Maar ik zie mezelf eerder als de kanarie in de kolen mijn. Actievoeren zit totaal niet in mijn aard, dus als zelfs ik in verzet kom, dan is er toch echt iets mis met hoe het Ze-Bra-windpark wordt aangevlogen." De geplande molens zijn reus achtig: 200 meter tiphoogte. Vanuit zijn huis aan de rand van Ossen drecht kijkt Jansz over de polders al uit op vijf turbines bij de Kabel jauwbeek, 1700 meter verderop. Van de 19 nieuwe Ze-Bra-molens stonden er tot voor kort 14 op Zeeuwse en 5 (nu nog 3) op Bra bantse bodem ingetekend. Getallengegoochel ,,De eerste al op 1200 meter. Het RIVM gaat uit van mogelijke ge zondheidsschade binnen tien keer tiphoogte. Dus moeten ze op twee kilometer afstand komen. Plannen makers leggen data vaak handig uit om hun zin te krijgen en zetten wie minder gevoel voor cijfers heeft op het verkeerde been. 200 meter tip hoogte klinkt abstract. Zeg je: 'Dat is 15 meter hoger dan de Euromast', dan krijg je er wel beeld bij." Jansz prikt graag door getallengegoochel heen, zoals laagfrequent geluid van windmolens, gebrom dat volgens diverse studies tot slapeloosheid en verergering van hartklachten kan leiden. ,,Dat meten ze overdag, 's avonds en 's nachts. Als je met ge middeldes schermt, lijkt het mee te vallen. Maar als jij met je hoofd in de oven ligt en met je voeten in de vriezer, is je gemiddelde tempera tuur ook prima. Toch denk ik niet dat je het dan erg naar je zin hebt." Bij het Ze-Bra-plan staat hem te gen hoe omwonenden geïnfor meerd zijn. ,,De eerste presentatie door de initiatiefnemers Eneco, Zeeuwind en Lindewind kwam erg laat, 3 februari pas. Zo van: 'Oh, we moeten nog inspraak regelen. Weet j e wat, we vertellen wat we gaan doen, melden dat het ver- gunbaar en binnen de wet is. Klaar.' Ik ben niet activistisch, maar dat was voor mij de trigger." Tot dan was Os sen- drecht voor Jansz een prettige, rus tige woonplaats. De reden dat de wereldreiziger in 2003 daar be landde? ,,Daar zit ze", wijst hij. Echtgenote Olga komt uit Hooger- heide, ze leerden elkaar kennen tij dens het werk, op industrieterrein Moerdijk. ,,We wonen hier met veel plezier." Jansz wordt in het dorp aange sproken ('Hou vol') sinds hij het ge zicht werd van Windstil Ossen- drecht. Frank van der Linden, die in 2020 als eerste de Ze-Bra-bui zag hangen is de grondlegger, de kern- groep telt zes leden. ,,En 120 men sen vragen om onze nieuws brief." Gezien zijn werkervaring werd al rap naar Jansz gekeken als woordvoerder. Hij sprak in bij de Woensdrechtse raad en wil dat nog doen bij buurgemeente Reimers- waal. ,,Groot respect voor lokale poli tiek, er komt veel op hen af. En ook wij zijn voor duurzame energie, maar in redelijkheid. Als bedrijven flink kunnen verdienen en overhe den kunnen scoren, krijg je echter niet altijd de beste besluiten. Er is Zeg je: 'Dat is 15 meter hoger dan de Euromast', dan krijg je er wel beeld bij altijd wel een bureau dat een pas send rapport schrijft of een tabel letje dat van pas komt, maar als je graaft in de cijfers, blijken ze vaak inconsistent." Jansz is zo'n graver. ,,In de Regio nale Energie Strategie stippelen de West-Brabantse gemeenten een route uit tot 2030 om duurzaam te worden. Prima. Voor Woensdrecht gaat het om 86 miljoen kWh per jaar: 50 via zon, 36 via wind. Maar de zonneparken die hier al vergund worden, leveren al 108 op. Dus hoe veel Ze-Bra-molens heb je nodig? Nul." Onaangenaam verrast De eerste opzet telde 16 molens, waarvan ééntje in Woensdrecht. Het college, onaangenaam verrast, trad in overleg met Reimerswaal, bevoegd gezag in dit plan, om ver stoord uitzicht door een dubbele rij turbines bij Rilland te voorkomen. ,,De locaties verschoven, maar plots bleek het zoekgebied uitgebreid en ging het om 19 stuks, waarvan 5 bij Ossendrecht." Intussen zijn er op aandringen van de Woensdrechtse raad twee molens oostelijk van de A4 ge schrapt. ,,Van 14 5 nu 14 3. Maar wij willen er nog twee weg, zeker die net naast de A4, die staat even dicht bij het dorp als die twee ge schrapte. Ga terug naar 15 1. En maak van die ene een dorpsmolen waarin burgers mogen participe ren. Dan hebben ze behalve lasten ook wat lusten én krijg je meer draagvlak. Maar dat idee is niet se rieus besproken." Jansz herhaalt dat Windstil graag in gesprek blijft. ,,Maar desnoods stappen we naar de Raad van State. Als Eneco zou ik die vertraging zwaar laten meewegen in de risico analyse. Dankzij forse subsidies zijn windprojecten erg interessant. En grondeigenaren verdienen zo meer dan ze ooit bijeen kunnen boeren. Maar dat wil niet zeggen dat omwo nenden zich dit door de strot moe ten laten duwen. Ik zoek nooit ruzie, maar laat niet over me lopen." NATUURJOURNAAL Vorige week zat er op de bui tenmuur een nietig lieve heersbeestje dat er in eerste instantie een beetje bijzonder uit zag. Binnen bij wat meer licht her kende ik het beestje als het vloei- vleklieveheersbeestje; een soort die zijn naam dankt aan het wat rommelige patroon van vlekken en strepen, waarbij de vlekken soms in elkaar overvloeien. Aan dat laatste heeft deze soort zijn naam te danken. De kleur van de dekschilden is roze en ook dat is een goed kenmerk om het vloei- vlekje van andere soorten te on derscheiden. Wat bijzonder is: dit is nu al de derde keer dat ik een lieveheersbeestje in de tuin vind dat hier als zeldzaam beschouwd wordt. Het is mijn allereerste waarneming op de kleigrond, dus die zeldzaamheid zal best wel kloppen als je het vergelijkt met het voorkomen van allerlei andere lieveheersbeestjes. Anderzijds zie je dat dergelijke zeldzaamheden toch best vaak voorkomen, juist op een plek waar je zo intensief kijkt als in je eigen tuin. Met andere woorden: de zeldzaamheid van dit ini-mini beestje is relatief. Op internet vind ik dat het vloeivleklieveheersbeestje in Zuid-Europa wel gebruikt wordt voor de bestrijding van bladluizen in de granaatappelteelt en bij de teelt van pista ches. Hetzelfde wat hier in Ne derland veel gebeurd is met het veelkleurig Aziatisch lieveheers beestje. Die werd geïmpor teerd vanuit China en Ja pan om blad luizen te bestrij den. Maar zoals meestal het geval is bij de introductie van exoten liep dat slecht af. Het Aziatisch lieve heersbeestje is zeer agressief tegen ons oorspronkelijk inheems ze- venstippig lieveheers beestje en die dreigde door de introductie van zijn exoti sche ver want van het toneel te ver dwijnen. Boven dien bleek dat dit exoti sche kou- kleumpje nogal graag binnenshuis over wintert; een ver- schijnsel wat je vaak ziet bij soor ten met een exotische oorsprong. Toen ook nog eens duidelijk werd dat het veelkleurig Aziatisch lieve heersbeestje zich bij gebrek aan le vende prooien soms tegoed doet aan wijndruiven was het beestje definitief uit de gratie. Gelukkig volgde er een verbod op de import en het gebruik van Aziatische lieveheersbeestjes en sindsdien is het evenwicht gelei delijk bezig om zich te herstellen. Het vloeivleklieveheersbeestje heeft niet alleen bladluizen op zijn menu. Ook de larven van kleine bladhaantjes (eveneens kevertjes) vormen een belangrijke voedsel bron. In het oosten van Nederland is het vloeivlekje een gewone soort, maar bij ons blijft het een nogal schaarse en exclusieve ver schijning. donderdag 6 mei 2021 GO 'Als zelfs ik in verzet kom...' Van de luwte naar het oog van de storm: Just Jansz knokt met Windstil Ossendrecht tegen windmolens in de polder op het randje van Zeeland en Brabant. ,,Ik voer actie tegen wil en dank." Peter de Brie Ossendrecht - i - v tMagmgfw - Just Jansz Just Jansz is het boegbeeld geworden van Windstil Ossen drecht. ,,Ik zoek nooit ruzie, maar laat niet over me lopen." FOTO MARINA POPOVA Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Vloeivleklieveheersbeestje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37