Orionis Walcheren: 'We hebben keerpunt bereikt' Rebecca Sperry: 'Dwang werkt niet, vragen wel' 7 ORIONIS WALCHEREN BEGELEIDING BIJ HET ZOEKEN NAAR WERK Iedereen doet ertoe Na een burn-out wil Jan Hoogerheijde laten zien wat hij waard is. Gelukkig heeft Orionis Walcheren nu minder oog voor wat hij moet, en meer oog voor wat hij kan en wil. Na amper twee maanden verruilde de Vlissinger het werkleerbedrijf alweer voor de gemeente Veere. ,,Er is naar my geluisterd." Orionis Walcheren helpt mensen met een uitkering aan werk. Wie niet gemakkelijk in een commerci eel bedrijf past, kan aan de slag in het werkleerbedrijf. Lang stond de aanpak in het teken van moeten: móeten solliciteren, een baan móeten accepteren, aangepast werk móeten doen. Moetiveren, noemt directeur Henk Guise dat, en daar wil hij vanaf. Niet van het uiteindelijke doel: dat blijft dat mensen geen uitkering hebben maar een baan, permanent of gedetacheerd, of in het werkleerbedrijf. ,,Maar we wil len mensen daartoe niet dwingen, niet moetiveren, nee, we gaan ze mótiveren. En ontwikkelen, zodat ze groeien." Jan Hoogerheijde (58) is blij met die omslag. ,,Ik werkte jarenlang in de afvalverwerking, door omstan- digheden raakte ik in een burn out en moest op zoek naar mezelf: wie ben ik, wat kan ik, wat wil ik? Het mooie van Orionis is dat ze precies dat doen, ze kijken naar mij en wat voor mij mogelijk is." Zijn jobcoach Annegien Ver- schoore de la Houssaye van Orio- nis hielp hem daarbij. ,,Jan riep steeds: 'Ik wil me ontwikkelen.'" Hoogerheijde knikt. ,,Dat was een noodkreet. Want thuis achter de geraniums zitten, is niks voor mij. Ik wil buiten werken, met veel zelfstandigheid en verantwoorde lijkheid." Nieuwe inzichten Door de coaching en training bij Orionis kwam hij tot nieuwe in zichten. ,,Dat er meer werk is wat ik kan en leuk vind dan ik zelf had bedacht. De begeleiding was goed, en er werd heel eerlijk met me ge sproken." Zo kwam hij ruim een maand geleden terecht bij de ge- meente Veere. Daar rijdt hij door alle kernen, in het buitengebied en over de duinen met iets dat het midden houdt tussen een kleine veegmachine en een grote stofzui ger. ,,Peuken, blikjes, hondenpoep, paardenpoep, alles ruim ik op." De detachering bij de gemeente Veere, betekent veel voor de Vlis- singer. „Zelfstandigheid. Hier kan ik laten zien wat ik waard ben. Als ik met mijn machine over de dui nen loop in het zonnetje, dan ge niet ik." Ik voel me gehoord, ben op het goeie pad en heb er weer zin in! ,,Voor een aantal mensen zal er een drempel zijn. Verandering is spannend. Door te motiveren, in gesprek te blijven en de focus op de toekomst te richten bereiken we samen het doel: de juiste per soon op de juiste plek", zegt Anne- gien Verschoore de la Houssaye. De benadering is veranderd. ,,Het begint met inzicht te geven wat mensen zelf kunnen en willen." Dat verklaart ook de trots die Jan Hoogerheijde nu voelt. ,,Ik voel me gehoord, ben op het goeie pad en ik heb er weer zin in!" Samen tot iets goeds donderdag 6 mei 2021 WA 'Moetiveren? Nee, we gaan mótiveren' Jarenlang leed Orionis Wal cheren verlies. Steeds moes ten Middelburg, Veere en Vlissingen miljoenen bijleg gen om de sociale dienst en het werkleerbedrijf over eind te houden. Maar 2020 lijkt het keerpunt te zijn ge worden waarop iedereen hoopte. ,,We hebben 220.000 euro overgehouden. En de twee mil joen die we extra hadden ge kregen van de gemeenten, hebben we niet nodig gehad. De komende jaren gaan we steeds meer geld overhouden, tot 3,5 miljoen in 2024", zegt directeur Henk Guise. Het lijkt een droomscenario, maar Guise is ervan overtuigd dat het gaat lukken. ,,We geven dit jaar anderhalf miljoen min der uit dan we binnenkrijgen. Niet omdat we minder doen, maar omdat we juist meer on dersteuning bieden, waardoor minder mensen een uitkering nodig hebben. Dan houden we geld over." Een andere maatregel is dat met opdrachtgevers voor het werkleerbedrijf betere contrac ten zijn afgesloten, waarop Ori- onis geen verlies meer lijdt. ,,We geven geen werk meer weg als een cadeautje. En we merken dat we ook bij een ho- Henk Guise, directeur van Orionis Walcheren. foto boaz TIMMERMANS/FOS FOTOGRAFIE gere prijs de opdrachten niet kwijtraken." Dit jaar verwacht Orionis ook nog meer mensen vanuit een uitkering naar werk te leiden. ,,Door beter te letten op wat zij kunnen en willen, door hun vaardigheden te verbeteren. le dereen doet ertoe, dus ieder een moet zich kunnen ontwik kelen." Waarom dit nu allemaal wel zal lukken, terwijl het voorheen niet lukte? „Omdat we com merciëler denken", zegt Guise. ,,En omdat we beter in beeld hebben wat we doen, en dus ook wat dat kost. Dan kun je beter bijsturen." Maurits Sep Vlissingen -Jan Hoogerheijde Twintig jaar had ze een uitke ring. En heel vaak hoorde ze: 'Je moet dit, je moet dat.' ,,Solliciteren. Of een baan ac cepteren die me niet aan stond. Die dwang werkt bij mij niet", bekent Rebecca Sperry. ,,Maar als je me vraagt wat ik kan en wil, dan werk ik wel mee. Dat geeft het gevoel dat je respect voor me hebt en dat ik grip heb op mijn leven." En die grip heeft ze nu ook. Sinds half maart werkt de Oost-Souburgse via een uit zendbureau in de groenvoor ziening van de gemeente Mid delburg. ,,Orionis bood me een opleiding, zodat ik diploma's kon halen. Dat ik nu werk heb, geeft me rust. En respect. Respect van anderen en res pect voor mezelf." Pas als je het verhaal achter cliënten hoort, weet je of werk ook echt 'passend' voor ie mand is, benadrukt Marloes Hollestelle, de klantmanager van Rebecca Sperry. „Samen kun je tot iets goeds komen. Als mensen zien wat ze kun nen bereiken en als hun zelf vertrouwen groeit, kunnen ze loskomen van het vangnet dat Orionis is." Rebecca Sperry. FOTO LEX DE MEESTER Rebecca Sperry knikt. ,,Ik zit nu in een heel goed moment in mijn leven. Onlangs gingen in hetzelfde weekeinde twee huishoudelijke apparaten kapot. Ik kon gewoon andere kopen! Van mijn eigen geld. Waar ik zelf hard voor heb ge werkt. Weet je hoe goed dat voelde? Ik heb mezelf een schouderklopje gegeven." Door die aaneenschakeling van positieve momenten is er ook mentaal iets bij haar ver anderd, lacht ze. ,,Als ze vroe ger zeiden dat ik iets 'moest' doen, zei ik nee. Als ik nu iets 'moet', dan zeg ik ja. Omdat ik heb gezien wat ik ermee heb bereikt." Jan Hoogerheijde: ,,De begeleiding bij Orionis was goed, en er werd heel eerlijk met me gesproken, FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35