Kalfje Bibian is vernoemd naar snowboardkampioene 6 SLOOP TWEEMASTER-KAMELEON Op Bevrijdings dag is het Oranjeplein in Oost-Souburg bevrijd van de laatste resten van de voormalige basisschool Tweemaster Kameleon. De bouw van een nieuw zorgcentrum is weer een stap dichterbij. Het leek de afgelopen maanden maar lang zaam op te schieten met de sloop, maar dat komt vooral omdat alle panden nauwkeurig zijn gestript. Vooral in het schoolgebouw was nogal wat asfalt verwerkt dat net jes moest worden verwijderd en afgevoerd. Sinds dat is gebeurd, wordt vaart gemaakt. Nu de school geheel verdwenen is, kunnen de oude huizen aan het Oranjeplein en aangrenzende Doornluststraat snel worden gesloopt. Dat karweitje is over een week of twee wel gepiept, verwacht bouwadviseur Peter Morsink van WVO Zorg. Morsink waarschuwt wel dat het nog zeker tot begin volgend jaar duurt voor er iets is te zien van de daadwerkelijke bouw van het nieuwe zorgcentrum. Niet dat er het komende half jaar niets gebeurt. Als de sloop eind deze maand klaar is, kan archeolo gisch onderzoek plaatsvinden. Het ligt overigens niet in de lijn der Beeke is medewerkster in de win kel en maakt voor sociale media vaak wervende filmpjes van ge beurtenissen op de kaasboerderij. Zo filmde ze ruim twee weken te rug de bevalling van het kalfje van koe Bertine. Bij Schellach vinden ze nummers onpersoonlijk en daarom krijgen borelingen een naam. Om dat ze op de boerderij wel makkelijk de bloedlijnen van hun dieren wil- len kunnen vinden, beginnen de namen van kalfjes met dezelfde let ter als die van hun moeder. Moeder koe heet Bertine, dus moest de naam van haar kalf met een B beginnen. Omdat Louise de Louise Beeke filmde de geboorte en mocht het kalf daarom een naam geven geboorte filmde, mocht zij de naam geven. ,,Het overlijden van Bibian Mentel was net in het nieuws ge weest, daarom popte die naam spontaan op", verklaart Beeke. Ze voegt er eerlijk aan toe dat ze niet direct dacht aan de nalatenschap van de sportkampioene, die na am putatie van een been en terugke rende kanker ook als paralympisch snowboarder uitblonk. Bezoekers van de stallen die even bij Bibian blijven stilstaan, leggen vaak wel meteen de link met de krachtige persoonlijkheid, die on der bijna alle omstandigheden po sitief in het leven bleef staan. Of kalf Bibian hetzelfde karakter heeft, moet nog blijken. Het dier hoeft binnenkort niet langer alleen in een hok te staan. Els Mesu van Schel lach legt uit: „Pasgeboren kalveren houden we een week of drie apart, omdat de navelstreng dan pas droog is en de kans op infecties een stuk minder. Kalveren zijn onder elkaar heel druk en laten elkaar niet met rust, vandaar." verwachting dat dat onderzoek tot vertraging leidt. Ook al omdat in tussen al begonnen kan worden met boringen voor warmte-kou- deopslag. ,,We bouwen gasloos, dus is de opslag van warm en koud water in de bodem noodzakelijk. We creëren ruim zestig bronnen", legt Morsink uit. Parkeerkelder Een paar weken nadat de werk zaamheden voor de warmte-kou- deopslag zijn begonnen, kunnen de boringen - 'heien in het cen trum van een dorp of stad doen we nooit'- voor de fundering er syn chroon achteraan lopen. Dit najaar zullen bewoners en bezoekers van Oost-Souburg echt merken dat er druk gewerkt wordt in het dorps- hart, voorspelt de bouwadviseur. ,,Na de zomer begint het uitgraven van grond voor de parkeerkelder, die onder het zorgcentrum komt. Dan zullen er dus heel wat vracht wagens met zand door het dorp rijden." IJs en weder dienende - 'als het de komende twee winters flink vriest, komen er zo een paar we ken bouwtijd bij' - begint de bouw van het nieuwe zorgcentrum vol gend voorjaar. Voor de bouw van dat nieuwe centrum, dat eruit komt te zien als een chique nieuwbouwwijk, staat zo'n ander halfjaar. Niet veel, vindt de bouw adviseur: ,,Het is geen klein ge bouwtje. Behalve zorghuizen en voorzieningen voor 96 bewoners komen er zestien huurapparte- menten. Je moet denken aan de grootte van het nieuwe Scheldehof (de voormalige plaatwerkerij, red.) in Vlissingen." Hoewel Morsink zich dus al een van het huidige zorghuis De Zoute beetje indekt voor vertraging, gaat Viever, zich begin zomer 2023 hij er nog wel van uit dat bewo- kunnen installeren in hun nieuwe ners, onder wie de ingezetenen appartementen. donderdag 6 mei 2021 WA Laatste sporen school verdwenen René Hoonhorst Oost-Souburg Bibian heet het kalfje van de Middelburgse (kaas)boerderij Schellach. Die naam heeft het beestje te danken aan Louise Beeke. Die noemde haar naar de vijf weken geleden overleden snowboardkampioene. René Hoonhorst Middelburg Een vader kijkt met zijn kinderen toe hoe een grij per grote hap pen neemt uit het laatste deel van de voormalige basisschool aan het Oran jeplein in Oost-Souburg. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA De laatste ruiten van de voormalige basisschool De Kameleon zien de grijper van de kraan op zich afkomen. Louise Beeke met kalfje Bibian van kaasboerderij Schellach. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34