m A mm c* 5 BOEK DAAN MOEST LEREN LEVEN MET EEN STOMA Ze is van het type 'feestneus op en gaan!'. Maar ondertussen had Daniëlle (Daan) van der Werf (34) uit Zierikzee jarenlang helse pijn, onderging ze tig operaties en moest ze uiteindelijk accepteren dat ze met een stoma door het leven moet. Ze schreef er een boek over: Ontdaan. [/ja t1 iW I et het schrijven van dat boek heeft Daniëlle zich let- terlijk ontdaan van een periode waarin ze woest was op alles en iedereen, zich ontiegelijk een zaam voelde en zelfs niet meer wilde leven. ,,Er is een Daan van voor de ziekte, één van tijdens de ziekte en er is een Daan nu. Dat zijn andere personen. Zo voel ik dat tenminste. Ik ben zoveel rus tiger nu en kan zo veel beter rela tiveren. Ik kan nu kijken naar wat ik wél heb en ben niet meer zo boos." Buikklachten Jarenlang was ze dat wel. Jaren waarin ze met buikklachten en doorlopend diarree tevergeefs op de deur bonkte van haar huisarts. Dat begon op haar 17de en verer gerde in rap tempo rond haar 19de. Tussen de lessen op school door holde Daniëlle naar de wc waar ze hanneste met maandver band en diarreeremmers om haar ellende voor iedereen verborgen te houden. Tot haar moeder haar inmiddels broodmagere dochter opnieuw naar de huisarts sleepte en daar actie afdwong. Daniëlle heeft, zo bleek na on derzoek, de ziekte van Crohn. Een chronische darmontsteking 'van mond tot kont'. Oftewel: in het hele spijsverteringsstelsel steken steeds weer ontstekingen de kop op. ,,Ik weet nog dat ik mijn vader en mijn toenmalige vriend belde nadat ik de diagnose had gehad. Yes! Het is gelukkig geen kanker. Het is maar de ziekte van Crohn. We hadden toen echt géén idee." Want bezige bij Daan werd zie ker en zieker, maar hield de schijn voor de buitenwereld op. Tot ze begin 2010 volledig uitgedroogd en ondervoed in het ziekenhuis belandde en daar te horen kreeg dat ze een stoma moest. ,,Ik dacht: an me nooit niet. Ik was 23, vrijge zel en niemand zag dat ik ziek was. Dacht ik hoor, maar dat was natuurlijk ook lulkoek. Ik was broodmager, mijn ogen lagen er gens in mijn achterhoofd en ik had een slang in mijn neus." Zuid-Afrika Met een koffer vol drinkvoeding vertrok ze naar een vriendin in Zuid-Afrika, waar ze aan het den ken werd gezet. ,,Ik zag daar hoe mensen in armoede leefden en toch gelukkig waren. En ik dacht: ga ik nu voor uiterlijk ver toon mijn leven op het spel zet ten?" Maar het was vooral haar paard Tootles (,,Bij hem is de we reld altijd fijn en hij is altijd blij") dat er voor zorgde dat de knop bij haar om ging. ,,Aan mensen kan ik uitleggen dat ik niet meer terug zou komen, maar aan hem niet." Ze kreeg een stoma, maar ook daarmee ging van alles en nog wat fout. In 4 jaar tijd werd de Zierikzeese 15 keer geopereerd. De zak zakte daarna steeds van haar buik. ,,En dan zat ik weer he lemaal onder de stront. In 2015 zat ik echt op mijn dieptepunt. Ik heb toen gezegd tegen de arts die me ging opereren: doe wat je moet doen. Maar als het niet lukt, maak me dan alsjeblieft niet meer wak ker." Adrenaline weggevallen Maar het kwam goed, al stortte Daniëlle daarna pas echt volledig in. Steeds weer was ze overal vol voor gegaan en de balans was vol ledig zoek. Ze haalde haar diplo ma's, ging aan de slag in de jeugd zorg, dook in relaties, ging met al les en iedereen de confrontatie aan en sloeg extreem aan het sporten. ,,De adrenaline die ik steeds nodig heb gehad om te overleven, was weggevallen. Ik vond het leven saai. Er was niets meer aan." Ze zocht hulp en kreeg veel steun van docent Luuc Smit van HZ University of Applied Sci ences, bij wie ze de postdoctorale opleiding 'Begeleiden bij Rouw en Verlies' volgde. Ontdaan is haar afstudeerproject aan die oplei ding. Een boek vol 'Daan', met al haar pittigheid, alle opgekropte woede maar ook haar kwetsbaar heid. Ze hoopt ermee zowel men sen uit de medische wereld als mensen met Crohn en hun fami lies te bereiken. Diagnose als gezin Die eerste categorie omdat ze zelf als jonge meid worstelde met de gebrekkige communicatie en het schaarse inlevingsvermogen on der veel artsen en verpleegkundi gen waar zij mee te maken kreeg. Daarnaast hoopt ze met haar boek iets voor patiënten én hun familie te betekenen. ,,Je krijgt een dia gnose als gezin en dat betekent voor iedereen wat. Ook mijn broer en mijn ouders moesten er mee zien te leven. Daar hoop ik in de toekomst ook nog meer mee te gaan doen." '<i Ik dacht: an me nooit niet. Ik was 23, vrijgezel en niemand zag dat ik ziek was t V donderdag 6 mei 2021 GO 'Ik kan nu kijken naar wat ik wél heb' Esme Soesman Zierikzee Het boek Ontdaan van Daniëlle van der Werf is verkrijgbaar bij onder meer de boekhandel en bol.com. ISBN: 978 9492261694. i *v '4 -Daniëlle van der Werf v' M Daniëlle van der Werf met haar boek op een dijk aan de Oosterschelde. FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK ■l 1 Jf' 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33