Studenten brengen test voor GHB en ketamine op de markt r-zW 4 ,,Ze vertrouwde hem. In alles", ver telt Daniëlle Lambrechts (20) uit Vlissingen over haar vriendin. ,,Ze is gedrogeerd door haar ex." Iets wat haar vriendin zich pas later reali seerde. ,,Zij had het gevoel dat ze haar woorden niet meer kon uit spreken, alsof ze gevangen zat in haar gedachten. Ze was niet meer aanwezig bij wat er gebeurde. Ei genlijk pas de volgende dag dacht ze van: hé, dit is niet alleen alcohol geweest." Maar wat dan wel? GHB of keta mine waarschijnlijk. Stoffen die in drankjes kunnen worden gedaan om iemand te drogeren. ,,Om ie mand aan te randen of te bestelen." Zij had het gevoel dat ze haar woorden niet meer kon uitspreken, alsof ze gevangen zat in haar gedachten Het is bij Daniëlles vriendin één keer gebeurd, althans, voor zover dat te achterhalen is. ,,Want dat is het probleem", vertelt Daniëlle. ,,Het valt achteraf nauwelijks vast te stellen, omdat de stof al snel uit je lichaam is." Een heftige ervaring, ook voor Daniëlle. ,,Ik ging ook met haar en haar vriend uit. Hij had het net zo goed bij mij kunnen doen. Dat heeft mij toen aan het denken ge zet. Drankjes van anderen aanne men - ook al is het een goede vriend - is dat wel zo slim?" Als Daniëlle voor haar studie in ternational business op de HZ een oplossing moet bedenken voor iets waar nog geen goede oplossing voor bestaat, denkt ze gelijk aan het voorval. Samen met zes andere stu denten ontdekt ze dat 'er in Europa niet veel oplossingen zijn om er achter te komen of je bent gedro geerd'. ,,Er bestaan alleen een soort voorbehoedmiddelen, zoals deksel tjes voor op je glas. Maar die kun nen er natuurlijk afgehaald worden. Dus zo betrouwbaar is dat niet. GHB Toen zijn we verder gaan zoeken." De zoektocht brengt de studen ten naar de Verenigde Staten. ,,We kwamen erachter dat er alleen in Amerika een test is die je zelf mee kunt nemen, in je portemonnee of Als studentenbedrijf mogen we de test nu in Europa verkopen telefoonhoesje." Ze legden contact met de produ cent Test my drink. En yes, ze had den beet. ,,Als studentenbedrijf mogen we de test nu in Europa ver kopen." Dat doen de studenten on der de naam: Nothing in my glass. Het is een teststrip ter grootte van een creditcard. ,,Er zitten twee tests op een strip: één voor GHB en één voor ketamine. Dat zijn de meest voorkomende drugs waarmee ge drogeerd wordt bij het uitgaan." Het werkt zo simpel als wat. ,,Vlak voordat j e iets inneemt doe je een druppel op je vinger en wrijf je over de test. Binnen een minuut heb je de uitslag. Wordt het blauw, dan is het positief en zit er GHB of ketamine in je drankje." Dan weet je wat je moet doen: weggooien die hap. ,,De uitslag is natuurlijk geen garantie dat er geen andere drugs inzitten, omdat deze test alleen op GHB en ketamine controleert." Maar is dit betrouwbaar? ,,In op dracht van de Amerikaanse over heid, de FDA, heeft het bedrijf zelf onderzoek moeten doen. Toen was de test voor iets meer dan 98 pro cent betrouwbaar. Wij kunnen het zelf niet onderzoeken, want de overheid accepteert niet dat we drugs gebruiken om onze test te checken. Wel hebben we onder zocht of we een CE-markering no dig hebben. Dat is niet nodig, om dat we vallen onder een kosmetisch product." Nothing in my glass verkoopt de test in een pakje van vijf. ,,Voor 6,99 euro heb je vijf strips, tien tests." De verkoop mag op deze manier zo lang het een studentenbedrijf is. Maar dat stopt in juli. En dan? „In september gaan we alle maal voor onze studie naar het buitenland. Maar we denken erover na hoe we het bedrijf als je uitgaat elk drankje testen? ,,Ik zou het steekproefsgewijze doen. Drankjes die ik zelf haal zou ik niet per se testen. Tenzij ik ze lange tijd onbewaakt heb laten staan. Maar dan drink ik die sowieso liever niet meer, omdat ik niet weet wat er mee is gebeurd." kun nen voortzet ten. Want er is veel aandacht voor." Moet je nu KETAMINE BouqVe donderdag 6 mei 2021 GO Strip blauw? Weg met dat drankje! Het team van Nothing in my glass. FOTO DANIELLE LAMBRECHTS Ja, natuurlijk grijpt het Daniëlle nog steeds aan. Want waarom doet iemand iets in je drankje waardoor je totaal van de kaart raakt? Om je iets aan te doen? Het gebeurde met een goede vriendin van haar. ,,Heftig, het had mij ook kunnen overkomen." Daniëlle gebruikte haar boos heid om een oplossing te zoe ken. Die vond ze: een teststrip voor drankjes. Jeffrey Kutterink Vlissingen - Daniëlle Lambrechts GHB werkt na 5 tot 30 minuten en de ef fecten houden zo'n 3 uur aan. Wat het doet, verschilt per persoon en is afhan kelijk van de dosis. Is die klein, dan voel je je ontspannen en rustig. Sommigen raken seksueel op gewonden. Ook voel je aanrakingen ster ker. Soms ga je hal lucineren. Bij grote doses word je ver geetachtig, misselijk, geef je over en kun je gaan stuiptrekken. GHB wordt snel door het lichaam af gebroken. Zelfs na een hoge dosis is de stof na 8 uur niet meer in het bloed en na 12 uur niet meer in urine te vinden. - Daniëlle Lambrechts Meer informatie over de effecten van GHB en ketamine op de site van Jellinek. Ketamine werkt binnen 5 tot 15 minuten en de effecten duren ongeveer een uur. Bij een lage dosis word je drome rig, voel je je zweverig en raak je gedesoriënteerd. Je kunt moeite hebben met de coördi natie van je lichaam. Dat voelt vreemd aan en je kunt misse lijk worden. Bij een hoge dosis heb je het gevoel dat je handen niet meer bij je lichaam horen, dat je lichaam van hout, rubber of plastic is gemaakt en weet je niet meer waar je armen of benen zijn. Ketamine kan snel en langzaam worden afgebro ken. Dat hangt af van bijvoor beeld leeftijd, geslacht en ge zondheid. VINCENT Daniëlle Lambrechts brengt met medestudenten een teststrip op de markt, waarmee je kunt controleren of er GHB of ketamine in je drankje is gedaan. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32