s? Slimmigheidje is ook statement Tegenvaller Heijmans Moederdag Sinfonietta String Festival Zeeland is alleen online Terwijl musea en andere kunstinstelling en nog altijd dicht zijn, heeft de Vleeshal in Middelburg de deuren geopend. Niet als expositieruimte, maar als winkel. 2 CORONA'DE GRENS IS BEREIKT' Commentaar De IKEA is open maar het Zeeuws Museum is dicht. Daar zit geen logica achter. Een meubelzaak trekt immers veel meer publiek dan een kunstinstelling, uitgezonderd misschien trekpleisters als het Rijksmuseum. De kans dat be zoekers elkaar bij de ballenbak of in de rij voor de kassa be smetten is aanmerkelijk groter dan bij het bewonderen van de Zeeuwse wandtapijten. Niet alleen omdat Billy boekenkasten veel populairder zijn, maar ook omdat suppoosten er prima op kunnen toezien dat mensen anderhalve meter afstand houden. Toch is de IKEA open en blijft het Zeeuws Museum dicht, ook voor maximaal dertig bezoekers. In het kabinet moet de minister van Volksge zondheid immers compromissen sluiten met zijn collega van economische zaken. De Middelburgse Vleeshal heeft er iets op gevonden. Als het een tentoonstellingsruimte is - zoals iedereen denkt - dan moe ten de deuren dicht blijven, maar is het een winkel dan zijn be zoekers welkom. Dus zijn bij de huidige expositie alle kunstwer ken te koop. Je kunt er ook alleen naar kijken. Bij de IKEA koop je ook niet alles wat je ziet. Behalve een slimmigheidje is het ook een statement. Onge vaarlijk bovendien, want de Vleeshal laat niet meer dan drie mensen tegelijk toe. Andere Zeeuwse musea, die dicht blijven, reageren niet verontwaardigd maar juist begripvol. De directeu ren weten dat goede kunst vaak schuurt. Dat is precies wat de openstelling van de Vleeshal ook doet. Die legt de vinger op een zere plek: het inconsequente coronabeleid. Goede kunst schuurt vaak. Dat is precies wat de openstelling van de Vleeshal ook doet Uit een tussenvonnis in de arbitra gezaak tussen de partijen blijkt dat TenneT rechtmatig handelde toen het contract met het consortium van Heijmans en het Duitse bedrijf Eu- ropoles werd verscheurd. Volgens Heijmans was er een ver schil van inzicht over het project. TenneT liet destijds in een verkla ring weten dat het consortium van Heijmans en Europoles niet aan de contractuele verplichtingen voldeed ALMANAK 'Oh ja, moederdag', dacht hij, toen zijn kleuter met een ge heimzinnige blik uit school kwam. ,,Ik heb iets voor mama gemaakt, en ze mag het niet zien." Ze zouden een lekker ontbijt maken, beloofde hij. Maar hij had zich een week ver gist, bedacht hij op zaterdag. rond kwaliteit en de gestelde datum van inbedrijfname. Voor Heijmans komt het tussen vonnis als een verrassing. De onder neming meldt in het recent gepubli ceerde jaarverslag nog dat de kwes tie het bedrijf niet met extra kosten zou opzadelen. Heijmans heeft ook nog geen extra geld opzij gezet om de kwestie te bezegelen. Wel schreef Heijmans in 2018 10 miljoen euro af op het project. Heijmans beraadt zich op vervolgstappen. TenneT had eerder aangeboden tot een minnelijke schikking te ko men. Maar dat leidde tot niets waarna de partijen over en weer claims indienden. De hoogte van de uiteindelijke schadevergoeding wordt in het vervolg van de proce dure vastgesteld. Heijmans ver wacht daar bij de publicatie van de halfjaarcijfers meer informatie over te kunnen geven. Zijn kleuter nam er geen genoe gen mee: dat ontbijt moest er komen. Zondagochtend om kwart voor zeven schudde ze hem wakker. Mama draaide zich om en genoot even later gniffe lend van haar croissant en aard beien. Benieuwd wat er ko mende zondag gaat gebeuren. Dakkapel zit raam buurman in de weg Twee musea werken samen Oldtimers bekijken zit er even niet in De Vleeshal in Middelburg is open. Niet als expositie ruimte, maar als win kel. Het is een ludiek protest tegen de ge dwongen sluiting die maar voortduurt, zegt directeur Roos Gortzak. „De grens aan het uithoudingsver mogen is bereikt. Ik vind het belangrijk om een soort perspectief te bieden." Belangstellenden kunnen onder meer T-shirts, truien, tassen en Vleeshal-publicaties aanschaffen. En als ze er toch zijn, mogen ze meteen de nieuwe tentoonstelling I Think I Look More like the Chrysler Building bekijken, met werken van Kasper Bosmans, Lena Henke, Win McCarthy, Annelies Planteijdt and Diane Simpson. Er worden maxi maal drie bezoekers tegelijk toege laten. ,,Alles is nu winkel", zegt Gort- zak, want ook de geëxposeerde werken zijn te koop. Wie binnen wandelt, krijgt een prijslijst mee. ,,De winkelformule is niet alleen maar een trucje om open te kunnen zijn. Ik vind het heel belangrijk om kunstenaars te helpen in hun ont- De tweede editie van het Sinfo- nietta String Festival Zeeland gaat door, maar kan door het publiek al leen online worden gevolgd. Op 6 juni worden concerten gegeven in Middelburg en in Veere en gaat een muziekfilm in première. Publiek kan alles gratis volgen via internet of later terugkijken. Vakantiehuis Twee jaar geleden is de aftrap gege ven voor wat een jaarlijkse traditie moest worden. Het Amsterdam Sinfonietta ziet de Grote Kerk in Veere als een vakantiehuis waar omheen aan het eind van mei aller- lei activiteiten worden georgani seerd. Dat gebeurt in samenwer king met de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Vanwege de coronacrisis kon het festival vorig jaar niet doorgaan. Dit keer komt het klassieke muziekge zelschap wel naar Zeeland maar moet het publiek thuisblijven. Op 6 juni wordt eerst (11.00 uur) in Mid delburg een kamermuziekconcert gegeven dat in het teken staat van de componist Mahler. Dan, om 15.00 uur, volgt de première van een muziekfilm met onder meer Zee land als decor. Vanuit de Grote Kerk wordt afgesloten met een spectacu lair slotconcert. Het programma staat op de site van de Grote Kerk. donderdag 6 mei 2021 Heijmans kan rekenen op een 'aanzienlijke claim' van netbe heerder TenneT dat in 2018 een contract met de bouwer voor de voor de bouw van nieuwe Win- track II-hoogspanningsmasten tussen Borssele en Rilland en in Groningen opzegde. Joeri Wisse Rilland/Rosmalen Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Een eigenaar van een woning aan de Zevenge- tijstraat in Zierikzee heeft het zo bont gemaakt met de renovatie en verbou wing van zijn huis, dat de gemeente ingrijpt. Het gaat daarbij vooral om de grootte van de dakkapel aan de zuidkant van de dak. Die loopt tot de zij kanten van het huis en is ruim vier meter breder dan is toegestaan. Bo vendien heeft de buur man geklaagd dat hij de ramen van zijn badkamer niet meer volledig kan openen. De gemeente wil de dakkapel daarom weg hebben. DREISCHOR Bij museum Goemans- zorg in Dreischor zaten ze met de handen in het haar. De pachter van het museumcafé stopte ermee, maar er was nog geen nieuwe exploitant gevonden. Dat terwijl de heropening van de ter rassen eraan zat te komen. Het Vijfde Cais son, de brasserie van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk, springt bij. Nu kunnen mensen bij beide musea een terrasje pakken. En er staat meer samenwerking op de rol. „Mensen kunnen straks een picknickmand bestel len in Ouwerkerk en die inleveren in Dreischor. Of andersom", zegt Siemco Louwerse van het Wa tersnoodmuseum. BIJ NADER INZIEN Om teleurstelling bij liefhebbers van klas sieke auto's te voorko men. De zeventig auto's die op Hemelvaartsdag tijdens het Oldtimer Festival Axel Terneuzen aandoen, zullen daar niet parkeren. Vanwege corona wil de organisa tie samenscholingen voorkomen. Daarom zullen de auto's slechts heel even op de Markt stilstaan, waarna ze het eten ophalen en dat in de auto nuttigen. Van een samenkomst van alle auto's op de Markt om bezichtigd te wor den, zal dus ook geen sprake zijn. Vleeshal Rolf Bosboom Middelburg De tentoonstelling Think I Look More like the Chrysler Building in De Vleeshal, met werken van Kas per Bosmans, Lena Henke, Win McCarthy, Annelies Planteijdt and Diane Simpson. FOTO GUNNAR MEIER M Roos Gortzak. Ernst Jan Rozendaal Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30