JI 'Mijn hart voor deze club is toch te sterk, net als bij Klaas-Jan' Storm treft Holland Acht: boot zinkt, roeiers gered 21 bekoeld sinds clubs in eikaars vaarwater zitten T TT' INI visionist is. Het duel van zondag is daarom beladen, zeker nu de belan gen voor FC Emmen in de strijd te gen degradatie enorm zijn. Hoewel enige nuance wel op zijn plaats is: van een clash met haat en nijd zoals tussen Heerenveen en Cambuur is (nog) geen sprake. Rivaliteit wordt gecreëerd door de regionale media, zo klinkt het onder supporters. Het duel omdopen tot een derby is in hun optiek zelfs overdreven. Dat neemt niet weg dat in de drie seizoenen, waarin FC Emmen nu op het hoogste niveau speelt, er ge regeld sprake was van irritaties en plaagstootjes over en weer. FC Gro ningen trok in 2019 aan oud-jeugd spelers Nick Bakker en Glenn Bijl, maar de Drenten lieten deze Gro ningers niet terugkeren naar de plek waar zij opgroeiden. Een jaar later stond de noorde lijke voetbalwereld op zijn kop toen FC Emmen dicht bij het aantrekken van doelman Sergio Padt was. In één klap dreigden zij de verhoudin gen om te draaien: Emmen is niet meer het kleine broertje dat slechts aanklopt om reservespelers te hu ren, het is zelfs in staat de beste spe lers bij de rivaal weg te halen. Bo vendien is het een sterk signaal als het ietwat 'arrogante' Groningen wordt afgetroefd. Overgang In Groningen en omstreken dach ten ze bij de mogelijke overgang van Padt eerst aan een grap. Leven ze in Emmen niet een beetje boven hun stand? De non-EU-salarissen van meerdere tonnen die de Drentse club betaalt aan de Peruvi anen Sergio Pena en Miguel Araujo dragen bij aan dit beeld. Er zijn fa natieke supporters van FC Gronin gen die proosten op degradatie van Dick Lukkien en zijn team. Tegelijkertijd voelen scherpere verhoudingen ietwat onnatuurlijk aan, omdat Groningers en Drenten over het algemeen prima met elkaar door een deur kunnen en beiden meer afgunst voelen richting Hee renveen. Heel duidelijke cultuur- verschillen zijn er niet. Goede kans dat ze in goede harmonie in het sta dion zitten. Zo komt een substanti eel deel van de seizoenkaarthou ders van Groningen uit Drenthe. Voornamelijk in het noorden van deze provincie zitten redelijk wat aanhangers. Mocht Emmen eredi- visionist blijven, vormt dat overi gens ook weer een interessant as pect. Weten zij Noord- en Midden Drentse seizoenkaarthouders van FC Groningen af te snoepen? En natuurlijk, er zijn genoeg sup porters - waarschijnlijk nog steeds een meerderheid - die sympathie voelen voor beide clubs. Het con- flictje tussen trainer Danny Buijs en de Emmer rechtsback Glenn Bijl tijdens de laatste ontmoeting in maart, waarbij beiden ruzieden om de bal en Buijs Bijl naar de grond wierp, draagt daar overigens niet aan bij. Het versterkt juist gevoe lens van rivaliteit. Zondag staan ze opnieuw tegen over elkaar. Drenthe en Groningen kijken nerveus toe. Even voor de goede orde: Youri Mulder komt niet op het pluche terecht. Lachend: „Ik ga het plu che controleren.'' Mitglied des Aufsichtsrates, dat wordt zijn offi ciële taak bij Schalke 04. In Duitsland heeft dat een heel an dere uitstraling dan een raad van commissarissen bij ons. Die wordt vaak samengesteld uit een oldboys-netwerk, maar bij grote clubs in de Bundesliga word je gekozen. „Het is een heel popu laire functie", zegt Mulder. „Ik geloof dat 35 a 40 mensen zich kandidaat hebben gesteld. Vroe ger beloofden al die mensen de fans dan de beste spelers. Net zo als dat ook in Spanje gebeurt.'' Volgers van het Duitse voetbal kennen de beelden van die bij eenkomsten wel. Dan zit de zaal vol met duizenden kritische, emotionele leden en vliegt het bier soms in het rond. Poolse landdagen zijn er niets bij. „Op 13 juni gaan al die kandidaten speechen om stemmen te win nen. Bij Schalke zitten er dan 6000 mensen. Ze hebben me al gewaarschuwd dat het twaalf uur gaat duren'', aldus Mulder. Mulder hoeft niet gekozen te worden, hij is als één van drie le den rechtstreeks benaderd door de club. „Ze zien mij toch een beetje als het symbool van hoe het was, en hoe het moet wor den'', zegt de Enschedeër, die van 1993 tot 2002 voor Schalke speelde. In die periode won hij twee keer de Duitse be ker en de UEFA Cup. „Net als bij clubs als Ajax, Bayern en Dort mund willen ze ook bij Schalke meer oud-spelers bij de club be trekken. Dat is een goede zaak. Dat soort mensen weten hoe deze club in elkaar zit. Die ken nen de gevoelens en emoties.'' Mulder zag het afgelopen jaar de totale ineenstorting van zijn Schalke met lede ogen aan. Als er weer eens een Nederlandse jour nalist belde om te vragen over het hoe en waarom van de crisis, dan kon hij niet anders dan rond uit stellen dat er sprake was van wanbeleid bij de club. „Iets an ders kon ik er toch ook niet van maken?'', zegt hij. „In Duitsland vinden ze het ook helemaal niet erg als er harde noten worden gekraakt als dat terecht is.'' W Mulder hoeft niet gekozen te worden in de rvc, hij is door Schalke gevraagd Mulder werd al vaker gepolst door de leiding van Schalke 04, maar uitgerekend op het diepte punt hapt hij toe. „Dat is net als bij Klaas-Jan (Huntelaar, red.). Het hart voor de club is toch te sterk om 'nee' te zeggen. Het is ook de uitdaging om er met een goede groep mensen de schou ders onder te zetten. Ze kennen me bij Schalke: ik ben niet ie mand die als een olifant door de porseleinkast zal gaan. Vanuit de rvc zit ik ook in de sportcommis- sie, die op sportief vlak zaken moet toetsen. Ik ben niet bepa lend en zal niet als een politie agent optreden, maar ik vind het leuk om met de technisch direc teur te sparren'', aldus Mulder, die als analyticus in dienst blijft bij Ziggo Sport. donderdag 6 mei 2021 GO 90 Vanaf linksboven, met de klok mee: Glenn Bijl scoort voor Emmen in het bekerduel met Gro ningen van eerder dit sei zoen (2-1), Danny Buijs heeft Bijl gevloerd in het competitieduel in Gro ningen (1-1), spits Kaj Sierhuis zweept de fans op in december 2019 (2 0 winst voor Groningen) en Michael de Leeuw (volgend seizoen Gronin ger) duelleert met Ko Ita- kura tijdens een zomers oefenduel. foto's anp, getty I A II...» nu niet meer Te midden van de puinhopen kon Youri Mulder (52) de lok roep van Schalke 04 toch niet weerstaan. Hij was er al speler en assistent-trainer, nu treedt de oud-international toe tot de raad van commissarissen bij de Duitse volksclub, die onlangs degradeerde. Leon ten Voorde Enschede/Gelsenkirchen Youri Mulder. FOTO BELGA ROTTERDAM De roeiers van de Holland Acht kijken terug op een hachelijke trainings dag in Oostenrijk. Ze gingen gisteren het plaatselijke bergmeer op tijdens een storm, die ervoor zorgde dat hun boot zonk. De roeiers zijn ongedeerd gebleven. In gesprek met de website NLRoei blikt Holland Acht-aan- voerder Robert Lücken terug op het incident. ,,De wind stak plotseling op en de golven wer den hoog. Daardoor liep de boot vol en die zonk vervol gens. Er waren mensen in de buurt aan het werk in motor boten en die hebben ons in vei ligheid gebracht. Door het ade quate optreden van de staf is iedereen gezond en wel, maar het water was enorm koud.'' ,,De boot heeft geen schade'', aldus coach Mark Emke. De Holland Acht geldt als de beste ploeg van de Nederlandse roei- vloot. Ook komende zomer, tij dens de uitgestelde Olympi sche Spelen in Tokio, zijn de Nederlandse roeiers van de partij. De Holland Acht worden grote kansen op een medaille toegedicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21