u -v 'Ik zou het dubbele kunnen verdienen van wat ik nu krijg' 1A 19 7 Hoeveel verdien je? €1477 namingen er vaak bij inschiet, is een understatement", zegt ze. ,,Er wordt voornamelijk gebruikgemaakt van de mannelijke vorm. Men denkt het een vooruitgang is om een woord als directeur zogenaamd als genderneu- traal te gebruiken, maar dat is het niet. Uit meerdere onderzoeken blijkt ook dat het niet als inclusief wordt ervaren.'' Eén hokje Van Alphen wil een kanttekening plaatsen bij het woord hokjesdenken. ,,Het woord wekt de indruk dat het om meerdere hokjes gaat, maar dat vind ik niet juist'', zegt ze. ,,Volgens mij is er maar één hokje: dat van de witte, heteroseksuele man. Verder valt iedereen erbuiten.'' Inclusief taalgebruik is ontzettend belangrijk, stelt de taalwetenschap ster. ,,Het gaat mij erom dat mensen bewust nadenken over hoe ze zich zelf noemen en of ze iemand met een bepaalde tekst uitsluiten. De werk groep Genderinclusief Taalgebruik van de Nederlandse Taalunie, waar ik lid van ben, maakt dan ook niet één advies. In plaats daarvan geven we een overzicht van mogelijkheden in het Nederlands: genderbewust taalgebruik dus.'' Volgens Tadema is buitensluiting niet altijd overduidelijk. ,,Het kan ook op veel subtielere manieren voorkomen'', vertelt ze. ,,Ik vond het altijd een feestje om woordspelingen en Nederlandse gezegdes te gebrui ken. Zo heb ik een paar jaar geleden voor een zuivelfabrikant een tekst ge schreven met daarin gezegdes als: laat je de kaas niet van je brood eten.'' De schrijfster zegt dat ze zoiets met de kennis van nu niet meer zou doen. ,,Als iemand van wie Nederlands niet de eerste taal is dit soort teksten leest, schept het verwarring. Daardoor wordt een grote groep Nederlanders buitengesloten, waardoor de tekst niet inclusief is.'' De macht van taal ,,Ik ben in 1983 betrokken geweest bij een onderzoek voor de Nederlandse regering, omdat die een uitspraak wilde doen over het woordgebruik voor bijvoorbeeld een vrouwelijke directeur. Moest dat 'directeur' of 'directrice' zijn? Er is toen gelukkig nooit van bovenaf iets opgelegd over het gebruik van welke vorm dan ook. De discussie hierover is weer springlevend.'' Noem jezelf dus vooral directrice, loodgietster en journaliste, zegt Ingrid van Alphen. Met afwachten tot anderen inclusiever communice ren, bereik je volgens haar niets. ,,De mensen die zelf geen last hebben van buitensluiting zullen niet de eersten zijn die hun taalgebruik aanpassen. Het moet allereerst vanuit onszelf komen.'' Leufkens ziet dat steeds meer mensen actief met het onderwerp bezig zijn. ,,Ik heb het idee dat het de laatste tijd erg in de aandacht staat, dat mensen ermee bezig zijn. Zo zijn er bijvoorbeeld workshops waarin mensen leren hoe ze inclusief kun nen schrijven.'' Met het aanpassen van je taalge bruik kun je veel bereiken, zegt ook Leufkens. ,,Taal stuurt ontzettend. Verandering ontstaat door een wis selwerking tussen taal en de werke lijkheid. Door bepaalde taal te ge bruiken, heb je een beetje invloed op het gedrag van mensen. Je hebt de macht over je eigen taalgebruik.'' ,,Ik verdien netto 1477 euro per maand. Bruto is het 1645 euro.'' ,,Ja, ik heb in januari salarisverhoging gekregen omdat we meer subsidie ontvangen en meer eigen inkomsten hebben. Ook verdien ik meer vanwege invoering van de Fair Practice Code, wat inhoudt dat mensen die in de kunst- en cultuursector wer ken, eerlijk betaald krijgen. In 2013 is enorm bezui nigd in deze branche. De overheid heeft nu inge zien dat iedereen zwaar onderbetaald werd.'' ,,Ik verdiende eerst 1050 netto, toen had ik er een andere baan bij als freelance communicatiemede werker. Ik ben per maand 400 euro netto omhoog- gegaan, met een halve dag extra werken per week erbij. Ik heb die andere baan opgezegd, zodat ik meer tijd kan besteden aan muziek maken.'' ,,Nee. Bij een instelling als deze weet je dat het geld er niet is. Toen ik er ging werken, was de helft van het personeel ontslagen vanwege de bezuinigin gen en had de directeur salaris ingeleverd." ,,Ik heb het geprobeerd in het bedrijfsleven, maar dat kon ik niet aan. Strak in het pak en allemaal op dezelfde tijd beginnenIk zou het dubbele kun nen verdienen van wat ik nu krijg, maar ik besteed mijn tijd liever aan m'n vriendin en hond dan op een kantoor waar ik het niet naar mijn zin heb.'' ,,Vijf weken vakantie per jaar, vakantiegeld, pensioenopbouw, dat soort dingen. Als je met het thuiswerken een andere laptop of een betere stoel nodig hebt, dan wordt het geregeld.'' ,,Ik weet het niet van al mijn collega's, maar weet dat er weinig verschil is. Zelfs de directeur verdient niet veel meer dan de rest van het personeel.'' Verdient Steffan genoeg? Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2033 euro bruto. ,,In een andere branche kan ik meer verdienen, maar ik werk liever in de kunstwereld dus neem hiermee genoegen.'' Ik ben die HANDIGE TECHNICUS die jullie team komt versterken, GO DONDERDAG 6 MEI 2021 E Onze taal maakt het schrijven van een vacaturetekst die niemand buitensluit lastig, zegt Sterre Leufkens. ,,In het Nederlands heb je eigenlijk geen neutrale woorden.'' foto getty images Vandaag: Steffan (34) werkt 26,5 uur per week als communicatie medewerker voor een kunstinstelling. c Wat verdien je? c Blij mee? c Hoeveel ben je meer gaan verdienen? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Heb je ooit nagedacht over aan de slag gaan in een andere branche? c Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Weet je wat je collega's verdienen? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 34 Aantal jaar werkervaring: 8 Aantal werkzame uren per week: 26,5 Opleiding: universitaire master Functie: communicatie Branche: kunst (valt onder 'overig') Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19