SPECIAAL Toch mooie EUWS 11 Afschaffen overdrachtsbelasting levert vooral verkoper geld op Moederdagtip: een inkijkje in het leven van een Nederlands gezin in coronatijd Bestel nu op pzc.nl/tocheenmooiedag VOOR MOEDER frank Poorthuis donderdag 6 mei 2021 De bonus van de Belastingdienst voor huizenkopers jonger dan 35 jaar, maakt de gekte op de woningmarkt alleen maar erger, ervaren zij zelf. Doorstromers profiteren flink, maar starters balen. ,,Een perverse prikkel eigenlijk." Raymond Boere Reeuwijk Ze zijn er; startende hui zenkopers die de afschaf fing van de overdrachts belasting ook echt heb ben ervaren als een 'ca deautje'. Toen Femke (24) en haar vriend Christian (28) uit Reeuwijk in september vorig jaar hun huis koch ten en later te horen kregen dat ze de 2 procent belasting niet hoefden af te dragen, hielden ze ineens zo'n 10.000 euro over. Geld dat ze goed konden gebruiken om hun droomhuis een make-over te geven. Nu konden ze echt grondig alles aanpakken. ,,Voor de badkamer bleek toch niet genoeg geld, maar die komt later alsnog aan de beurt", zegt een dolblije Femke. De Reeuwijkers hadden geluk. Zij konden de financiële meevaller zelf aan een goed doel besteden. Maar veel vaker verdween het geld in de zakken van de verkopers, ondervon den vooral jonge starters. De prijzen stegen volgens het Kadaster afgelo pen kwartaal met 16,4 procent tot ge middeld 379.000 euro. Het afschaffen van de overdrachts belasting lijkt een extra zetje te heb ben gegeven aan die gekte. Zo heb ben Linda Klunder (25) en Wiigwas Geertsema (31) uit Amsterdam het in elk geval ervaren. Ze hielden er al re kening mee dat ze de circa 6000 tot 8000 euro die ze niet aan de overheid hoefden te betalen, moesten 'door sluizen' naar hun droomhuis. En dat gebeurde. ,,Een perverse prikkel ei genlijk", vindt Klunder achteraf. Kleiner Vorig jaar augustus startte het stel hun zoektocht naar een appartement in Amsterdam van rond de 70 vier kante meter, liefst met twee slaapka mers. De druk was toen nog niet zo heel groot, maar dat veranderde toen de overdrachtsbelasting verdween. De huizen die ze konden betalen, werden met de week kleiner of ston den ineens in buurten verder van het centrum. Toen bekend werd dat vanaf 1 april alleen nog huizen van maximaal 400.000 euro in aanmer king kwamen voor de regeling, voel den Klunder en Geertsema zich iet wat opgejaagd. ,,Die paar duizend euro bonus hadden we echt nodig, anders weet ik niet of we hier nu hadden kunnen wonen." Ze bekeken meer dan 25 apparte menten. Zagen hoe huizen die voor 355.000 euro te koop stonden voor meer dan 390.000 euro van eigenaar wisselden, maar slaagden uiteinde- Linda Klunder en Wiigwas Geertsema wisten uiteindelijk een appartement te be machtigen. FOTO PIM RAS Die paar duizend euro bonushadden we echt nodig - Linda Klunder lijk in hun missie en wonen nu in een prachtig appartement in Nieuw West. „Achteraf zijn we heel blij met de keuze die we hebben gemaakt. Het huis is af, dus voorlopig hoeven we niet te verbouwen. Maar we zijn diep gegaan." Verbouwing Winnaars zijn de mensen die al een huis achterlieten, zoals Gert-Jan van Leeuwen (26) en Mariët van Schie (24). De huizenprijzen schoten afge lopen twee jaar zo omhoog dat hij zijn eigen appartement met 40.000 euro winst verkocht. Voor zijn nieuwe eengezinswoning hoefde Van Leeuwen bovendien geen over drachtsbelasting te betalen. Scheelde toch mooi zo'n 6000 euro. Daar staat tegenover dat hij 10 procent op zijn eigen koopprijs moest overbieden, maar dan nog blijft er geld over voor een verbouwing en een trouwerij. ,,Het voelt ergens oneerlijk, maar wij hebben ook maar gewoon ontzettend veel mazzel gehad met alles. Zonder overwaarde hadden wij dit niet kun nen kopen. Maar toen wij twee jaar geleden dat appartement kochten, vond iedereen in onze omgeving de prijs die wij betaalden te hoog." Maar Van Leeuwen ziet ook dat de afschaffing van de overdrachtsbelas ting zo zijn doel voorbijschiet. ,,Het is een mooie meevaller, maar dit helpt starters niet, want de bedragen die ze nu moeten betalen zijn zo hoog dat ze vaak al hun eigen spaargeld moe ten inbrengen." Toen de wereld op slot ging een jaar geleden, begon Frank Poorthuis te schrijven. Elke dag berichtte hij voor de krant over zijn gezin, zijn dagelijks leven, de zorgen om zijn zwakke longen, maar ook over de historische tijd waarin we leven. De scholensluiting, zoom-meetings, mondkapjes, worstelende middenstanders, de veerkracht van zijn kinderen, alles kwam voorbij. Frank ontving duizenden reacties van mensen die graag meelezen met zijn kleine en grote beslommeringen. Zijn columns zijn daarom nu gebundeld in Toch een mooie dag. Verras de moeder waar je zoveel van houdt met een exemplaar en doe jezelf er ook gelijk één cadeau. Nu 2 exemplaren voor maar 19,95!* VAN DE PZC 'Cadeautje' geeft gekte op woningmarkt extra zetje *ExcLusief verzendkosten. Iks teven bcfer lands jronajaa^ gezin in 2020^1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11