En weer viel de bloesem als sneeuw m ll Bedreigers Van Dissel geloven pedocomplot 8 NIEUWS Kans op overleven groeit: mensen uit risicogroepen hoeven CORONA PATIËNTEN De groep patiënten die met corona in het ziekenhuis belandt, verandert. De bedden worden steeds vaker bezet door mensen die niet tot een risicogroep behoren. Hoe kan dat? En is het reden tot grote zorg? Frank K' - jl Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 417 Omdat we vorig jaar zo intens meemaakten, herinner ik me sommige dingen bijzonderder dan in andere jaren. Zoals dat de bloe semblaadjes van onze perenboom als sneeuw op de achtertuin liggen. Vorig jaar was dat ook zo. De muziek van Radio 4, nog zoiets. Al een jaar mijn achtergrond terwijl ik werk (als mijn vrouw binnenkomt voor een praatje drukt ze 'm altijd even uit. Generatiedingetje denk ik). Maar dit: beneden even koffie maken, met dat kopje naar boven en dan op mijn werkkamer het knopje op de wereld ontvanger aantikken waarop Radio 4 staat voorgeprogrammeerd (94.70). Heerlijk moment. Ik zal het altijd aan dit coronajaar linken. Knap hoor, dat we het blijven uithou den. Toch kijken we nu anders naar het leven dan een jaar geleden. Ik denk dat er toen meer angst en vooral veel meer onwetendheid was. Onwetendheid over wat het virus zou brengen. Onwe tendheid over het virus überhaupt. Had ons toen, april 2020, verteld dat we er een jaar later nog niet af waren, we hadden het niet aangekund. Toch ge beurde het. Hetzelfde geldt voor het vaccin. Ook daarover wisten we niets. Terwijl we nu allemaal vaccinexperts lijken: dat wil ik wel, dat niet. Dat nooit, dat liever dan het andere. Begin vorig jaar vertel den alle echte experts ons dat het vin den van een vaccin gemiddeld tien jaar duurt: dus hoop maar nergens op. In tussen zaten andere wetenschappers zo hard te knutselen in hun laboratoria dat ze in september zomaar prototypes klaar hadden. Leve de wetenschap. We weten meer dus, nu. Meer over het virus, meer over het vaccin. Maar we weten ook dat we volgend jaar op dit jaar zullen terugkijken met een heel andere blik dan nu. Maar welke blik? Ik vind het verwarrend, deze tijd. Sommi gen van ons lopen rond met het vaccin, voor hen gloort hoop. Anderen moeten nog maanden wachten voor ze een vac cin krijgen. Mensen liggen nog op de ic's. Mensen gaan nog besmet raken, er gaan nog veel mensen sterven de ko mende maanden. En de ellende in India, Brazilië? Gaat dat nog wat voor ons betekenen? Komt het weer terug, terwijl wij denken dat we er al langzaam uitkomen? Ik ben be nieuwd hoe we ervoor staan als in 2022 de bloesem van de perenboom weer als sneeuw op de tuin valt. Ja. Gemiddeld zijn ze op de verpleeg- afdelingen nu tussen de 63 en 64 jaar oud, vijf jaar jonger dan tijdens de af gelopen wintermaanden. Dat blijkt uit cijfers van stichting Nice. Op de intensive care, waar de gemiddelde patiënt ongeveer 62 jaar is, is de da ling wat kleiner. Dat de leeftijd daalt, heeft twee oorzaken: er komen minder oudere patiënten het ziekenhuis in (vooral tachtigplussers) en meer jongere. Ook het RIVM constateert dat. Ver geleken met de start van de derde golf begin februari is de stijging het sterkst in de leeftijdsgroepen 40-59 jaar (+109 procent) en 0-39 jaar (+75 procent). Voor de gehele bevolking was de toename ongeveer 50 procent. Overigens is het niet zo dat er nu vooral jongeren in het ziekenhuis lig gen. Ruim 80 procent is nog steeds boven de 50 jaar. Aan de ene kant is er natuurlijk het effect van vaccinatie. Hoe hoger de Percentage patiënten naar leeftijd op de verpleegafdeling leeftijdsgroep, hoe meer prikken er al gezet zijn, en hoe meer mensen dus beschermd zijn. Vooral bij tachtig plussers is goed te zien dat het aantal ziekenhuisopnames is gekelderd. Het aandeel zeventigers in ziekenhuizen is stabiel gebleven, bij de leeftijds groepen daaronder is een stijging zichtbaar. Dat is in zekere zin logisch. De vraag is of dat alleen door het verschil in vaccinatiegraad verklaard kan worden, of dat er ook nog iets an ders met de Britse variant aan de hand is - de coronavariant die in Ne derland inmiddels ruim 95 procent van de besmettingen veroorzaakt. De mutant is volgens het RIVM zo'n 33 procent besmettelijker dan de 'klas sieke' coronavariant. Het bleek de af gelopen maanden erg moeilijk de Britse mutant te beteugelen. Zelfs met een zware lockdown, inclusief avondklok, lukte het amper. Maar lopen jongeren ook meer ri sico om ziek te worden door de Britse variant? Het aantal besmettingen groeide de afgelopen maanden veel harder bij jongere Nederlanders dan bij oudere. Komt dat doordat zij min der vaak antistoffen hebben, door heropening van de scholen, of door een specifieke eigenschap van de Britse variant? Wetenschappers kun nen hier nog geen eenduidig ant woord op geven. In februari dit jaar verschenen er plots tientallen mensen op een begraafplaats in Bodegraven. Dag na dag kwamen ze bloemen leg- gen. Eerst bij enkele graven op het kerkhof en toen dat niet meer mocht, legden ze de bloemen voor de ingang van de begraaf plaats. De bloemenleggers van Bodegraven denken dat er op het lokale kerkhof enkele slachtoffers liggen van een netwerk van hooggeplaatsten dat zich bezig houdt met 'satanisch en ritueel kindermisbruik'. Zo zou er in de jaren 80 een jong meisje zijn ver moord en later enkele getuigen daarvan. Nu blijkt een van die bloemenleggers een van de twee vrouwen te zijn die afgelopen vrijdag werden aangehouden op verdenking van bedreiging van en opruiing tegen RIVM-baas Jaap van Dissel. ,,In een groeps- app van berichtendienst Tele gram werd opgeroepen tot het plegen van geweldsmisdrijven tegen het leven van de RIVM-di- recteur of tegen zijn woning. Daarbij werd ook zijn adres ge deeld'', meldde het Openbaar Mi nisterie na hun aanhouding. Wat Ik laat mijn dna niet veranderen, bye bye big pharma en liegende media die berichten precies inhielden, is niet bekendgemaakt. Het gaat om een 54-jarige vrouw uit Apel doorn en een 53-jarige vrouw uit Terneuzen. De laatste was ook een van de bloemenleggers van Bodegraven. In die bedreiging en opruiing komen meerdere protesten en complottheorieën samen. De RIVM-topman is al sinds het begin van de pandemie de kop van Jut voor corona-ontkenners j en anderen die af willen van de coronamaatregelen. Maar het RIVM deed aangifte van smaad en laster toen zijn topman halver wege vorig jaar ook plots werd ge noemd als onderdeel van het net- woensdag 5 mei 2021 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Dus veel is al een jaar hetzelfde hier in huis, net zoals bij u waarschijnlijk. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Coronapatiënten in ziekenhuizen jonger en fitter Sander van Mersbergen Ligt de leeftijd van coronapatiën ten in de ziekenhuizen lager? Hoe kan het dat patiënten gemid deld jonger zijn? Onder tachtigers is een sterke daling zichtbaar, jongere groepen worden juist groter. 0-30 jaar 40 30 30-50 jaar 50-70 jaar 70-80 jaar 80+ 20 10 mrt-apr mei-jun '20 '20 jul-aug sep-okt nov-dec jan-feb '20 '20 '20 '21 mrt-apr '21 Zijn de patiënten in aanleg ook gezonder dan voorheen? Drukte bij het bijwerken van de patiëntgegevens in Het Van Weel- Bethesda Zie kenhuis in Dirks- land. FOTO ROBIN Het aantal patiënten groeit het sterkst in de leeftijdsgroep 40-59 jaar. De twee vrouwen die zijn op gepakt voor doodsbedreigin gen tegen RIVM-topman Jaap van Dissel zijn niet alleen te gen het coronabeleid, maar geloven ook dat in Nederland een netwerk bestaat waarin hooggeplaatsten ritueel kinde ren misbruiken. Die complot denkers hebben Van Dissel al maanden op de korrel. Cyril Rosman Bodegraven -Verdachte op sociale media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8