Half jaar cel en werkstraffen voor fatale 'pedojacht' Arnhem 7 y<i- ■<-r>v= - Ssyü Tussen de buien door wringen Ru ben Koelewijn (17), Jochem Torn (15) en Jona Mars (16) hun slaap zakken uit. ,,Niet echt waterdicht", constateert Mars. Dat geldt ook voor de kleinste van de drie ten tjes, waar Torn in heeft geslapen. Het zeil is kleddernat na de regen buien in de nacht van maandag op dinsdag. Het kleurrijke tentje van een meter bij een meter is aardig aan de kleine kant, geeft Torn toe. ,,Ik wil dit best vaker doen, maar dan neem ik wel een festivaltentje. Hierin moest ik mijn benen hele maal opvouwen. Gelukkig was het maar één nacht. De rest was er al een dag eerder.'' Ondertussen steken Kirriel Pol man (16) en Pier van der Meer (16) hun ontblote bovenlijven uit hun tent. De afgelopen dagen hebben de vijf Edese vrienden zich prima vermaakt op Camping de Rimboe in Lunteren. ,,Barbecueën, pan nenkoeken bakken, jeu de boules spelen'', somt Koelewijn op. Met het weer hebben ze eigen lijk nog geluk gehad, vindt hij. ,,Het was best koud, maar er viel niet zo veel regen. Behalve nu.'' Later vandaag fietsen ze weer te rug naar Ede en zit het avontuur erop. „Straks gaat het nog regenen, dus hopelijk zijn we dan klaar met opruimen en inpakken.'' Baaldag Op hetzelfde veldje loopt hond Bobby te snuffelen in de plassen. Hij lijkt het allemaal wel prima te vinden. Baasje Francina Bodde man (38) vindt het met de regen 'een baaldag', in een tot nu toe leuke vakantie van iets meer dan een week. ,,Het is wel koud, maar dat went. Vorige week zou ik in dit weer nog een jas aantrekken om water voor de koffie te halen, terwijl ik nu ge woon doorloop. En in de loop van de nacht draait mijn man de ka chel van de caravan aan'', zegt Boddeman lachend. De kou is vol gens haar uitzonderlijk voor de tijd van het jaar. ,,We gaan vaker in de meivakantie weg en meestal heb je dan wel één mindere dag. Maar nu is het continu koud. Toch hebben we het goed naar ons zin.'' Ze is hier met haar man en twee Met de wind en regen is het vandaag geen dag om te fietsen kinderen van 6 en 10 jaar oud. On danks de coronamaatregelen ver velen ze zich niet. ,,Normaal ge sproken zouden we naar de die rentuin of een pretpark gaan. Nu moeten we wat meer op zoek naar leuke dingen'', zegt de inwoonster van Zuid-Scharwoude. ,,Afgelopen weekend hebben we een autospeurtocht gedaan vanaf kasteel Doorwerth. Dat was leuk met de kinderen. Als zij lekker be zig zijn, vind ik het al snel prima. Verder wandelen we veel met de hond. Dan kunnen de kinderen met takken in het bos spelen.'' Het past precies in het beeld dat campingeigenaar Jan Kampfraath ziet. ,,Er is weinig mogelijk, dus veel gasten gaan wandelen en fiet sen of buitenspelen in het bos als ze een gezin hebben.'' De mensen die nu op de camping staan, vindt hij 'kampeerdiehards'. ,,Ik vraag me weleens af wat je op zo'n dag als vandaag nog kunt doen met de regen en alle coronabeperkingen.'' Toch is het niet rustiger dan normaal in de meivakantie op de camping. ,,Mensen hebben de be hoefte weg te gaan en kunnen niet naar het buitenland. Dan gaan ze dus naar de camping.'' Kampeerwinkel Ook Jan van der Plas (63) uit Kat wijk aan Zee wilde graag even weg. Met zijn vrouw, zwager en diens vrouw staat hij sinds afgelo pen zaterdag op de camping. ,,Met de wind en regen is het vandaag geen dag om te fietsen. Daarom gaan we rondkijken in een kam- peerwinkel. We moeten het er al leen nog over eens worden welke het wordt. Sommigen vinden Obelink in Winterswijk een beetje te ver. Daar gaan we wel uitkomen.'' Marlies van Leeuwen Arnhem De anderen krijgen een voorwaar delijke jeugddetentie van zes maanden en een werkstraf van 200 uur. De jongens moeten een scha devergoeding betalen van 52.500 euro en 11.000 voor de begrafenis van het slachtoffer. De straffen zijn lager dan het Openbaar Ministerie eiste. ,,Jan was geen monster op wie moest worden gejaagd'', zei de offi cier van justitie drie weken geleden. De gepensioneerde docent werd in zijn buurt in Arnhem afgelopen ok tober opgewacht door vijf jongens. De jongste was 15 jaar, de oudste 18. Ze zagen in hem een pedofiel. De vijf hadden hem benaderd via de homodatingsite Bullchat. Jan wilde aanvankelijk niet komen; 15 jaar was veel te j ong, stelde hij bij het afzeggen van de online seksaf- spraak. Toch liet hij zich overhalen. Hij stuitte op de groep boze jon gens. Het werd zijn dood. Een van de verdachten heeft beelden gemaakt van het voorval. Hierop is te zien hoe de groep ach ter het slachtoffer, die even later op de grond valt, aan rent. Drie van de jongens zouden hebben getrapt en geslagen. ,,De rechtbank benadrukt zwaar dat deze vorm van eigenrich ting onaanvaardbaar is. De jongens speelden voor eigen rechter. Dit is niet hoe ons rechtssysteem werkt'', oordeelt de rechtbank. De enige meerderjarige ver dachte, die 18 was ten tijde van de overval, heeft samen met een 17-ja- rige de hoogste straf gekregen. On danks zijn leeftijd heeft de recht bank, tegen de zin van het OM, voor jeugddetentie gekozen. De voorzit ter van de rechtbank wees erop dat hij het delict met een groep min derjarigen heeft gepleegd en hijzelf nog maar kort 18 jaar oud was. De Raad voor de Kinderbescher ming pleitte ervoor de jeugdigen niet zomaar een celstraf te geven, maar de rechter oordeelt in het ge val van twee van de jongens toch anders. ,,De rechtbank vindt het misdrijf zo ernstig en de gevolgen daarvan zo groot dat zij geen andere straf passend vindt dan (voorwaar delijke) jeugddetentie.'' De jongens krijgen een celstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaar delijk. De andere drie krijgen een werkstraf van 200 uur, het maxi mum in het jeugdrecht. In het onderzoek naar de dood van de man bleek de groep in wis selende samenstelling achter meer dere pedojachten te zitten. In totaal zijn tien verdachten aangehouden voor tien geweldsincidenten, alle maal in oktober vorig jaar. Twee minderjarigen hebben werkstraf fen gekregen. Een derde is vrijge sproken. De zaak tegen de laatste twee laat nog op zich wachten. woensdag 5 mei 2021 f?'A V:% Francina Boddeman staat met haar gezin en hond Bobby op de camping. Pretparken en dierentuinen zijn gesloten, maar in het bos is ook genoeg te doen. Het is koud en nat en door de coronaregels valt er op een camping weinig te ondernemen in de meivakantie. In Lunteren kunnen vakantiegangers daar over meepraten. ,,Dit is wel voor de diehards.'' Jasper den Boon Lunteren - Jan van der Plas, kampeerder Vijf vrienden uit Ede hebben een prima vakantie gehad en probe ren alles op te ruimen voor de volgende regenbui. fotos raphaël drent Twee van vijf jonge 'pedojagers' moeten een half jaar de cel in voor hun betrokkenheid bij de fatale mishandeling van de 73- jarige Jan in Arnhem. Dat heeft de rechtbank in Arnhem giste ren bepaald. Buurtbewoners herdenken Jan, die bij een mishandeling om het leven kwam. foto joris van gennip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7