Nieuwvliet baalt van drukte op dijk Axel blijft de offers van de Polen herdenken II 7 OLDTIMERFESTIVAL EVENEMENT AANGEPAST De 35ste editie van het Oldtimer Festival Axel gaat door. Zij het in een iets andere opzet. Bewonderend rond de auto's lopen en zachtjes tegen de bandjes schoppen, zit er dit jaar weer niet in. De drukke weg door Nieuwvliet richting de kust is bewoners en ondernemers al jaren een doorn in het oog. De Sint Bavodijk is smal, fietsers moeten vaak over steken en er lopen veel wande laars. In het toeristisch seizoen is het ontzettend druk. Daarom is de aanpak van de dijk opgenomen als speerpunt van het Masterplan Nieuwvliet. Volgend jaar beginnen de werken om de weg verkeersveiliger te maken. Om de wensen van de omgeving in kaart te brengen, hebben de uitvoerder van het masterplan, de dorpsraad en on dernemersvereniging begin dit jaar een enquête uitgeschreven. Die is 102 keer ingevuld. Wat daaruit vooral naar voren komt, is dat de dijk in de zomer te druk is en dat er - zodra de toeristen ver trokken zijn - vaak te hard wordt gereden. Omwonenden ervaren ook overstekende fietsers als een pro bleem. De betrokken partijen willen ook in kaart hebben hoe veel verkeer er precies over de Sint Bavodijk gaat. Daarom gaan ze tijdens Pinksteren het aantal voertuigen tellen en hun snel heid registreren. Dat zal op meer dere locaties op de dijk gebeuren. Daarna volgen nog twee telmo- menten, waarvan een in juli, midden in het toeristisch hoog seizoen. De resultaten wegen mee in het verkeersveiliger ma ken van de Sint Bavodijk. Eind 2022 moet de weg af zijn. Corona of niet, een jaar overslaan is geen op tie voor het Oldtimer Festival dat traditio neel op Hemelvaarts dag (nu 13 mei) wordt gehouden. „Oldtimers en hemelvaart zijn in Axel met elkaar verbonden", zegt organisator Wout den Doelder. ,,Deels om de contacten met de vaste deelnemers warm te houden", erkent hij. ,,We hebben mensen die al dertig, vijfendertig jaar meerijden. De saamhorigheid is groot in de oldtimerwereld." Het is het tweede jaar dat de or ganisatie het roer om moet gooien. ,,Vorig jaar reden we in kleine groepjes van zes auto's, langs be jaardenhuizen. Nu rijden we met zeventig auto's een route door Zeeuws-Vlaanderen." Een puzzel- tocht die, onderbroken door hap jes onderweg, voert van Axel, naar Walsoorden, de Markt in Terneu- zen, Westdorpe, Koewacht en weer terug naar Axel. Een rit van tweeënhalf, drie uur, denkt hij. ,,Zo zie je ook nog eens een mooi stuk van Zeeuws-Vlaanderen. Veel leuker dan gewoon in de auto stappen en een stukje rijden. We maken van de dag ook een video, aangevuld met beelden van eer dere edities, die later terug te zien zal zijn op YouTube." Zelf rijdt Den Doelder ook mee, in zijn MG, eentje met chromen bumpers. Het is een gemêleerd ge zelschap. Van jaloersmakende sportwagens tot de wat herken baardere oude eendjes en kevers. ,,Het is maar net hoeveel je er zelf aan wil besteden. De een steekt ja ren werk in het opknappen van een auto, de ander koopt hem he lemaal gerestaureerd." ,,Natuurlijk zouden we graag in een lang lint de route rijden, maar dat zal in de praktijk niet lukken. Je hebt ook te maken met ander De een steekt jaren werk in het opknappen van een auto, de ander koopt hem helemaal gerestaureerd verkeer, verkeerslichten en zo. We houden ons aan een maximum van zeventig, omdat dat nog te doen is bij de horeca waar we on derweg stoppen. Meer wordt ook te veel." De titel blijft nog een jaar langer bij de laatste winnaar, de Facel Vega, een inmiddels verdwenen Frans merk luxewagens. De ge bruikelijke wedstrijd waarin de mooiste wordt gekozen gaat niet door. Zou ook niet kunnen, want ruimte om alle auto's bij elkaar, rondom te bewonderen is er met de coronaregels niet. Hoewel, een gelegenheid om de wagens van de deelnemers wat beter te bekijken is er op Hemelvaartsdag wel. Den Doelder heeft van de gemeente Terneuzen gedaan gekregen dat de hele club tijdens de stop daar mag parkeren op de Markt. Guido van de Heijden Axel Om te voorkomen dat publiek zou komen kijken, was de plaats en tijd van de herdenkingsbijeenkomst door de organisatie stilgehouden. Dit was ook vorig jaar het geval. Er waren bloemen van de ge meente en van het herdenkingsco mité voor het beeld dat herinnert aan de Poolse militairen die het le ven gaven voor de bevrijding van Axel en omgeving. Wethouder Jur- gen Vervaet legde ook namens de Poolse ambassade bloemen bij het monument. Het herdenkingsmonument aan de Zeestraat is niet het enige dat herinnert aan de rol die de Polen Er is in Axel nog heel veel dat aan de Polen herinnert. We hebben dan ook veel aan hen te danken speelden in Axel. Aan de Hulsterse- weg staat het Poolse Kruis; in het centrum van Axel, op het Szyd- lowskiplein (genoemd naar kolonel Szydlowski, commandant van de Eerste Poolse Pantserdivisie) herin nert een monument aan de bevrij ding; in 2019 werd De brug naar de vrijheid onthuld; er zijn informa tieborden die het verhaal vertellen en er is het Gdynia-museum, dat de herinnering aan de bevrijding, en de offers waarmee die gepaard ging levend houdt. ,,Er is in Axel nog heel veel dat aan de Polen herinnert. We hebben dan ook veel aan de Polen te danken", zegt Dick Oggel, voorzitter van Herdenkingscomité 4 en 5 mei Axel. ,,De Polen hebben zelf ver schrikkelijk geleden in de oorlog en ondanks dat trokken ze nog naar de andere kant van Europa om mee te vechten tegen de Duitsers. Daar moeten we heel dankbaar voor zijn en blijven." woensdag 5 mei 2021 Geen autoshow, maar een puzzeltocht met 70 oudjes Een Opel Rekord Cabrio uit 1954 tijdens het Oldtimer Festival in Axel in 2015. De auto's aan alle kan ten bewonderen zit er dit jaar niet in. foto peter nicolai De Sint Bavodijk in Nieuwvliet maakt de tongen los. Dat blijkt wel uit het feit dat een en quête over het verkeersveilig maken van de dijk 102 keer is ingevuld. Projectleider Mari- ëlle van Dijk laat nu een ana lyse los op de antwoorden, die worden meegenomen in de mogelijke oplossing. Bob Maes Nieuwvliet Guido van der Heijden Axel - Wout den Doelder, organisatie De herdenking van de oorlogs slachtoffers in Axel was dit jaar, net als vorig jaar, van zeer be scheiden schaal. Slechts enkele aanwezigen legden gisteravond bloemen bij het monument aan de Zeestraat. - Dick Oggel, herdenkingscommité Wethouder Jurgen Vervaet ontsteekt de herdenkingsvlam bij het herdenkingsmonument voor Poolse gevallenen in de Tweede We reldoorlog. FOTO ANNE HANA rj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53