Travalje schittert naast oude smederij in Wolphaartsdijk 6 ONDER DE LINDE GERDA GLERUM Met haar nieuwe galerie annex atelier gaat Gerda Glerum tegen de stroom in. De afgelopen jaren verdween juist winkel na winkel uit de Thoolse binnenstad. Het Pakhuis van Dikkenberg dicht Tholen ls het bord buiten staat in de Hoogstraat is de galerie Onder de Linde open. Het lijkt ^^^^^^een dorpsachtige vuistregel die Gerda Glerum (60) gebruikt, maar zo houdt ze zelf de regie, kan ze ongestoord werken wanneer ze dat wil. Haar galerie- aan-huis gebruikt ze namelijk ook als atelier voor het maken van ke ramiek en bewerken van steen. De geboren en getogen Sou- burgse legt uit dat een paar thema's altijd terugkomen in haar werk. Zoals relaties en humor. ,,Ik vind het ook heel leuk om een beetje met de macht te spotten. Door een koning te maken die er heel lullig bij zit." Oude stadhuis Een paar maanden geleden stre ken Gerda en haar man Jan vanuit Utrecht neer in Tholen, waar hij aan de slag kon als gemeentese cretaris. Ze wonen pal tegenover het oude stadhuis. Wat nu een ruime en lichte aanbouw is, was de afgelopen tien jaar een don kere, amper gebruikte ruimte ver telt Glerum. „Dertig jaar roep ik al dat ik een winkeltje wil. En nu is het zo." Ze spreidt haar armen. ,,Ta-daa! Het is een droom die uit- komt. Het is hier ook gewoon nog betaalbaar. In Utrecht hadden we dit ons nooit kunnen veroorlo ven." Ze kijkt nog maar eens buiten. Vanuit haar galerie heeft ze zicht op een lindeboom én op het oude stadhuis. Fantastisch, vindt ze. ,,Zo'n beetje het oudste plekje van Tholen. Iedereen die hier komt, wil het stadhuis zien. Dus zit ik er hier prachtig bij. De mensen zijn hartstikke blij dat hier weer wat te doen is, hopen dat het weer een levendig stukje wordt. Ik heb be grepen dat hier weet-ik-het-hoe- veel winkeltjes hebben gezeten. Er zit nu bijna niets meer. De leef baarheid van zo'n stadje gaat ach teruit. Maar dat is overal zo. Ik weet niet of het allemaal door de winkels in Vestetuin komt. Er zit namelijk ook een hele praktische kant aan de zaak, want waar moet je hier parkeren? Los dSt maar eens op." Behalve haar eigen werk biedt Glerum ook plaats aan de kunsten van gastexposanten. Nu hangen er bijvoorbeeld ook schilderijen van Tholenaar Bap Leunis. ,,Hij deed als eerste een briefje in de bus", vertelt ze lachend. ,,Volgende week komt er een foto-expositie van Johan Michielsen uit Hel- voirt." Die afwisseling is ook belang rijk, betoogt de kunstenares. ,,Het is hier heel open. Dat betekent ook dat mensen alles kunnen zien. Daarom verplaats ik bijvoor beeld ook mijn eigen beelden." SLUITING Zijn vader was van 1950 tot in de ja ren 90 de laatste smid die actiefwas in het pand aan de Boomdijk, waar naast de travalje nu staat. Van Keu len heeft de oude smederij een aan tal jaar geleden omgebouwd tot woonhuis en had sindsdien het idee nog eens iets met de travalje te doen. De hoefstal, waarin een paard kon worden vastgezet om te worden bekapt of beslagen, stond in de ac tieve jaren van de smederij binnen. Afgelopen winter heeft Van Keu len de schouders eronder gezet. Het resultaat valt nu te bewonde ren op een prominente plek in het dorp, want wie Wolphaartsdijk in- of uitrijdt via de Lepelstraat kan Er staan veel namen in het hout. Die wilde ik graag behouden - Ko van Keulen het haast niet ontgaan dat de hou ten travalje naast de oude smederij is geplaatst. ,,Hij is nog helemaal origineel", vertelt de eigenaar, die de oude hoefstal grondig heeft schoongemaakt, maar niet heeft af geschaafd. ,,Dan zou er niets van zijn overgebleven. Bovendien staan er veel namen in het hout. Die wilde ik graag behouden.'' Van Keulen vermoedt dat de tra- valje, die voorzien is van een aantal fraaie beeldjes, uit België of Noord-Frankrijk afkomstig is. Dat vermoeden wordt bevestigd door een document uit 1899 dat hij heeft gevonden. Daarin wordt de eerste smid genoemd: Johannes Andries Le Coq. De oude smederij, gebouwd in 1880, heeft een rijke historie. Na de watersnoodramp van 1953, waarbij een groot deel van het dorp onder water kwam te staan, heeft hij nog een tijdje dienst gedaan als tijdelijk gemeen tehuis. woensdag 5 mei 2021 BE Galerie is droom die uitkomt Michiel Bouwman Gerda Glerum in haar nieuwe galerie Onder de Linde. Naast haar, haar beeld Love of my life. foto johan van der heijden Waar Gerda Glerum in de Hoogstraat haar galerie juist opende, ziet Daan-Pieter van den Dikkenberg zich genoodzaakt om zijn zaak aan de Kerkstraat binnenkort te sluiten. Volgens de eigenaar van Het Pakhuis van Dikkenberg 'is de loop uit de binnenstad'. Van den Dik kenberg vestigde zich 2,5 jaar geleden in het voormalige Marskra- merpand, met zijn zaak waar van alles te koop was: van beenmode tot speelgoed en wenskaarten. Op de hoek van de Kerkstraat en de Hoogstraat wordt sinds kort baby- en kinderkleding, en ondergoed verkocht in Potters Wienkel- tje. Tot twee jaar geleden zat Potters Kaeswienkeltje daar nog in, tot dat verhuisde naar de Kaaij. Meer dan honderd jaar lang zat aan de Boomdijk in Wolphaarts dijk een smederij. Een door Ko van Keulen gerestaureerde tra valje herinnert nu aan die tijd. Rob Paardekam Wolphaartsdijk Gerda Glerum, Onder de Linde Ko van Keulen bij de door hem gerestaureerde travalje. Hij is nog bezig met bestraten. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50