II 'Hoe cool is het om Engels te leren in combinatie met surfen?' 6 SCHOUWEN-DUIVELAND DODENHERDENKING BURGEMEESTER ZET CORONAKLAGERS OP HUN PLAATS sisschool Stapelhof en kinderbur gemeester Josefien van der Meer legden bloemen. Bloemen waren er ook bij de graven van de koop vaardij, de onbekende Britse zee man en de Tien van Renesse. De video-opname werd gisteravond aansluitend op de nationale do- Een vergelijking trekken met de onvrijheden van oorlog, wat sommigen in hun protest doen, gaat niet op denherdenking in Amsterdam on line gezet op de website van de ge meente. Taptoe en Wilhelmus In verschillende dorpen klonk ook een bescheiden herdenking met het blazen van The Last Post en het Wilhelmus. In Zierikzee trot seerden de muzikanten Jeroen van Mourik, Kees de Munnik, Karin van As en Esther van der Schee het stormachtige weer op de Dikke Toren. De westelijke wind voerde het muzikaal eerbetoon ver mee over het centrum. Dat initiatief ontstond vorig jaar als alternatief voor de (vanwege corona ge schrapte) jaarlijkse herdenking van harmonie Kunst en Eer bij verpleeghuis Cornelia in Zierik- zee. en vergelijking trekken met de on vrijheden van oor log, wat sommigen in hun protest te gen de huidige beperkingen doen, gaat niet op. Het onteert de nage dachtenis aan hen die vielen, of hebben geleden, en is ronduit on gepast", aldus de burgemeester. ,,Laten we met respect, fatsoen én kennis van zaken onze doden her denken. En de offers die ooit zijn gebracht niet vermengen met de tijd en beperkingen waarin we nu leven. Toén zijn de ultieme offers gebracht." Stilte verstoord Het was de eerste herdenking van Van der Hoek als burgemeester van Schouwen-Duiveland. In verband met de coronamaatregelen was de plechtigheid maandagmiddag al opgenomen in Renesse, omdat er geen publiek aanwezig mocht zijn. Dat zorgde voor de a-typische situ atie van mensen die op de weg ach ter het monument bij de begraaf plaats langs liepen. En ook tracto ren met snoeiafral en druk autover keer verstoorden de gebruikelijk stilte die doorgaans rond acht uur 's avonds de toon voert. Van der Hoek legde bij het mo nument een krans namens de in woners, nabestaanden van slacht offers en gevallenen en veteranen. Leerlingen van de plaatselijke ba- Solveig Dornig (8) uit Zierikzee heeft op dag 2 al superveel Engels geleerd. En ze heeft zelfs al een keer gesurfd. ,,Tot ik viel en met mijn hoofd onder water kwam. Dat was best koud." Solveig is één van de kinderen die meedoet aan de En- gelse watersportweek, die is opge zet door docente Engels Winny de Ruiter in samenwerking met het zeil- en surfcentrum op de Kabbe- laarsbank. Spectaculair ,,Hoe cool is het om Engels te leren in combinatie met surfen, suppen en de schans die ze hier hebben? Die is ook echt spectaculair. Eerst geef ik les in het mooiste klaslokaal dat je maar kunt bedenken. We kij ken daar echt onze ogen uit", vertelt De Ruiter over het uitzicht. Daarna neemt surfleraar Dani van Cras- beek de club onder z'n hoede en gaan de kinderen het water op. Met de heftige wind gisteren werden de geplande activiteiten ge- husseld. Het was er druk met erva ren surfers en het weer was te hef tig om met de deelnemers aan de Engelse watersportweek het water op te gaan. ,,We gooien alle theorie gedeeltes die ze normaal verspreid over de week krijgen nu op één hoop. Dan kunnen ze morgen weer lekker gaan surfen", licht Riva Ver hoeven van het zeil- en surfcen trum toe. 2 tot 5 augustus De leerlingen zijn allen tussen de 8 en 14 jaar. De Ruiter geeft op 4 ver schillende niveaus tegelijk les. Van 2 tot en met 5 augustus staat opnieuw een Engelse watersport week op het programma. Zie: winnish.nl. woensdag 5 mei 2021 'Oorlog niet hetzelfde als pandemie' Het coronavirus beperkt ieders bewegingsvrijheid al ruim een jaar. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog hebben navolgende generaties ervaren hoe het is om niet te kunnen gaan en staan waar je wil. ,,Maar gelukkig was de oorzaak geen vreemde bezetter die je naasten gevangennam, wegvoerde of doodde", benadrukt burgemees ter Jack van der Hoek bij de do denherdenking een essentieel onderscheid dat nimmer mag worden vergeten. Marcel Modde Renesse -Jack van der Hoek, burgemeester Kinderburgemeester Josefien van der Meer draagt het gedicht Vrijheid voor dat de toen 15-jarige scholiere Eva Pronk vorig jaar schreef voor de nationale dodenherdenking. fotos katja van noort Burgermeester Jack van der Hoek legt een krans tijdens de do denherdenking bij het monument in Renesse. Engels leren in 'het mooiste klaslokaal dat je maar kunt be denken'. En daarna de Grevelin- gen inplonzen. Tenminste: als de wind zich een beetje koest houdt. Voor de tweede keer is het bij Zeil- en Surfcentrum Brouwersdam Engelse water sportweek. Esme Soesman Scharendijke Docente Engels Winny de Ruiter (gele jas) en surfleraar Dani van Crasbeek (op de plank) met hun leerlingen. Het meisje in de roze jas is Solveig Dornig, de jongste deelnemer. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49