O O) CD O Amazones naar Hongarije II ZEELAND 11 Sjaak den Herder schrijft boek over vrouwenwielrennen in Zeeland Deelnemersveld compleet voor Zeeland Assurantiëntoernooi Kerkhove Sparta Voetbalvereniging Luc- tor Heinkenszand heeft het deelnemersveld voor het Zeeland Assu rantiëntoernooi rond: zeven clubs hebben hun komst op zaterdag 28 augustus toegezegd. Het nieuwe seizoen is nog ver weg, maar de voorbereiding daarop lijkt wel het eerste mo ment waarop eerste elf tallen weer kunnen voetballen. Achter de Regiocup, een soort eindejaarscompetitie, staat immers een groot vraagteken nu de ver soepelingen in de sport aan het opschuiven zijn. Luctor Heinkenszand zelf zit bij het Zeeland Assurantiëntoernooi in poule A bij 's-Heer Arendskerke, Yerseke en Terneuzense Boys. In poule B spelen FC Dauwendaele, Hoede- kenskerke/Kwaden- damme, Nieuwland en Wemeldinge. VLISSINGEN Twee Zeeuwse dres- suuramazones, Julia Bouthoorn uit Vogelwaarde en Thamar Zweistra uit Schore, rijden komend week einde een driesterrenconcours in het Hongaarse Mariakalnok. In het CDI3* komt de Zeeuws- Vlaamse met de ruin Impression S- Klasse in de ring. De Bevelandse start met de hengst Hexagon's Ich Weiss. In het CDIYH (voor jonge paarden) treedt Bouthoorn met Sir Rheinhold aan, terwijl Zweistra met Hexagon's Double Dutch en Hexagon's Kaygo twee troeven heeft. Vorig jaar kwam Zweistra ook in Mariakalnok in actie. Ze werd derde in zowel de Grand Prix als de Grand Prix Freestyle. Bouthoorn pakte als Young Rider toen ook brons. Elisabeth Geluk uit Sint-Anna- land, Jasmien de Koeyer uit Sint Jansteen en Hans Peter Minder- houd, van origine een Westkapel- lenaar, rijden in eigen land. Zij doen mee aan een driesterrencon cours in Exloo. De Middelburger staat te boek als ver zamelaar van bijna alles wat met de koers te maken heeft. Uitslagen knipt hij al sinds mensenheugenis uit, om ze keurig op te bergen in ordners. Ook bezit hij affiches, programmaboek jes, routeborden, wielershirts en andere parafernalia. De kern van zijn collectie vor men ruim duizend plaat jes van Nederlandse en Vlaamse coureurs. O ja, sigarenbandjes met cou reurs heeft hij ook. Den Herder heeft thuis in Middelburg een wieler- museum in het klein. „Maar met dameswielren- nen deed ik eigenlijk niets." Den Herder, oud-vertegen woordiger in de agrarische sector en later nog werkzaam bij de Provincie Zeeland, wil dan ook niet alle eer van zijn naslagwerk opstrijken. Als een heuse kopman wijst hij op het vuile werk dat anderen hebben verricht, lang voor de streep in zicht kwam. Arie Imanse uit Kloetinge, in de eerste plaats. Imanse maakt deel uit van zijn netwerk van collega-verzamelaars en had al een overzicht van winnaressen van criteriums in de provincie. Die erelijst hield op in 2007. ,,Ik heb het uitgebreid en aangevuld.'' Voorgoed verkocht Den Herder begint te vertellen over 18 juli 1959, de dag waarop zijn leven voorgoed veranderde. Toen werd de eerste Ronde van Midden-Zeeland verreden. Met zijn vader ging hij van uit Middelburg naar de Quarlespolder bij Nieuwdorp, om de renners te zien passeren. Dat was een belevenis. ,,Eerst achter op de fiets, bij pa. En toen al die renners, dat kleurrijke lint, Sjaak den Herder in zijn wielermuseum in Middelburg. foto lex de meester Walcheren. ,,Maar in Goes werd die dag ook een afwachtingskoers voor dames en amateurs gehouden.'' Bij de vrouwen won de Belgische Denise Bral. Den Herder beschouwt die koers als de eerste wedstrijd voor vrouwen in de provincie. ,,De afstand was 15 kilometer en er deden zeven rensters mee.'' Natuurlijk was Sint Maartensdijk lange tijd het epicentrum van het Zeeuwse vrouwenwielrennen, waar de zussen Hage vandaan kwamen. In het boekwerk van Den Herder is 16 april 1966 dan ook een mijlpaal: het eerste criterium in Smerdiek. Bella Hage wint, voor zus Keetie en num mer drie is Denise Bral, de Vlaamse die zeven jaar eerder in Goes op het hoogste podium stond. Anno 2021 is Den Herder nog altijd vol bewonde ring: ,,Wat hebben die meiden van Hage veel gewonnen..." Nog zo'n kantelpunt is 3 mei 1969, 50 kilometer in en rond Philippine. ,,De eerste stad-tot-stad-wedstrijd voor dames. Keetie won, voor Bella.'' Den Herder wil ook de Delta Tour uit 1972 niet onbenoemd laten. De eerste meerdaagse, met startplaatsen in Oost-Souburg, Middelburg en 's- Heerenhoek. ,,Een klassement werd niet opgemaakt. Er waren weinig ren- sters die alle drie dagen deelnamen.'' Tour Féminin Met sprongen gaat het door de tijd in het Middelburgse wielermuseum. Zeeuwse kampioenschappen, dis trictskampioenschappen en de Tour Féminin uit 1993 komen voorbij. ,,Een proloog in Vlissingen, tussendoor met de boot naar Engeland en daarna een vervolg met een rit in lijn, vanuit Vlis- singen naar Tilburg.'' In het naslagwerk van Den Herder komt het allemaal voorbij. Vanuit wie- lerkringen heeft hij al vele enthousi aste reacties ontvangen, hoewel het in eigen beheer uitgegeven overzicht pas binnenkort op de markt komt. Den Herder blijft bescheiden bij alle loftui tingen over zijn monnikenwerk. ,,Ik ga niet zeggen dat het overzicht compleet is. Maar het komt dicht in de buurt.'' ik was voorgoed verkocht.'' In 2007 stelde hij het boek Het Moet Wel Waaien samen, een eerbetoon aan de Ronde van Midden-Zeeland en de latere Delta Profronde. Nu is er een opvolger, met het zowat encyclopedi sche overzicht van uitslagen van Zeeuwse vrouwenkoersen. En weer voert het spoor terug naar die julidag in 1959. Den Herder haalt er nog eens de routekaart van die eerste door Miel Verstraete uit Eede gewonnen Ronde van Midden-Zeeland bij. De route voert over heel Zuid-Beveland en De afstand was 15 kilometer en er deden zeven rensters mee woensdag 5 mei 2021 GO 527 Voor de tweede week op rij is tennisster Les ley Pattinama- Kerkhove in de eerste ronde van een ITF- toernooi uitge schakeld. Giste ren ging de Zie- rikzeese in Praag nota bene onderuit tegen de num mer 527 van de wereld. Zelf staat ze 179ste. Waar Patti- nama-Kerkhove in Zagreb nog verloor van een speelster die hoger dan haar stond op de wereldranglijst, ging ze in Praag onderuit tegen een echte laag vlieger. De Turkse qualifier Ipek Oz pakte de winst met 7-5 en 7-6. Amy de Graaf (15) speelt ko mend seizoen in het shirt van Sparta. De voetbalster maakt de over stap van Kloe- tinge, waar ze dit seizoen bij de jongens in de JO15-1 speelt. De Graaf begon bij VV Wemeldinge en speelde later ook drie seizoe nen bij JVOZ. 'Wat hebben die meiden van Hage veel gewonnen...' HEINKENSZAND Ben van den Aarssen Middelburg Sjaak den Herder (75) heeft zijn roemrijke wielerarchief binnenste buiten gekeerd om een zo compleet mogelijk overzicht te maken van het vrouwenwielrennen in Zeeland. ,,Het was spitten, spitten en nog eens spitten", zegt hij. Maar het re sultaat - zijn boek 'Vrouwenwielren nen in Zeeland, 1959-2020' - mag er zijn. Vrouwenwielrennen in Zeeland, 1959-2020. Te bestellen via jwdnherder@zeelandnet.nl Prijs: 10 euro, per post 13,84 euro - Sjaak den Herder over de eerste wedstrijd in 1959 M Keetie Hage schitterde onder meer op het NK in 1974, dat ze won. foto ben steffen a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43