'We willen een hellingbaan in plaats van een krakend liftje' Nadruk op verdraagzaamheid, in alle toonaarden 6 WALCHEREN Burgemeester handelde juist Met dat oordeel verwerpt de om budsman een klacht van een inwo ner van Veere, Bram van Leeuwen. De juridisch adviseur - die gere geld met de gemeente in de clinch ligt - spande een procedure aan, omdat hij meent dat de gemeente raadsverkiezingen in 2018 anders hadden kunnen verlopen als Melse eerder had moeten aftreden. Maar de ombudsman vindt het 'niet onbehoorlijk' dat burgemees ter Van der Zwaag eerst een alge meen, oriënterend onderzoek in stelde om vervolgens pas 'na meer signalen over een mogelijke inte- griteitsschending' opdracht te ge ven voor een diepgravender on derzoek. Wel kwalijk Ombudsman Gertjan van der Brugge vindt het wel kwalijk dat de burgemeester zijn handelingen niet schriftelijk liet vastleggen. Dat zijn onderzoeksopdracht aan de ambtelijke organisatie en de resul taten van dat onderzoek monde ling zijn besproken maar niet zijn terug te vinden in de annalen, is 'onvoldoende transparant, onvol doende zorgvuldig en onvol doende professioneel'. Klager Bram van Leeuwen heeft er vrede mee dat de burgemeester niet onmiddellijk een diepgaand onderzoek begon. Maar hij wil wel kwijt dat hij de conclusie van de ombudsman 'niet kan rijmen' met een mailtje waarin een juridisch adviseur van de gemeente stelt dat 'er geen incidentenonderzoek moet komen, omdat er geen sprake is van incidenten'. Terwijl toen volgens Van Leeu wen - mede via door hem aangele verde informatie - al meerdere klachten bekend waren over per soonlijke en zakelijke belangen verstrengelingen van wethouder Melse. Rutte-doctrine Dat ombudsman Van der Brugge de burgemeester sterk aanraadt politiek bestuurlijk gevoelige dos siers en besluiten en opdrachten aan derden schriftelijk vast te leg gen, juicht Van Leeuwen toe. Want Van der Zwaag lijdt volgens hem aan de 'Rutte-doctrine': zaken die je niet vastlegt, zijn ook gebeurd. De klager herinnert er nog eens fijntjes aan dat de bestuursrechter eerder dit jaar nauwelijks kon ge loven dat onderzoeksopdrachten niet zijn gedocumenteerd in het gemeentehuis. De aanbeveling van de ombuds man om transparanter, zorgvuldi ger en professioneler te werken, verrast Van der Zwaag niet. Verbeterproces ,,We hadden zelf al eerder gecon stateerd dat het anders en beter moest. Het verbeterproces is een paar jaar geleden direct ingezet. We kennen in Veere nu een inte- griteitscommissie en een integri- teitsambtenaar en presenteren jaarlijks een integriteitsrapport. We lopen nu landelijk voorop met ons integriteitsbeleid." De frèle hoogbejaarde mevrouw Davidse heeft dinsdagochtend moeite om op de been te blijven bij de ingang van de A.J. van Hagenflat in Vlissingen. De harde wind staat vol op de ingang van het gebouw aan de Paul Krugerstraat. Even snel naar binnen zit er niet in voor de 90-jarige met rollator. De entreehal ligt vier traptre den, 75 centimeter, hoger dan de stoep. Via een klein invaliden- liftje kunnen minder mobiele be woners naar de hal. ,,Dat liftje is niet fijn, het piept en kraakt en is vaak kapot'', verzucht mevrouw Davidse. ,,De bediening is niet makkelijk, de knoppen werken ook niet altijd goed.'' Een helling- baan zou ideaal zijn, vindt ook de 63-jarige Willem-Jan Gasille: ,,Dit is niet handig zo en voor veel ou deren is dat liftje ook niet werk baar." Dat is ook de gedachte van de Vereniging van Eigenaren (VVE) van het gebouw uit begin jaren zeventig. Voorzitter Igor Gouver nant (73): ,,Wij hebben gespaard voor een hellingbaan. Dat zou dè oplossing zijn. Niet alleen voor de bewoners met een rollator of rol stoel, ook voor de bezoekers met kleinkinderen in kinderwagens." Maar de gemeente Vlissingen denkt daar anders over en wei gerde onlangs een vergunning voor aanleg van zo'n baan. De verkeersveiligheid komt in het geding omdat de stoep te smal wordt en graafwerk zou schade kunnen toebrengen aan onder grondse kabels, meent Vlissin- gen. Een nieuwe lift of toegang aan de achterkant zou een betere oplossing zijn. Reden voor de SGP-fractie om boos in de pen te klimmen: ,,Vlis- singen wil ouderen zolang moge- lijk zelfstandig thuis laten wonen. Toegankelijk maken van hun wo ning hoort daar bij. Bovendien gaf de gemeente wel toestemming voor de omheining van een terras even verderop in de straat en heeft ze zelf een verhoogde plan tenbak geplaatst, waardoor de stoep smaller is." Nieuw ontwerp ,,Het liftje is ooit in het kader van een oude WMO-regeling ge plaatst voor een bewoonster. Het ding is ouderwets en onbetrouw baar'', zegt Gouvernant. ,,We heb ben een nieuw ontwerp laten maken voor een demontabele baan. Geen graafwerk en onder grondse kabels blijven bereikbaar. Maar de gemeente wil daar niet eens naar kijken. Een toegang aan de achterkant is veel duurder en onveilig.'' VVE-bestuurslid Chris Bud ding vult aan: ,,Het straatje er naar toe is smal, daar wil je echt geen bewoners in rolstoel of met rollator naar toe sturen. Daar rij den vrachtwagens van Medipoint en auto's vanaf de parkeerplaats." Minstens even vereerd was Piet Cor- bijn van de Commissie Herdenkin gen Vrouwenpolder. Hij vertelt scholieren al decennia over de gru welen van de oorlog en de noodzaak te blijven herdenken en de vrijheid te vieren. Maar tot dit coronajaar had de schooljeugd nooit een actieve rol op 4 mei. ,,De jeugd heeft de toe komst, dus is het belangrijk dat zij erbij betrokken zijn." Esmee en Stella kregen, evenals de overige tien aanwezigen, van predi kant Gert Zomer van de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt Vrou wenpolder de les mee dat 'vrijheid geen vanzelfsprekendheid' is. In een Het handjevol mensen dat werd verwacht groeide aan tot zo'n dozijn mooie, bloemrijke preek bena drukte Zomer het belang van ver draagzaamheid in alle toonaarden. Het was na vorig jaar ook in 2021 de bedoeling dat er een zeer beschei den plechtigheid plaatsvond op de begraafplaats van Vrouwenpolder. Het handj evol mensen dat werd ver wacht groeide aan tot zo'n dozijn belangstellenden. Na de twee schoolmeisjes, wethouder Adri Roelse en dorpsraadvoorzitter Paul Corbijn knielde Jan de Visser bij het graf van zijn vader, verzetsstrijder Jan de Visser. De Visser kent zijn va der alleen van verhalen, omdat Jan senior al in kamp Neuengamme om het leven was gebracht vóór hij be gin 1945 werd geboren. Er werd een filmpje van de plech tigheid gemaakt dat een dezer dagen op de site van de dorpsraad is te zien. In tegenstelling tot andere gemeen ten streamde de gemeente Veere geen plechtigheid rechtstreeks, maar maakte een filmpje met bood schappen, dat te zien is op de site van de gemeente en YouTube. Klacht zaak integriteit verworpen woensdag 5 mei 2021 WA Het is burgemeester Rob van der Zwaag van Veere niet te ver wijten dat hij in december 2017 niet onmiddellijk een diepgaand onderzoek gelastte naar de inte griteit van toenmalig wethouder Jaap Melse. De burgemeester heeft 'gedaan wat van hem ver wacht mocht worden', oordeelt de Zeeuwse Ombudsman. René Hoonhorst Domburg Vier brede, stenen traptreden naar de ingang van je apparte ment. Dat lijkt niet veel, maar voor de minder mobiele bewo ners van de A.J van Hagenflat in Vlissingen vormen die een te forse barrière. Een hellingbaan lijkt de oplossing, maar daar wil gemeente niet aan. Annemarie Zevenbergen Vlissingen Stella en Esmee (beiden 11) ston den er wat onwennig bij gister avond op de algemene begraaf plaats van Vrouwenpolder. Maar ze voelden zich zeer vereerd dat ze een krans mochten leggen 'na mens de schooljeugd'. René Hoonhorst Vrouwenpolder Stella (links) en Esmee leggen een krans namens de schooljeugd bij de graven van verzetsstrijder Jan de Visser (de achterste) en zijn vrouw Maria. foto dirk-jan gjeltema Mevrouw Davidse en de heren Budding, Gouvernant en Gasille (vlnr) bij de ingang van de flat. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38