Macht Emergis terecht ingeperkt Statenleden strijden voor meer 'salaris', nu leggen ze erop toe 4 Rechter staat maatregelen Nederlandse Zorgautoriteit toe Ruim twee miljoen voor verbetering leefbaarheid De NZa vindt dat Emergis binnen Zeeland te dominant is op het ge bied van specialistische gezond heidszorg en verslavingszorg. An dere instellingen hebben weinig kans om hier voet aan de grond te krijgen. Het gevaar is dat Emergis misbruik maakt van die positie bij Flink meer. Het gekke is dat ze die 'salarisverhoging' al jaren vragen. Nóg gekker is dat iedereen die er verstand van heeft ook vindt dat ze extra geld moeten krijgen. Toch gebeurt dat niet. Nóg niet. Want de 570 leden van Provinciale Staten in Nederland hebben er goede hoop op dat het nu wel gaat gebeuren. Hun voorman is een Zeeuw: Ha rold van de Velde. Hij legt uit hoe het zit en wat wij eraan hebben. ,,Alle Statenleden in Nederland krijgen een vergoeding van 1200 euro bruto. Daar hou je ongeveer 850 tot 900 euro netto per maand van over." ,,Nee, het is zelfs weinig. Bijna alle Statenleden hebben een gewone baan. Om het werk als volksverte genwoordiger goed te kunnen doen, moet je een dag per week verlof opnemen. De vergoeding die je als Statenlid krijgt, staat niet in verhouding met wat j e er finan cieel op achteruitgaat als je een dag per week minder gaat werken." ,,Een Statenlid is volksvertegen woordiger. Je legt werkbezoeken af, hebt gesprekken met mensen de onderhandelingen met zorgver zekeraars, door bijvoorbeeld extra voorwaarden te stellen of hogere vergoedingen te eisen. Eind vorig jaar heeft de NZa be sloten in te grijpen. De zorgautori teit dwingt Emergis om voortaan akkoord te gaan met de eisen van de verzekeraars, als die tenminste 're delijk' zijn. Ook moet de organisatie met een plan van aanpak aantonen dat de zorg die zij levert niet onno dig duur is. Emergis stelt alles in het werk om de maatregelen van tafel te krijgen. De instelling is naar het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) gestapt. Deze bestuursrech ter velt pas later dit jaar een defini tief oordeel, terwijl het plan van aanpak er al binnen drie maanden en instanties. Ook controleer je de regering van je provincie, in mijn geval Zeeland: Gedeputeerde Sta ten. Dus je kijkt of het beleid klopt en of de centen goed worden uit gegeven. Daarvoor moet je veel stukken lezen. Natuurlijk heb je ook (fractie)vergaderingen en bij eenkomsten. Bij elkaar zo'n 22 uur werk per week." ,,Klopt. Maar het probleem is dat te veel mensen (noodgedwongen) Ik zit er niet om rijk te worden. Maar nu is het scheef moest liggen. Daarom had Emergis bij het CBb ook om uitstel ge vraagd. Dat verzoek heeft de be stuursrechter gisteren afgewezen. Het gevolg is dat het plan er binnen vier weken alsnog moet zijn. Dat heeft ook direct gevolgen voor de lopende onderhandelingen met zorgverzekeraars. Het CBb is helder in zijn oordeel. Emergis bezit nu eenmaal een machtspositie in Zeeland. Dat biedt 'de mogelijkheid en de prikkel' om dat ook uit te buiten. Alleen daarom al heeft de NZa het recht om op te treden, aldus de bestuursrechter. Dat is nodig om te zorgen voor 'een toegankelijke en betaalbare zorg'. De rechter vindt dat de NZa de gelijk en zorgvuldig onderzoek heeft gedaan en voldoende signalen vroegtijdig stoppen als Statenlid, omdat ze er financieel te veel op toeleggen. Ook weerhoudt het mensen om zich als kandidaat aan te melden bij een politieke partij. Alle Statenleden willen iets bete kenen voor de samenleving. Voor hun provincie. Ik ook. Ik zit er niet om rijk te worden. Maar nu is het scheef. Een raadslid uit een ge meente van meer dan 100.000 in woners - daarmee moet je het werk van een Statenlid qua zwaarte en tijd vergelijken - zit rond de 1800 euro bruto." ,,Tussen de 1800 en 2100 euro bruto. Nogmaals, je moet het niet doen om er rijk van te worden. Want dan krijg je mensen die het willen doen vanwege het geld. Dat is niet wenselijk." had om in te grijpen. Het voor naamste probleem is dat zorgverze keraars nu te weinig zicht hebben op hoe Emergis het geld besteedt. Gerco Blok, lid van de raad van Zorgverzekeraars hebben volgens CBb nu te weinig zicht op hoe Emergis het geld besteedt bestuur van Emergis, noemt in een verklaring het voorlopige oordeel van het CBb 'teleurstellend'. ,,Des- ondanks zien wij nog altijd met vertrouwen de daadwerkelijke in- ,,Ja. Nu zie je dat er veel 50-plussers in de Staten zitten. En weinig mensen van 18 tot 40. Landelijk ge zien is tweederde man. Een betere vergoeding zorgt ervoor dat meer (jongere) mensen zich willen in zetten als provinciaal volksverte genwoordiger. Daardoor kunnen meer kiezers zich in de politiek herkennen en worden meer (ver schillende) onderwerpen op de agenda gezet. Dat is goed voor de democratie. Ook zullen minder mensen vroegtijdig stoppen en dat is goed voor het collectief geheu gen. Dat is nodig om goed tegen wicht te bieden aan de Zeeuwse regering, Gedeputeerde Staten. Als de Staten te veel en te snel van sa menstelling wisselen, is dat niet goed." houdelijke behandeling van het be sluit van de NZa tegemoet. Met de verwachting dat dan alsnog dit be sluit vernietigd wordt." Emergis is van mening dat de NZa te weinig rekening houdt met de specifieke situatie in Zeeland. Bovendien vindt zij dat de zorgau toriteit te veel de kant van de verze keraars kiest, terwijl die net zo goed een machtige positie hebben. Emergis kan het zich bijvoorbeeld niet veroorloven om geen contrac ten te sluiten met de belangrijkste verzekeraars, zoals CZ. Blok heeft eerder al gewaar schuwd dat als de NZa de organisa tie dwingt om goedkoper te wer ken, dat gevolgen kan hebben voor het personeelsbestand en het zor gaanbod. Vanuit de Regio Deal is 20 miljoen euro beschikbaar om de leefbaar heid van Zeeuws-Vlaanderen te verbeteren. Zeventien projecten hebben zich daarvoor aangemeld. In januari werden de eerste negen pro jecten goedgekeurd, daar komen er nu zes bij. Tezamen ontvangen die 2,2 miljoen euro subsidie. Veertigduizend euro gaat naar Participatieplatform Zeeland. Ter- neuzen, Sas van Gent en Sluiskil verwachten 8,5 ton subsidie. Daar mee wordt eenzaamheid aange pakt, een visie op de Terneuzense binnenstad gemaakt, wordt het centrum groener en er gaat geld naar het project Icoon Veerhaven. Ook wordt het gebied Sassepoort ermee aangepakt. Zorgboerderij Kaat in Klooster- zande krijgt een ton voor een proef tegen eenzaamheid onder jongeren in de gemeente Hulst. Kaat zal daar voor samenwerken met welzijnsin- stelling Hulst voor Elkaar. De ge meente Sluis kan 75.000 euro bij schrijven voor het project 'Leefbaar, Duurzaam en Vitaal West Zeeuws- Vlaanderen', waarmee de platte landseconomie wordt versterkt. Ook gaat er geld naar gezondheids dorp Oostburg, een project dat voor meer zorgvoorzieningen moet zor gen. Scalda, ZorgSaam, Tragel Zorg, HZ en Stichting Voortgezet onderwijs Zeeuws-Vlaanderen krijgen 150.000 euro voor het Zorghuis van de Toe komst. Bijna een miljoen gaat naar de HZ-masteropleiding Vitaliteit. woensdag 5 mei 2021 De machtige positie van Emer gis in Zeeland mag aan banden worden gelegd. In de juridische procedure die tegen de Neder landse Zorgautoriteit (NZa) is aangespannen, heeft zij de eer ste slag verloren. Daardoor dreigt de organisatie fors te moeten bezuinigen. Rolf Bosboom Kloetinge Ze zijn met zijn 39-en. Vol vuur controleren ze of de regering van Zeeland geen gekke dingen doet. Ook bepalen ze waar windmolens komen, of bussen rijden. Dat vreet tijd. Zo'n 22 uur per week, naast hun nor male baan. Daar zullen ze dus vast dik voor betaald worden. Nou, niet dus. ,,Per uur krijgen we minder dan voor een kran tenwijk." Daarom willen ze meer. Jeffrey Kutterink Middelburg Wat krijgt een Statenlid? Nou, dat is een flinke bijverdien ste toch? Waarom moeten ze dan verlof opnemen? Maar je kiest er toch zelf voor om dat mooie werk te doen? -Harold van de Velde, Statenlid Wat zou een Statenlid dan moe ten krijgen? Hebben we er als Zeeuwen iets aan als Statenleden meer geld krijgen? Zes Zeeuws-Vlaamse projecten krijgen 2,2 miljoen euro uit de Regio Deal Zeeuws-Vlaanderen. Het geld gaat onder meer naar de verfraaiing van de Terneu- zense binnenstad, gezondheids dorp Oostburg en een nieuwe masteropleiding. Bob Maes Terneuzen Volgens Harold van de Velde zou het verloop van Statenleden minder zijn en de animo van jongere mensen groter als de vergoeding voor Statenleden hoger was. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36