ZEELAND 3 Wolk heupairbag Smart floor Bedsensor Smart glasses woensdag 5 mei 2021 samen voor technologie V'JPfNy Een heupairbag is een soort zachte riem, die onder de kleding gedragen kan worden. Bij een val blaast een speciaal kussen zich automatisch op. De klap van de val wordt opgevangen en de heupbotten worden beschermd. Zo kan een heup fractuur worden voorkomen. Bij de West-Brabantse zorginstelling TanteLouise is door het gebruik van de 'Wolk' het aantal heupbreuken drastisch afgenomen. Naast het persoonlijke leed dat hierdoor is voorkomen, bespaart het gebruik van de heupairbag ook zorgkosten en inzet van medewerkers. In de vloeren van het verpleeghuis of een therapieruimte zijn honderden antennes aangebracht waarmee heel nauwkeurig infor matie kan worden ver zameld over het loop gedrag van ouderen. Via een sensor in de schoen of manchet om de enkel worden zaken als loopsnelheid, pas lengte en de stand van de voeten geregis treerd. Een verande ring in het looppatroon kan dat wijzen op ver minderde stabiliteit en dus een verhoogd ri sico op een val. De cliënt kan het advies krijgen een rollator te gaan gebruiken of een heupairbag. De vloer met bewegingssenso ren kan zowel los als ingebouwd toegepast worden. Sensoren onder het matras registreren nauwkeurig de bewe gingen van de cliënt. Deze 'Momo Bedsense' is gekoppeld aan een app op de telefoon van de verzorgende. Die kan aan de signalen op de app zien of iemand rustig slaapt of dat sprake is van afwijkend gedrag. Als iemand bij voorbeeld lang uit zijn bed is kan dat wijzen op een incident. Dankzij deze technologie hoeft de verzorgende tijdens de nachtdienst alleen bij cliënten op de kamer te komen als er wat aan de hand is. Ze hoeven tijdens een controle ronde slapende bewo ners niet onnodig te storen. M Demonstratie van een 'heupairbag' voor ouderen in een verzorgingstehuis van de West-Brabantse zorgorganisatie Tante Louise. FOTO ARIE KIEVIT Dankzij smart glasses kan, met de eigen ver trouwde zorgmedewerker als tussenpersoon, een cliënt in een verpleeghuis of thuis op afstand zorg krijgen van een specialist. In de bril zit een camera waardoor een specialist meekijkt. De wondverpleeg- kundige kan de zorgmedewerker via de slimme bril di rect instructies geven. Doordat de camera op de bril zit, houdt de medewerker de handen vrij. De voorde len zijn enorm. De cliënt hoeft niet te wachten tot een specialist tijd heeft om langs te komen. Het verpleeg huis hoeft geen vervoer naar het ziekenhuis te rege len en de cliënt wordt een ziekenhuisbezoek met alle stress en onrust bespaard. Maar ook andere toepas singen zijn mogelijk zoals het op afstand begeleiden van een leerling of het observeren van gedrag. M Vera Christiaansen, verpleegkundige in het verpleegkundig inter ventieteam van Zorg groep Ter Weel in Goes, demonstreert de smart glasses bij een cliënte. FOTO ZORGGROEP TER WEEL/ EVERT VAN MOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35