s? Samen sterk in de zorg HZO presenteert herdenkingspodcast Buikbreuk 2 VERPLEEGHUIZEN INNOVATIES Een heupairbag, een sensor onder het bed of in de vloer, slim incontinentiemateriaal of een bril met een cameraatje waardoor een arts op afstand kan meekijken. Het zijn voorbeelden van technologie die binnen de ouderenzorg het leven van de cliënten aangenamer maken én het werken effciënter. Commentaar Slimme brillen, vloeren die aanvoelen of iemand goed loopt, sensors die aangeven dat een incontinentieluier vol zit en heupairbags - gaat dit over een aflevering van de sciencefictionserie Star Trek? Nee, het gaat om technologi sche ontwikkelingen in de Zeeuwse verpleeghuizen. Die komen binnen handbereik nu de zorginstellingen zich hebben aange sloten bij Anders Werken in de Zorg, het samenwerkingsver band dat in West-Brabant al enige tijd ijvert voor de invoering van deze nieuwe technieken. Zijn patiënten daarmee echt beter af? Ja. De mogelijke angst voor gerobotiseerde en ontmenselijkte zorgfabrieken is volstrekt ongegrond. De geavanceerde apparaten ontlasten het zorgpersoneel. Dat is welkom in verpleeghuizen die vaak toch al handjes tekort komen. Een luier die zelf aangeeft dat hij moet worden verwisseld voorkomt dat een verzorgende dat steeds moet komen checken - als daar al tijd voor is. Het gemak is tweeledig, voor de verzorgende en de verzorgde. De Zeeuwse verpleeghuizen sluiten zich aan bij een samen werkingsverband dat zich al heeft bewezen. Door gemeen schappelijk te onderhandelen over de aankoop van de appara ten worden zorgkosten gedrukt, de zorginstellingen kunnen bij elkaar terecht om te leren ermee om te gaan en de kleinere te huizen kunnen tegelijk optrekken met de grotere. Deze vorm van samenwerking is een voorbeeld voor de hele Zeeuwse zorg. De angst voor gerobotiseerde en ontmenselijkte zorgfabrieken is volstrekt ongegrond Het Zeeuws Orkest heeft in voor gaande jaren een aantal indruk wekkende herdenkingsconcerten gegeven. Deze muziek is verwerkt in dit muziekverhaal. Dat gaat over het offensief van de geallieerden in 1944 waarbij de inundatie van Wal cheren gebruikt werd om de vijand te verdrijven en Antwerpen te be vrijden. De slag om de Schelde is ALMANAK De 7-jarige ukkepuk uit Drei- schor was helemaal van slag. Haar moeder was die dag op ge sprek bij de chirurg om een buikbreukoperatie te bespreken, maar het meisje dacht dat ze di rect onder het mes zou gaan. De juf troostte haar huilende leer ling en vroeg wat er aan de hand essentieel geweest voor de bevrij ding van Europa. Ook de prijs die Walcheren hiervoor betaald heeft, wordt belicht. In Walcheren is een tweede oorlog gevoerd door de dijkwerkers tegen het water. Een immense strijd met weinig midde len om de gaten in de dijkweringen weer te dichten. Spannend met de Muziekverhaal gaatoverde inundatie van Walcheren in 1944 was. ,,Ze gaan vandaag in mijn moeder snijden", antwoordde het meisje verdrietig. ,,Oh echt. Wat spannend. Waar wordt mama aan geopereerd?", leefde de juf mee. Dochter: ,,Ik weet het niet. Maar ze kan niet meer tillen, dus ik denk aan haar ar men." Indigo Pastel doet mee aan Popronde Visserijdagen slaan nog jaar over MIDDELBURG Kade verkeert in slechte staat Doelmatiger werken is onont koombaar. De vraag naar zorg voor ouderen neemt toe, terwijl het steeds lastiger wordt om aan vol doende medewerkers te komen. Tien Zeeuwse zorgorganisaties hebben zich aangesloten bij het ini tiatief Anders Werken in de Zorg om de technologische vernieuwin gen in de zorg te versnellen. Het kan bedreigend klinken, meer techniek in de zorg. Maar het heeft niets met ontmenselijking te maken. Het is voor iedereen beter dat de kans op een gebroken heup bij een val sterk vermindert. Dank zij bedsensors hoeft tijdens de nachtelijke ronde niet elke cliënt onnodig gewekt te worden, maar krijgen de medewerkers wel direct een seintje als er iets mis dreigt te gaan. Maar er zal geen robot 's Het moet niet uitzonderlijk zijn, maar gemeengoed worden nachts naast het bed verschijnen. Technologische vernieuwingen verhogen de kwaliteit van leven en het zorgpersoneel kan doelmatiger zijn taken doen. Kennis Zeeland profiteert dankzij Anders Werken in de Zorg van de kennis die inmiddels is opgedaan door TanteLouise, een zorginstelling in West-Brabant die voorloper is op het gebied van technische innova ties in de verpleeghuiszorg. Met collega-instellingen in West-Bra bant, Midden-Brabant, Zeeland en Friesland heeft TanteLouise een overeenkomst gesloten om samen te gaan werken. Coby Traas, directeur-bestuurder van Zorggroep Ter Weel in Goes, zette onlangs ook haar handteke ning onder de overeenkomst. ,,We moeten echt tempo gaan maken. Veel techniek is er al, maar die wordt nog te weinig gebruikt. Dat kan meer en beter", zegt ze. De opzet van Anders Werken in de Zorg moet voorkomen dat alle instellingen ieder voor zich allerlei projectjes gaan draaien die, als bij wijze van spreken het proefpakket is opgebruikt, uiteindelijk op niets uitdraaien. Technologie moet uit de sfeer van leuke nieuwigheidjes ko men. ,,Toepassen van technologi sche oplossingen hoort er gewoon bij. Het moet niet uitzonderlijk zijn, maar gemeengoed worden voor de medewerkers", zegt André Walhout, projectleider Innovatieve technologie in de Zeeuwse ver pleeg- en verzorgingshuizen. ,,We voeren gesprekken met het be roepsonderwijs om dit onderdeel te maken van de opleiding." Kost gaat voor de baat Bij de ontwikkeling van nieuwe technologie gaat de kost voor de baat uit. Doordat inmiddels tiental len zorgorganisaties de handen in een hebben geslagen, ontstaat er ook financieel een steviger bodem onder de innovaties. Deze grote club is een serieuze gesprekspart ner bij het ministerie, bij zorgver zekeraars en bij de aanbieders van zorgtechnologie. Bij het ontwikke len en uitproberen van nieuwe middelen kunnen een of enkele in stellingen er ervaringen mee op doen. Als een innovatie zich bewe- Veel techniek is er al, maar die wordt nog te weinig gebruikt zen heeft kunnen de anderen het direct gaan toepassen, zonder eerst zelf allerlei testen te hoeven doen. Traas: ,,Het is goed dat we de sa menwerking hebben gezocht. Er is nu een netwerk dat zich sterk maakt voor de versnelde toepassing van innovatieve zorgtechnologie." woensdag 5 mei 2021 Het Zeeuws Orkest kan geen herdenkingsconcert geven van wege corona. HZO maakte daarom een herdenkingspod cast. Het verhaal dat verteld wordt, is gebaseerd op verhalen die schrijver A. den Doolaard heeft opgetekend in zijn tijd bij Radio Oranje en daarna tijdens de inundatie van Walcheren. Jeanette Vergouwen Middelburg stormen en woeste zee als vijand. Heldhaftig en gedurfd was met name de strijd om de Nolle. De podcast is te beluisteren via zeeuwsorkest.nl. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Indigo Pastel reist in het najaar heel Nederland door. De Zeeuws-Vlaams /Rotterdamse band doet mee aan Popronde. Popronde is een reizend festival dat tussen sep tember en november langs 41 Nederlandse steden trekt. Uit honder den aanmeldingen wer den er 101 opkomende artiesten geselecteerd. Indigo Pastel, met de Zeeuws-Vlaamse Tim Roos als zanger en tekst schrijver, werd opgericht in coronatijd en bracht eind 2020 de eerste sin gle Faith uit. Op donder dag 13 mei verschijnt de tweede single. BRUINISSE De Visserijdagen Brui- nisse zijn ook dit jaar we gens de coronamaatrege len niet haalbaar. ,,Bij een dorpsfeest als dit, is het onmogelijk om aan één van de absolute randvoor waarden te voldoen en dat is het te allen tijde waarborgen van de 1,5 meter'', meldt de organi satie. Het besluit is 'in goed overleg met de ge meente genomen'. De or ganisatoren geven aan straks vol goede moed te starten met de voorberei dingen van de Visserijda gen van volgend jaar op 14, 15 en 16 juli. De organisatie van de Ha vendagen Zierikzee gaf al aan niet uit de voeten te kunnen met de eisen. De kade aan de Nieuwe Haven/Turfkaai in Mid delburg is in zo'n slechte staat dat er een verhoogd risico is op in storting. Een deel van de kade wordt afgezet zodat er niet meer ge parkeerd kan worden. Dat heeft de gemeente Middelburg bekendge maakt. Bij de kademuur aan de Nieuwe Haven/ Turfkaai zijn afgelopen periode gaten gevallen in het straatwerk achter de muur. De constructie verkeert in slechte staat. Parkeren direct langs de kademuur, kan niet meer. Wandelen op de loopstroken kan wel. Zorg kiest Theo Giele Goes - André Walhout, projectleider Innovatieve technologie Directeur-bestuurder Coby Traas met de samenwerkings overeenkomst. - Coby Traas, directeur bestuurder Zorggroep Ter Weel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34