zijn Broers en zussen botsen over nalatenschap DonaldDuck.nl/actie 'Per 21 Waarvan akte •"aancf "laanden 'Niet iedereen is gelukkig in een tiny house' appartementen te zetten die op de renovatielijst staan. Je kunt er wonen mét dui delijke einddatum. Meens kan vier jaar blijven en betaalt 378 kale huur voor 63 vierkante meter. ,,Wel werd direct duidelijk waarom de huur zo laag is. Het kostte 1000 euro om het leefbaar te maken, zonder rooklucht en gele aanslag.'' 3. Networked living Bij networked living heb je een (klein) appartement en toegang tot gemeen schappelijke voorzieningen als een tuin, sportruimte en werkplekken. Het bedrijf Change= verhuurt zulke appartementen en richt zich op wer kende jongeren (20 tot 35 jaar) in Am sterdam en Utrecht. Voor 28 vierkante meter betaal je zo'n 630 euro kale huur, exclusief services. In de praktijk blijken beloofde faciliteiten als deelauto's en een gezondheidscentrum niet altijd van de grond te komen. Toch is Carmen Louwe (28) blij met haar appartement in Amsterdam Zuidoost. ,,Er zijn veel werkplekken, een koffiebar en het is altijd schoon en gezellig. En de 850 euro die ik betaal, is minder dan elders in Amsterdam. Ook fijn: als je ziek bent, wil iedereen boodschappen voor je doen.'' Bij OurDomain kun je je inschrijven voor appartementen in Amsterdam en Rotterdam en projectontwikkelaar Wibaut werkt aan collectiefwoonpro ject '1828'. ,,Wij hebben een wachtlijst van bijna 25.000 jongeren in heel Nederland'', zegt eigenaar Ernest van der Meijde. ,,Zij zijn de dupe van de krapte, terwijl juist jongeren flexibel zijn en minder eisen hebben.'' 4. Ga bouwen en klussen Ontwikkelaar Steenvlinder biedt kavels en klushuizen aan in een oude school, stal of kerk. Ook dat is niet goedkoop: een klushuis in Uithoorn van 60 vierkante meter voor 150.000 euro of een kavel van 400 vierkante meter (90 vierkante meter bouw oppervlak) rond de 250.000 euro in Dordrecht. Dan moet er nog gebouwd of geklust worden. Toch kan dit veel geld schelen, zegt initiatiefnemer Mar- nix Norder. ,,Voor 50.000 euro kun je iets moois maken. Uitbesteden kost je 100.000 euro.'' Helaas loopt ook Steenvlinder tegen het woningtekort aan. ,,Een oude sporthal, school of gemeentehuis: gemeentes zouden enorm helpen als ze ons bellen'', zegt Norder. „Duizen den vierkante meters staan leeg.'' Voor wie ook een koophuis van 150.000 euro niet kan betalen, kan de stichting Steenvlinder INC uitkomst bieden in de vorm van een klushuis én klusbudget van 30.000 euro. Na het klussen kun je huren onder de sociale huurgrens. Na twee jaar heb je vijfjaar de optie het huis te kopen. 5. Werk samen met je buren Bouwen kun je samen. Met toekom stige buren bijvoorbeeld. Dat heet Collectief Particulier Opdrachtgever schap (CPO). Je beslist samen waar de woningen aan moeten voldoen en hoeveel het mag kosten, zonder ex terne projectontwikkelaar. Zo bouw je tegen de kostprijs en betaal je niet de marktwaarde, maar precies wat de woning kost. Gemiddeld ligt de prijs dan zo'n 25 procent onder de markt prijs. Ook heb je schaalvoordelen, waardoor CPO financieel aantrekkelijk kan zijn. Wel moet je eigen geld heb ben (circa 10.000 euro) om de ontwik- kelkosten voor te financieren voordat een hypotheek mogelijk is. 6. Zoek een tiny house Een tiny house is vrijstaand, maximaal 50 vierkante meter en heeft een kleine ecologische voetafdruk. Ze staan op een (tijdelijke) fundering of op wielen en vaak op tijdelijke woonlocaties. „Sommige woningzoekenden denken: dan maar een tiny house'', zegt Marjolein Jonker, de eerste tiny house-bewoner van Nederland. ,,Maar niet iedereen is er gelukkig.'' Je moet eenvoudig willen leven, met minder spullen en met de natuur. Ook voor tiny houses overtreft de vraag vele malen het aanbod. Zo staan er voor 27 plekken in de Falgatuinen in Den Helder ruim 300 mensen op de reservelijst. Gelukkig groeit het aantal initiatieven. Op Marjoleininhetklein. com houdt Jonker een overzicht bij. ort na elkaar zijn hun ouders overleden en nu moet de nalatenschap worden verdeeld. De vier volwassen kinderen, twee dochters en twee zonen, hebben ich in mijn kantoor verzameld, waar ik het ouderlijk testament zal voorlezen. Ik weet bij voorbaat dat er onenigheid zal komen. Want de oudste zoon, de enige die net als pa boer is geworden, rekent erop dat moeder hem in haar testament de oude boerderij heeft toebedeeld, zoals ze hem heeft beloofd. De anderen zullen teleurgesteld zijn over die voorkeursbehandeling, al worden ze er financieel ruimschoots voor gecompenseerd. Het punt is alleen: ik heb wel een testament op gemaakt naar moeders wensen, maar ze heeft het ondanks mijn aandringen nooit ondertekend. Het testament is dus ongeldig en de nalatenschap moet worden verdeeld volgens het oude testament van pa en ma: ieder kind krijgt een kwart van de erfe nis. Waarvoor ik vreesde, gebeurt. De oudste zoon is eerst verbijsterd en wordt dan woedend. Ook op mij, want volgens hem heb ik steken laten vallen. Hij krijgt bijval van zijn jongste zus. Die twee ver trouwen mij niet meer. De an dere twee worden boos omdat hun broer 'moeder heeft be speeld'. Oud zeer vliegt over tafel en binnen de kortste ke ren is de stemming verziekt. Ondanks mijn aandringen heeft moeder hettestament helaas nooit ondertekend van de boedel vanwege de botsende karakters een helse klus gaat worden. En inderdaad: deze stijfkop pen gooien hun kont tegen de krib en de zaak sleept zich voort. Het is om moedeloos van te wor den. Tot ze zich na ander halfjaar ruziën realiseren dat er iets moet gebeuren. De oudste zoon en zijn zus geven hun obstructie op. Boerderij en grond worden verkocht, de opbrengst gelijkelijk onder hen verdeeld. Maar eerst moet de inboedel nog worden ver deeld. Met een uitgebreide boedelbeschrijving van 25 kantjes in de hand lopen we gezamenlijk door de boerderij. De verdeling verloopt wonderlijk soepel. Veel waardevols valt er dan ook niet te halen. Tot we de doos met moeders kerstspulletjes vinden: opeens willen ze alle vier die stoffige bal len en verweerde kerstengeltjes hebben. Het kost me al mijn geduld en tact om een nieuwe ruzie te voorkomen. Na veel vijven en zessen mogen de zussen moeders kerstspullen verdelen. Als alles achter de rug is en de gemoederen zijn bedaard, drinken we koffie. Daar ben ik na zo'n zware ochtend wel aan toe. Of ik de mokken wil pakken, vraagt de jongste zus. Wetend hoe gevoe lig alles in deze familie ligt, aarzel ik: misschien pak ik een verkeerde. ,,Neem deze maar, die was van pa'', zegt ze. Dat ik uit die mok mag drinken beschouw ik als een compliment en een blijk van hersteld vertrou wen. Kennelijk heb ik het in hun ogen toch goed gedaan. PC WOENSDAG 5 MEI 2021 - MARJOLEIN JONKER Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Ik besef dat het verdelen c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl n betaal je het reguliere tarief van 14,75 per maand. Kijk voor alle voorwaarden op DonaldDuck.nl/klantensen/lce. Liever telefonisch afsluiten? Bel 088-550 0143.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21