Zelf bouwen, antikraak of gewoon brutaal Lekker kokkerellen in de buitenlucht GOEIE KOOP Voor een starter op de woningmarkt zonder vast con tract of met een laag inkomen lijkt de zoektocht naar een huis vaak hopeloos. Toch zijn er meer opties dan je denkt. Hoe kom je in deze tijd aan een woning? 20 BARBECUES Elke week bij jou op de mat! Kijk snel Kolen: Yakiniku Kamado €169,95 Gas: Boretti Addizio €449 Hout: Ofyr Classic Geen haast? Koop een vuur- schaal, bijvoor beeld van Tiger Fire of Ofyr. Die werkt met een korf waarin je beuken- of eikenhout gooit, zo krijgt vlees een houtsmaak. Reken wel op een uur voor het aansteken. Je kunt er grote €1795 stukken vlees op klaarmaken, handig als je veel gasten hebt. Ook een pelletbarbecue is geschikt als je gek bent op die houtsmaak. ,,Daarmee kun je eten heel traag laten ga ren. Perfect om pulled pork op klaar te maken.'' et kostte me ontzettend veel moeite een woning te vinden. En nu het is gelukt, is die moeilijk te betalen.'' Jopie Louwe Kooijmans (30) woonde altijd in Amsterdam, maar week nood gedwongen uit naar Zaandam. ,,Dat vind ik heel erg, maar de wachttijd voor een sociale huur woning in Amsterdam is een half leven. Het was kiezen tussen een zolderkamer of een heel huis voor 1300 euro huur per maand.'' Door de krapte op de woning markt is het voor jongeren en star ters niet makkelijk een huis te vin den. Bijna de helft van de woning zoekenden is 23 tot 35 jaar. Niet zo vreemd, als je voor een sociale huurwoning in de grote stad tot tien jaar op de wachtlijst moet staan en je in Amsterdam voor een huurhuis in de vrije sector (vanaf 752 euro) vaak vier keer bruto de maandhuur moet verdienen. Om over de prijzen van koophui zen nog maar te zwijgen. Alleen staanden hebben gemiddeld bijna 30.000 euro eigen geld nodig, blijkt uit cijfers van hypotheekadviseur Independer en woonplatform Jumba.nl. In honderd gemeenten is dat niet eens genoeg voor een ap partement van 60 vierkante meter. Hoogleraar woningmarkt Peter Boelhouwer verwacht dat de krap te op de huizenmarkt alleen maar toeneemt. Na corona trekt de migratie aan en zoeken nog meer mensen een huis, legt hij uit. Tegelijkertijd komen er minder woningen bij door de stikstofcrisis. ,,De enige échte oplossing is meer bouwen, meer tijdelijke woningen aanbieden én beter gebruikmaken van de bestaande woningvoorraad. Dan moeten gemeenten wel meewerken.'' Dat schiet volgens Boelhouwer niet erg op Wat kun je zelf doen om een huis te bemachtigen? ,,Uit de stad trekken en je eisen bijstellen", zegt hij. Gelukkig zijn er meer opties dan enkel je dromen opgeven. Zes tips die je wellicht verder helpen. 1. Vergeet Funda, zoek zelf Als een huis op Funda staat, ben je eigenlijk al te laat. Binnen een dag is er een wachtrij en moet je op bieden tegen tientallen andere gegadigden. Hoe kom je aan een huis voordat iedereen erop springt? ,,Bel brutaal elke makelaar in jouw buurt'', zegt Esmée Maton (25). Zo kon ze na drie maanden zelfs kiezen. ,,Ik had weinig eisen: een huurappartement in Nieuwe- gein ofVianen, niet al te klein.'' Uit eindelijk koos zij voor een apparte ment via Kamernet. ,,Daarop staan niet alleen studentenkamers. Ik vond een appartement van 60 vierkante meter in IJsselstein, voor 1015 euro per maand.'' 2. Ga voor antikraak Stephanie Meens (27) focuste zich in de regio Rotterdam op antikraak. Al binnen een maand had ze een huis in het Rotterdamse Overschie, via woningcoöperatie VPS. Die wordt ingehuurd door corporatie illustratie nozzman Woonstad om mensen antikraak in De houtskool barbecue, bijvoorbeeld die van Weber, blijft vanwege het gezellige vuurtje en de houts- koolsmaak altijd in trek. Wil je meer smaak aan je vlees? ,,Zet onderin, tussen de houtskool, een schaal met bier of wijn en leg een deksel op je WOENSDAG 5 MEI 2021 PC Nu de temperaturen lang zaamaan stijgen, breekt ook de barbecuetijd aan. Hoe weet je welk soort barbecue bij jou past? Houtskool, gas of een vuurkorf: wat is het snelst en welk type levert de beste smaak op? Barbecuespecialist Peter De Clerq helpt je op weg. Hoe vaak ben je van plan te barbecuen en hoeveel tijd heb je ervoor? Wie het druk heeft, kiest een toe stel dat op gas werkt. Dat warmt vlug op en de tempera tuur is goed regelbaar, bovendien is dit type het meest milieuvriendelijk. Ook werkt een gasbarbecue goed op een balkon, want hij werkt volledig op stroom. Voor wie toch verlangt naar de typische rooksmaak van houtskool, heeft De Clerq een tip: ,,Zet er een schaaltje met houtsnippers bij.'' Hoe vind je nog een huis? ESTHER ELLIGENS 'Deze aanbieding geldt voor een jaarabonnement dat na afloop eenvoudig maandelijks opzegbaar is. De actie loopt tot 15 juni 2021Na E maande vlees. De drank verdampt, de stoom geeft aroma aan je gerecht.'' Beginners kun nen kiezen voor kamadogrillen. Aansteken is simpel en je hebt slechts een beetje houtskool nodig. De kera miek komt snel op temperatuur en houdt die warmte vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20