Weer stil, weer indrukwekkend a i tik K JOL Terneuzense bedreigster van Van Dissel is complot denkster Leeftijd coronazieken daalt Walcheren Zorginstellingen willen meer technologie om hen te helpen Vrouw staat onder bewinden zit in crisisopvang Viroloog en OMT-lid Marion Koopmans wil graag precies we ten waardoor de verschuiving komt en heeft het Outbreak Ma nagement Team verzocht dit on derwerp op de agenda te plaatsen voor verder onderzoek. In de media werd de afgelopen weken geopperd dat de Britse va riant relatief meer slachtoffers zou maken onder bijvoorbeeld derti gers en veertigers. Maar daar is geen harde onderbouwing voor, Dit gaat invloed hebben op de sterftecijfers stelt Koopmans, een lezing waarin zij wordt gesteund door topexpert virologie Chantal Reusken van het RIVM. Een mogelijke andere verkla ring is dat de vaccinatiegraad bij dertigers en veertigers nog relatief laag is. Onder oudere Nederlan ders zijn juist steeds meer mensen tegen het virus beschermd - ook tegen de Britse variant, die inmid dels 95 procent van de besmettin gen voor zijn rekening neemt. Wel zijn er aanwijzingen uit het bui tenland dat de Britse variant vaker tot klachten leidt bij jongere men sen en kinderen, zegt Koopmans. ,,Wellicht geeft dat iets meer in fecties in de leeftijdsgroep van hun ouders.'' Nog steeds is het leeuwendeel van de coronapatiënten in het zie kenhuis van middelbare of oudere leeftijd. Op de verpleegafdelingen is nu 70 procent van de patiënten tussen de 50 en 80 jaar oud, op de ic's zelfs bijna 85 procent. Het percentage tachtigplussers in de ziekenhuizen is, hoogst waarschijnlijk door vaccinatie, echter gehalveerd. Bij mensen on der de 50 is juist een toename te zien, vooral op de verpleegafdelin gen. Zij bezetten nu 17 procent van de bedden, dat was in de winter 11 procent. Minder overlijdens Deze verschuiving zorgt er waar schijnlijk voor dat meer mensen het ziekenhuis levend verlaten. Dave Dongelmans, intensivist in het Amsterdam UMC en voorzit ter van stichting NICE (Nationale Intensive Care Evaluatie): ,,Het ri sico op overlijden is voor ouderen veel groter. Dit gaat invloed heb ben op de sterftecijfers.'' Uit een gisteren verschenen rapport blijkt dat zeventigers op de intensive care een ongeveer tien keer zo grote overlijdenskans hebben dan vijftig-minners. Bij tachtigers is die kans twintig keer zo groot. Op de verpleegafdelin- gen, waar ze nu meer jongeren zien, zijn de verschillen zelfs nog groter. Van alle vijftig-minners die daar behandeld werden, over leefde meer dan 99 procent hun verblijf in het ziekenhuis. P8 llvestreams via S~ 5 MEI 2021 woensdag 5 mei 2021 10°C Nieuwsmedia Slimme brillen, sensoren in de vloer en heupairbags brengen zorgpersoneel én cliënten verlichting IL'lfllil "E Ih 111 Voor het tweede jaar op rij waren door corona de bijeenkomsten voor de Dodenherdenking sober en zonder publiek. Maar in de stilte was er ook wederom een indrukwekkend gedenken. André van Duin maakte indruk met zijn toespraak op de Dam. Ook in de Zeeuwse gemeenten waren de herdenkingen voor de meesten alleen online te volgen It c? »P8 'Jongere neemt bed oudere in' Coronabedden in ziekenhuizen worden in toenemende mate bezet door mensen die niet tot een risicogroep behoren. Pa tiënten zijn jonger dan voor heen en hebben minder vaak bijkomende ziektes, blijkt uit nieuwe cijfers. Dat kan de kans op overlijden flink verkleinen. Sander van Mersbergen Bilthoven —Dave Dongelmans, intensivist tv radio via Omroep Zeeland bevrijdingsfestivalzeeland.nl muziek interviews bevrljdlngsfestlvalzeeland.nl *m'k Koud, vooral en in de ochtend regen pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530 ZEELAND2 iDiiiiiBiiWI s-r iiljfliilijj ►P4enZEELAND6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1