Sieradenmaker doet 'echte' diamanten in de ban ECONOMIE 19 Meer beloning voor fondsbeheerders die goede rendementen halen Lagere pensioenen dreigen nog steeds, maar pensioenfonds ABP keerde ruim 1,5 miljard euro aan bonussen. Goed verdedigbaar, zegt het fonds: de beleggingen haalden een goed rendement. Ton Voermans Heerlen Ambtenaren pensioenfonds ABP is het grootste pensioenfonds van Ne derland. Er zijn 3,1 miljoen mensen bij aangesloten: 1,1 miljoen werk nemers betalen aan het fonds, er zijn bijna een miljoen pensioenge rechtigden en ook bijna een mil joen gewezen deelnemers. Vorig jaar keerde het fonds 1,5 miljard aan bonussen uit, circa de helft meer dan een jaar eerder, blijkt uit het jaarverslag. Daarbij gaat het niet om dikke premies voor het bestuur, maar om zogeheten prestatievergoedingen die onder deel uitmaken van de beleggings- kosten. ABP belegt namelijk veel geld in bijvoorbeeld vastgoed of hedgefondsen. Als de externe be heerders van die fondsen meer ren dement halen dan afgesproken, krijgen ze een deel van die winst als prestatievergoeding. Sommige fondsen haalden meer dan 20 procent rendement, terwijl het gemiddelde rendement op de beleggingen 6,6 procent was. De beleggingsfondsen zorgden voor 30,6 miljard euro rendement. De vergelijking van de prestatie vergoedingen in 2020 met die van 2019 is volgens ABP niet helemaal eerlijk, omdat er bij de bonussen in 2019 eerst nog verliezen van voor- gaande jaren verrekend werden. Dat dempend effect was vorig jaar verdwenen. De enorme toename van de 'bonussen' is desondanks opmer kelijk, omdat er nog steeds pensi oenkortingen dreigen. Dat laatste komt echter vooral door de langdu rig lage rente. Daardoor komen de verplichtingen van het fonds in berekeningen veel hoger uit. Kritiek Het pensioenfonds luistert naar de kritiek op de kosten van deelne- mers en politici: het wil beter op de kosten letten door het beheer van de beleggingsfondsen meer in eigen hand te houden en minder bij - dure - externe partijen. Ondanks de coronacrisis was 2020 wel een redelijk goed beleg gingsjaar. De virusuitbraak zorgde voor een fikse koersval op de beur zen, maar dankzij de enorme steunpakketten van centrale ban ken en overheden en de komst van de eerste coronavaccins maakte bij voorbeeld de bekende AEX-index daarna weer een stevig herstel door. ABP maakte vorige maand be kend dat zijn financiële positie in het eerste kwartaal van dit jaar weer aanzienlijk is verbeterd. De dek kingsgraad was 31 maart 100,5 pro cent, terwijl dat een jaar eerder 82 procent was. Toch is er nog steeds een risico dat het fonds de pensioenen alsnog een keer moet verlagen. ,,De economische voor uitzichten blijven onzeker'', bena drukte ABP-voorzitter Corien Wortmann-Kool. De pensioen- regels schrijven voor dat de dek kingsgraad op 126 procent moet lig gen, pas dan is het zeker dat er vol doende geld is voor de huidige en toekomstige gepensioneerden. Mensenrechtenorganisaties zullen de stap toejuichen. Zij roepen al tijden dat het delven van natuur lijke ruwe diamanten vaak gepaard gaat met allerlei misstanden als dwangarbeid, kinderarbeid en andere vormen van uitbuiting. Onlangs trok Human Rights Watch nog aan de bel, omdat foute diamanten bij bekende sieraden- merken dreigen terecht te komen. Om dat te voorkomen, zegt Pan dora over te stappen op syntheti sche diamanten. ,,Het is de juiste keuze om te doen'', legde directeur Alexander Lacik uit aan de BBC. Een fabrieksdiamant is geen nieuwigheid. In de diamant wereld woedt al jaren een felle dis cussie tussen voor- en tegenstanders, waarbij de één de synthetische diamant ziet als de toekomst én de ander de diamant nep vindt. De stap van Pandora zal niet alleen te maken hebben met de duur zaamheidsstrategie. Het proces in een lab waarbij pure koolstof onder druk kristalliseert tot dia manten is een stuk goedkoper dan de diamanten uit de grond te ha len. ,,We kunnen in feite hetzelfde resultaat creëren als in de natuur, maar dan tegen een heel andere prijs'', zei Lacik erover. Net echt Fabrieksdiamanten worden onder dezelfde omstandigheden (hitte en hoge druk) gefabriceerd als na tuurlijke diamanten, maar hebben daar slechts enkele weken voor nodig. En zij zijn steeds lastiger van echt te onderscheiden. Wan neer het Deense concern helemaal geen gedolven diamanten meer verkoopt, is nog niet bekend. Eer der deed Pandora al de belofte om voor het einde van 2025 alleen gerecycled goud en andere edel metalen te gebruiken voor zijn producten. De overstap op de fabrieksdia- manten zal overigens minder in grijpend zijn, want Pandora maakt vooral goedkopere sieraden. In slechts 50.000 van de jaarlijks ge produceerde 85 miljoen sieraden van Pandora zijn diamanten ver werkt. De 'kweekdiamanten' van Pandora gaan gemaakt worden in een lab in het Verenigd Konink rijk. Dat is ook het eerste land waar ze verkocht gaan worden. woensdag 5 mei 2021 GO Pensioenfonds ABP betaalde fors meer bonussen uit Pensioenfonds ABP dreigt nog steeds te moeten korten op pensioenen. foto anp HM De beleggingsfondsen van ABP zorgden voor 30,6 miljard euro rendement. De grootste fabrikant van siera den ter wereld, Pandora, wil al leen nog diamanten verkopen die in een lab zijn gemaakt, zo geheten fabrieksdiamanten. Het Deense concern vindt dat na- tuurdiamanten niet meer passen in zijn duurzaamheidsstrategie. Natasja de Groot Rotterdam/Kopenhagen .PANDORA ora My T«u* Cokwre Winkel van Pandora in Riga, Letland. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19