Marjan Berk NIEUWS 15 Mijn moeder wist van geen ophouden tot ik eruitzag als een uit het nest gevallen kuiken Ik zat doodstil. Een groot beddenlaken lag op de grond, hierop stond de pianokruk en ik zat er bovenop, een servet om mijn nek geknoopt. Op de grond naast de kruk stond een bakje water. Mijn moeder stond met de pietenkam in de aanslag, terwijl ze met het zwakke licht van een kaars mijn hoofd afspeurde, op zoek naar het jeu kend ongedierte. „Hebbes!" riep mijn moeder enthousiast, toen ze een beestje ving. Ze ging nog een poosje door met de pietenkam, ze ving er nog drie, die ze in een luci fersdoosje stopte. ,,Ik fiets meteen even naar de dok ter!'' Ik kroop zolang maar rillend terug in bed. Het was maart 1945 en er was vorst aan de grond voorspeld. De scholen waren dicht, die waren in september ge sloten. Ik doezelde weg en schoot wakker toen ik de poortdeur hoorde. Daar was mijn moeder. Klaarw akker liep ik naar beneden. ,,Ja hoor. Het is hoofd- luis.'' Mijn moeder pakte de grote keukenschaar, zette mij weer op de pianokruk, knoopte een servet om mijn nek en begon verwoed te knippen. Mijn pij penkrullen vielen op de grond, maar mijn moeder wist van geen ophouden tot ik eruitzag als een uit het nest gevallen kuiken. Vervolgens haalde ze de fles met petroleum uit de keuken (ons laatste restje lampolie) en begon mijn kaalgeknipte hoofd ermee in te smeren. „Ziezo", sprak ze triomfantelijk. ,,En nu ga ik je elke avond kammen met de pietenkam. Dat zal ze leren!'' Sinds die laatste oorlogswinter heb ik enkele ja ren geen luis meer gezien. De vergeten pietenkam kwam pas weer in actie, toen op de basisschool van mijn kinderen een luizenplaag uitbrak. De pieten- kam werd uit de mottenballen gehaald, de luizen moeder werd in ere hersteld én werd dankzij een komische televisieserie razend populair. De luis werd teruggedrongen. En ondanks dat alle jonge en oude vrouwen van Nederland tegenwoor dig allemaal hun haar tot op haar bibs laten groeien, hoor je niemand meer over luizen praten. Maar het zijn rare tijden en mijn oude pietenkam ligt veilig opgeborgen voor het geval dat... De jaarlijkse herdenking van de in 1901 neergeslagen rebellie van de Maya's tegen de blanke elite en de Mexicaanse regering was dit jaar anders dan anders. President Andrés Manuel López Obra- dor gebruikte de bijeenkomst voor een nationaal excuus. Namens Mexico vroeg hij afgelopen maandag vergiffenis voor de uitbuiting en discriminatie waaronder het in heemse volk al eeuwen gebukt gaat. ,,Vandaag geven we toe wat te lang is ontkend'', voegde minister van Binnen landse Zaken Olga Sdnchez Cordero eraan toe. De knieval gebeurde in het bijzijn van president Alejandro Giam- mattei van buurland Guatemala, waar een groot deel van de bevolking van Mayaanse afkomst is. De Maya's zijn de nazaten van een volk dat rond 1000 vóór Christus ont stond en een bloeiend stedelijk leven kende. In 900 na Christus stortte het rijk in, door een combinatie van verstik kende droogte, instortend centraal gezag en onderlinge oorlogen. Verspreid over Midden-Amerika wonen nu onge veer vijf miljoen mensen die een van de zeventig Maya-dialecten spreken. In Mexico worden de Maya's behan deld als tweederangsburgers. In de toe ristenindustrie werken ze vooral als schoonmaker. Verder verdienen ze de kost als keuterboer of fruitteler, en knappen het vuile werk op in onder meer de bouw. Erkenning In historisch perspectief wordt het ex cuus aan de Maya's belangrijk genoemd. Mayaleiders dringen al lang aan op erkenning van de massaslachting onder hun volk; de kastenoorlog eiste tussen 1847 en 1901 driehonderdduizend le vens. Hun cultuur werd uitgewist door driehonderd jaar Spaanse overheersing en twee eeuwen Mexicaans bestuur. Emeritus hoogleraar volkenrecht Nico Schrijver noemt de stap van López Obrador een moedig besluit. ,,Het is een collectieve erkenning van al het aange dane leed aan het Mayavolk onder Mexi caanse regeringen. Het kan het begin zijn van rechtsherstel, zoals je ook zag na excuses aan de Amerikaanse india nen en de Aboriginals in Australië. Deze stap kan leiden tot protocollen waarin economische en culturele rechten wor den vastgelegd.'' Genner Llanes Ortiz, Maya uit Yuca tan en sociaal antropoloog aan de uni versiteit van Leiden: ,,Twee jaar geleden stuurde de president een brief naar de Spaanse koning Felipe en paus Francis- cus met het verzoek excuses aan te bie den voor alle schendingen van de men senrechten bij de verovering van Mexico vijfhonderd jaar geleden en drie eeuwen koloniaal bestuur. López Obrador kreeg toen in eigen land meteen het verwijt dat hij geen aandacht besteedde aan de misstanden die twee eeuwen lang on der onafhankelijke Mexicaans regerin gen zijn begaan. Dat haalt hij nu in.'' Maar de excuses aan de Maya's blijven een rimpeling in de geschiedenis als de president geen werk maakt van het ver beteren van hun leefomstandigheden. ,,Wij kennen onze grote geschiedenis, maar anderen verdienen er grof aan'', zegt Maya-activist Alfaro Yam Canul. De kust ten zuiden van Cancün mag dan de 'Maya Rivièra' worden genoemd en vol staan met Maya-attracties in pret parken, de grote meerderheid van de Maya's leeft in armoede. Yam Canul vraagt de president de Maya's de rech ten terug te geven over natuurreservaat Sian Ka'an, dat zich over een lengte van 180 kilometer uitstrekt langs de kust. ,,Sian Ka'an is van ons gestolen, we wil len er zelf ecologisch verantwoord toe risme beginnen. Zonder hoogbouw.'' Verkiezingen Er is ook veel scepsis omdat Mexico vol gende maand verkiezingen houdt voor het parlement en gemeenteraden. De president, sinds 1 december 2018 aan de macht, hoopt op extra steun voor zijn linkse partij Morena (Movimiento de Regeneración Nacional). Bovendien steekt het veel Maya's dat López Obrador weigert afstand te nemen van het ambitieuze spoorweg project Tren Maya, een toeristentrein door de Maya Rivièra. De aanleg stuit op groot verzet. ,,Dat ze ons land platwal- sen en ons van onze rechten beroven is als vanouds. Maar dit keer zullen we ons land verdedigen'', zegt activist Pedru Uc. Zijn collega Alberto Cahuich noemt de inspraakprocedure van de regering 'een farce omdat er nauwelijks informa tie is gegeven'. Zolang de president de tegenstanders van het project 'ecologische fundamen talisten' noemt en het management van de Mayatrein wil overlaten aan de strijdkrachten, hechten veel Maya's nog weinig waarde aan de excuses van Lopéz Obrador. Ze willen eerst zien, dan geloven. woensdag 5 mei 2021 GO Pietenkam President Mexico vraagt Maya's om vergiffenis President Andrés Manuel López Obrador heeft de Maya's excuses aangeboden voor de eeuwenlange uitbuiting en discriminatie onder Mexicaanse regeringen. Een keer punt in de geschiedenis of een praatje voor de bühne? Hans van Zon Felipe Carrillo Puerto/Rotterdam M Andrés Ma nuel López Obrador (r), Alejandro Giammattei (m) en Olga San chez Cordero tijdens de her denking. foto afp Een demonstratie van een Mayaritueel in park Xcaret aan de Maya Rivièra. foto getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15