Onderzoek verboden rookwaar reclame NIEUWS 13 SCHEIDING BILL EN MELINDA GATES De scheiding van het filantropische echtpaar Bill en Melinda Gates was gisteren wereldnieuws. Melinda werd vooral bekend als de drijvende kracht achter de foundation. Na 27 jaar huwelijk zet het be roemdste filantropenechtpaar ter wereld er een punt achter. Bill gaat verder zonder Melinda. Naar het waarom kunnen we slechts gissen. De reden van de onderlinge ver wijdering werd niet echt uitge sproken. Melinda houdt het er op 'dat het huwelijk onherstelbaar bescha digd' is, blijkt uit de scheidingspa pieren die zijn ingediend in de staat Washington. ,,We denken niet dat we samen verder kunnen groeien in de komende fases van onze levens'', zetten de kersverse exen vervolgens in een gezamen lijke verklaring op Twitter. Maar hoe moet dat nu verder met hun liefdadigheidswerk en hun zorg voor zieken en behoefti- gen? Daar zitten Bill (65) en Me linda (56) absoluut niet over in: Business as usual", meldden ze reeds. Tot opluchting ook van de 1700 werknemers van The Bill and Melinda Gates Foundation (BMGF) blijven ze op hun post. Geruststellend nieuws dus voor de miljoenen armen en zieken in deze wereld die hulp ontvangen. Het echtpaar Gates staat voor een slordige 40 miljard euro aan schenkingen in de bestrijding van ellende. Het verhaal van Bill en Melinda is bekend: een liefde die ontstond op de werkvloer. Hij was de geni ale nerd die op zijn 22ste al wist dat er ooit in elk huis een compu ter zou staan. In 1977 had William Genry Gates III uitgerekend dat als hij aan elk van de (destijds) 4,2 miljard aardbewoners twintig dol lar zou verdienen hij uiteindelijk 84 miljard dollar kon bijschrijven op zijn bankrekening. Een aange name misrekening bleek dat want met zijn bedrijf Microsoft ver diende hij nog veel meer. Het pri- vévermogen van de Gates wordt geschat op 124 miljard dollar, een slordige 103 miljard euro. Bolleboos Zij luisterde eerst naar de naam Melinda Ann French en was een informatica en financiële bolle boos die voor Microsoft werkte. Ze ontmoette Bill op haar 22ste. Ze trouwden zeven jaar later en kre gen drie kinderen. Een gepassioneerde liefdesge schiedenis was het nooit tussen Bill en Melinda, onthulde zij eens. Voordat ze trouwden zou Bill haar een lijst hebben laten zien waarop de voor- en nadelen van een hu welijk waren afgevinkt. ,,Om mis verstanden te voorkomen maakte hij me heel duidelijk dat het niet om mij ging. Voor hem ging het er alleen om een balans te vinden tussen het werk en een gezin'', vertelde Melinda eens. Dus voedde zij vooral de kinde ren op. In een gesprek met deze krant - ter gelegenheid van het uitkomen van haar boek The mo ment of Lift: hoe krachtige vrou wen de wereld veranderen - ging ze er twee jaar geleden op in. Zij en Bill hadden best wel ruzies ge had en er - samen - jarenlang aan gewerkt om een gelijkwaardige re latie te krijgen. ,,Ik zie ook bij ons thuis een ongelijke verdeling van Ik dacht dat we elkaar gingen vermoorden. Ik voelde dat we het huwelijk hadden kunnen beëindigen onbetaald werk. Kinderen groot brengen kost heel veel tijd: pende len naar school, de dokter, sport en theaterlessen. En op verschil lende momenten heb ik uitgeput tegen Bill gezegd: help!'' Grappig was de uitkomst van haar hartenkreet. Bill besloot in derdaad twee keer per week hun dochter naar school te brengen. ,,Na een week of drie zag ik op 'mijn' dagen veel meer vaders die hun kinderen naar de klas brach- ten'', aldus Melinda. Dat deelde ze vervolgens met een moeder, waarop de vrouw antwoordde: ,,We hebben thuis tegen onze man gezegd: Bill Gates brengt zijn kind naar school, dat kan jij het ook.'' De laatste decennia trad Melinda meer en meer uit de schaduw van haar beroemde echtgenoot. Samen met haar schoonvader Bill Gates senior nam ze feitelijk de touwtjes in handen van BMGF - terwijl Bill zijn tijd vooral besteedde aan Mi crosoft. Staatshoofd Melinda Gates was allang niet meer 'vrouw van'. Ze reisde de we reld over als een staatshoofd en pleitte bijvoorbeeld in het Witte Huis voor een betere bestrijding van malaria en sprak de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties toe over het bestrijden van ar moede en de aanpak van Hiv. Dat Bill niet onverdeeld gelukkig was met dat alles zou blijken uit spet terend geruzie tussen de twee over wie de jaarlijkse 'troonrede' bij het BMGF-jaarverslag zou schrijven. ,,Ik dacht dat we elkaar gingen ver moorden. Ik voelde dat we het hu welijk hier zomaar hadden kun nen beëindigen'', schreef ze er over. Melinda wilde hun liefdadig heid ook wat verbreden, onder meer naar vrouwenrechten. Volgens ingewijden runt zij de tent. De stichting werd de op een na grootste geldschieter van de Wereldgezondheidsorganisatie en besteedde een miljard dollar om de coronapandemie te bestrijden. Wat de precieze reden is van de scheiding, blijft gissen. Aanwij zingen over overspel zijn er niet. Melinda vraagt de rechter om hun eigendommen, zakelijke belangen en aansprakelijkheden te verdelen, zoals zij hebben voorgesteld in een al dichtgetimmerd scheidingscon venant. Philip Morris startte vorige week een campagne met een nieuwe website en een paginagrote ad vertentie in de Telegraaf. Ook an dere media zijn benaderd voor de advertentie. Daarin wijst Phi lip Morris erop dat er nog steeds miljoenen Nederlanders roken en dat die 'recht hebben op in formatie'. Philip Morris zegt ook voor stander te zijn van een rookvrije samenleving en heeft daarvoor zelf enkele rookvrije alternatie ven ontwikkeld: sigaretten die niet verbranden maar verhit worden en daardoor minder schadelijk zouden zijn, omdat er amper rook vrijkomt. Tot frus tratie van het bedrijf mag ook voor die producten geen reclame worden gemaakt. Het reclame verbod op tabak gaat heel ver: ook e-sigaretten en 'dampsiga- retten' vallen er onder. Philip Morris stelt dat rokers recht hebben op informatie Dat zit de tabaksreus uit Bergen op Zoom dwars. Het bedrijf vindt dat de roker recht heeft erop gewezen te worden dat er minder schadelijke alternatie ven zijn. Tot nu toe is de 'alterna tieve sigaret' die Philip Morris produceert geen groot succes. In de huidige campagne maakt Philip Morris geen reclame voor de eigen geproduceerde 'hittesi- garetten', maar het bedrijf wijst wel op de 'rookvrije alternatie ven'. Ook wordt de advertentie ondertekend met de eigen be drijfsnaam. Tot woede van KWF Kankerbestrijding, dat de zoge naamde voorlichtingscampagne van Philip Morris ziet als pure reclame. KWF en andere organi saties waarschuwen al lang voor de 'rookvrije alternatieven' om dat ze ook ongezond zijn en ook niet-rokers zouden kunnen aan trekken. De NVWA is inmiddels al een onderzoek gestart naar de cam pagne, zegt een woordvoerder desgevraagd. De uitslag daarvan laat nog even op zich wachten. ,,Maar het verbod op tabaksre clame wordt heel breed uitge legd'', aldus de woordvoerder. Een eventuele geldboete voor Philip Morris vanwege het over treden van de wet kan variëren tussen de 45.000 en 450.000 euro. woensdag 5 mei 2021 GO Breuk 'verandert niets' aan hulp armen en zieken Bob van Huët Rotterdam AM Melinda en Bill Gates, die door president Obama in 2016 beiden werden onderschei den met de Medal of Free dom, mogen genoeg heb ben van elkaar, hun gezamen lijke strijd voor een betere we reld geven ze niet op. foto's ap EN GETTY IMAGES - Melinda Gates De Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA) is een onderzoek gestart naar de onverwachte reclamecam pagne die tabaksproducent Philip Morris is begonnen. Re clames voor tabak en aanver wante producten zijn verbo den, maar Philip Morris denkt een maas in de wet te hebben gevonden. Victor Schildkamp Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13