r-i the EUWS 11 g COVER Donald Trump laat van zich horen: hij overweegt '100 procent' een comeback. Terwijl Joe Biden grote stappen zet, blijft de Republikeinse oppositie verstrikt in een interne richtingenstrijd. Peilingen laten zien dat iedereen wil dat ik het doe De Trumpisten en de afvalligen blijven openlijk kissebissen, met Trump voorop. In zijn interview met nieuwszender Fox haalde hij nog eens uit naar Mitch McConnell, de partijleider die afstand van hem nam nadat hij zijn verlies bleef ontkennen en een meute extremistische aan hangers het Capitool bestormde. ,,We hebben goed leiderschap nodig. Mitch McConnell heeft het niet ge weldig gedaan. Ik denk dat ze McConnell moeten wisselen'', zei Trump. Enkele weken geleden noemde hij McConnell al een domme son of a bitch. McConnell reageerde onderkoeld. ,,We kijken naar de toekomst, niet naar het verleden.'' En de toekomst van de partij, zei McConnell, is Tim Scott, de senator die afgelopen week een reactie op Bidens speech in het Congres mocht uitspreken. Scott valt op als kleinzoon van een analfabete katoenplukker, die het tot enige zwarte Republikein in de Senaat schopte. De partijtop is lovend en laat openlijk blijken te hopen dat Scott voor het presidentschap gaat. Geen lucht Maar zolang Trump blijft zinspelen op een comeback, krijgen zulke po tentiële nieuwe sterren geen lucht. Of hij echt terugkeert in de politiek is onzeker - Trump houdt vooral graag de aandacht vast met cliffhangers. Zo lang onduidelijk is wat hij van plan is, hebben weinig Republikeinse po litici zin om zichzelf te profileren als tegenstander van Trump. Naast Tim Scott sorteren onder meer een aantal senatoren en voormalig kabinetsle den voor op een campagne. Onder hen oud-vicepresident Mike Pence en voormalig VN-ambassadeur Nikki Haley. Maar als Trump weer mee doet, zei Haley al, haakt ze af. De existentiële crisis in de partij leidt af van waar het om gaat: oppositie voeren tegen Joe Biden. Effectieve kritiek hebben Republikeinen voor alsnog niet gevonden. De eerste stap pen die Biden zet om het land met sociale programma's uit de corona crisis te helpen, zijn overwegend po pulair bij kiezers. Trump blijft relatief onzichtbaar nu hij geen toegang meer heeft tot sociale media. De gedachten die hij jarenlang op Twitter deelde, ver stuurt hij nu in persberichten. Van grootse plannen voor een eigen par tij, een mediabedrijf of een online platform is al lang niets meer verno men. Van zijn vrouw evenmin - Me- lania Trump vult haar dagen volgens bronnen van CNN met bezoekjes aan de spa in Mar-a-Lago. Waar de meeste oud presidenten zich opgelucht een tijdje terugtrokken uit de nietsontziende schijnwerpers van Amerikaanse me dia, verlangt Trump terug naar zijn tijd in het Witte Huis. Hij vergadert wekelijks met zijn politieke team en denkt '100 procent' aan een nieuwe kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap, zei hij afgelopen week in gesprek met Fox Business. ,,De peilingen laten zien dat iedereen wil dat ik het doe.'' Iedereen, dat is Trumpiaans over dreven. Maar terwijl hij zich terugge trokken heeft tussen medepensiona- do's in Florida, wijzen peilingen er inderdaad op dat Trump de populair ste figuur in de Republikeinse partij blijft. Zes op de tien Republikeinse kiezers willen dat hij in 2024 weer meedoet, bleek vorige maand uit een peiling van Reuters en Ipsos. Hij verloor wel wat terrein. Voor het eerst sinds de zomer van 2019 zien weer iets meer Republikeinse kiezers zich in eerste instantie als Republikein, in plaats van als Trump-aanhanger, geven ze aan in een peiling van NBC News. Maar de gouden formule voor succes in de partij is nog steeds loyaliteit aan Trump. In een tussentijdse verkie zing in Texas wilde een van de kan didaten zo graag zijn steun, dat ze Trump live op tv haar telefoonnum mer gaf in de hoop dat hij zou bellen. Republikeinen hopen eind vol gend jaar bij tussentijdse Congres verkiezingen zetels terug te winnen van de Democraten. Maar de partij is het niet eens over de koers die daar voor nodig is. Een flink deel is loyaal aan Trump en kopieert zijn provoca tieve politiek. Zo worden in veel Re publikeinse staten strengere kiesre- gels ingevoerd, om vermeende ver kiezingsfraude te voorkomen. Aan wijzingen dat fraude invloed heeft gehad op de verkiezingen van vorig jaar zijn er niet, maar dankzij Trumps leugens daarover is het een Republikeins speerpunt geworden. Een andere, kleinere groep kan niet wachten om het Trumpiaanse drama achter zich te laten. Liz Che ney bijvoorbeeld, dochter van voor malig vicepresident Dick Cheney en hooggeplaatst Congreslid, blijft te gengas geven. Iedereen die leugens over de verkiezingsuitslag blijft ver spreiden 'vergiftigt' het democrati sche systeem, verklaarde ze op Twit ter. Tot woede van Trump en zijn aanhangers - zij willen haar uit haar toppositie woensdag 5 mei 2021 Trump zegt dat hij 'op zeker' terugkeert in politieke arena 1X1,zi, Adviseur Stephen Miller deelde deze foto met Trump op Twitter. zetten. Minder dan een kwart van de Republikeinse kiezers gelooft dat Bi- den eerlijk gewonnen heeft, sugge reert een peiling van CNN. Karlijn van Houwelingen Washington -Donald Trump M Zijn aanhangers willen Trump terug, roepen ze tijdens een demonstratie op 1 mei. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11