Moeilijke koffie II II II 9 mmÊ IN QUARANTAINE DAG 416 Ik ben over het algemeen geen moeilijke eter. Probeer ik m'n kinderen ook bij te brengen. Eten wat de pot schaft. Mijn smaak is ook niet exquise. Ik proef het verschil tussen een goede en een slechte wijn, maar van vele variaties daartussen ontgaan me de finesses. Alle bieren zijn voor mij hetzelfde. Het enige waar ik moeilijk over doe in dit leven is koffie. Het schijnt dat het een hel is om met mij in een koffietentje te staan als ik wat bestel. Mijn grote kinderen lopen, wijs geworden, inmiddels weg als het zover komt. De kleintjes zien me nog als een interessant sociologisch fenomeen: de man die moeilijk doet over koffie. Mijn vrouw wordt er ge woon gek van. Het is ook niet makkelijk als je naast een man zit die, aan het eind van een lekkere maaltijd, in een restaurant steevast vraagt: 'Hebt u goeie koffie?' Ik weet ook wel dat zo'n vraag feitelijk geen zin heeft. Die ober kan moeilijk zeggen: nee meneer, we hebben een slappe bak. Maar toch hoop je ooit een keer een eerlijk antwoord te krijgen. Ik hou van sterke koffie met een beetje warme melk. Ik drink er twee bakken per dag van. Als ik het zelf maak, doe ik een dubbele espresso in een laagje warme melk. Maar er is geen koffiecafé dat er in slaagt te doen wat ik doe. Vaak lijkt het er een beetje op. Koffie bestellend moet ik vaak denken aan een lied van Tom Waits, waarin hij op zeker moment zegt: the coffee just wasn't strong enough to defend itself (de koffie was niet sterk genoeg om zichzelf te verdedigen). Dat is mijn angst. De slappe bak. Die verpest mijn hele dag. Blijft de hele dag klotsen in mijn maag. Maar soms denk ik dat het ook niet alleen aan mij ligt. Gisteren bijvoorbeeld, kwamen we aan de balie van een kleine koffietentje en ik had enorm behoefte aan een sterke cappuccino. Dus ik vraag: ,,Een cappuccino met een extra shot graag.'' Zegt dat meisje: ,,U wilt een capo en een dubbele espresso?'' Ik: ,,Nee, extra koffie in de cappuccino." Zij: ,,Oh, eenflat white." Ik: ,,Nee, een sterke koffie!'' Zij: ,,Ja, dat is eenflat white." Ik: ,,Maar waarom heet-ie dan witte koffie?'' Ze haalde haar schouders op. ,,Pff, oké, sterke koffie graag met melk dan.'' Ik kreeg een cap puccino, geloof ik. Het schijnt datheteen hel is om met mij in een koffietentje te staan rijtje van muiters moeten voegen? De vraag is of het ons sneller meer vaccins had opgeleverd. In 't Veld noemt dat een illusie. ,,In de hui dige geglobaliseerde wereld ben je als klein land afhankelijk van an deren. Als Nederland slaan we ons altijd op de borst vanwege onze speciale relatie met de VS en het VK. Maar als het erop aankomt, telt dat niet, zie je in deze crisis. Die landen houden al hun vaccins zoveel mogelijk voor zichzelf.'' Gewicht Ook De Visser stelt dat EU-lidsta- ten 'al klagend toch steeds moeten erkennen' dat ze als land op zich zelf weinig gewicht in de schaal leggen. ,,Zelfs Duitsland is dan geen grootmacht. Maar met 450 miljoen Europeanen ben je wel een superbelangrijke speler.'' Daarbij is het ook een 'West Europees belang' om vaccins te verdelen over het hele continent, zoals nu ook weer gebeurt met de extra Pfizer-levering, schetst De Visser: ,,Je kunt wel snel je eigen land inenten, maar in het open Europa heb je dan binnen de kort ste keren de pijn als andere landen achterlopen. Veel Oost-Europea nen werken hier, dan brengen ze voortdurend het virus binnen.'' Het pronken met topposities in internationale vaccinatieranglijs ten heeft ook een pr-keerzijde, denkt Van de Pas. ,,Wat landen als de Verenigde Staten en het Ver enigd Koninkrijk doen, wordt nu vooral gezien als een succesver haal. Maar voor een deel tonen ze zich ook het slechtste jongetje van de klas door al het vaccin voor zichzelf op te eisen. Je kunt het vergelijken met een kleuterklas waarin het grootste en dikste jon getje vooraan in de rij staat door iedereen eruit te ellebogen.'' Daarbij bestaat het gevaar dat arme landen, waar het coronavi rus bij gebrek aan voldoende vac cins zijn goddelijke gang kan blij ven gaan - en kan blijven muteren - worden vergeten. De EU is vol gens In 't Veld de belangrijkste fi- Dit gaat over wereldwijde problemen, die je in ieder geval als EU gezamenlijk zult moeten aanpakken Voor elke scheet moeten alle 27 lidstaten apart toe stemming geven nanciële donor van initiatieven om ook minder bedeelde delen van de wereld genoeg coronavac- cins te bezorgen. ,,Ook dat mag wel eens vermeld worden.'' De wereld anno 2021 bestaat uit machtsblokken - China, Rus land, de VS, India, Brazilië - waar de S van spierballen vaak zwaarder lijkt te tellen dan de S van solidariteit. De vraag is hoe de Europese landen zich daartoe denken te gaan verhouden. ,,Je moet daar als EU een krachtig blok tegenover zetten'', vindt In 't Veld. Dat denkt ook Van de Pas. ,,Geopolitiek heb je geen andere keus, ook als je internationaal een rol wil blijven spelen.'' Geleerd Zou de EU bij een eventuele volgende pandemie beter zijn voorbereid op de uitdagingen die wachten? De kenners twijfelen. Enerzijds was de coronacrisis een wake-upcall. Anderzijds lijkt er structureel (nog) weinig veran derd. ,,Volgens mij hebben we buitengewoon weinig geleerd'', zegt In 't Veld. ,,Veel lidstaten durven grote veranderingen niet aan en blijven het liefst hun eigen ding doen. Terwijl je als Europa gezamenlijk zoveel voor elkaar zou kunnen krijgen. Zorg dat je autonoom wordt, bijvoorbeeld in de ontwikkeling en productie van vaccins. Maar ook op het ge bied van het bestrijden van een pandemie. Creëer een Europees RIVM, en geef dat echt de leiding. Nu moddert elk land maar wat aan.'' Ook Van de Pas vindt dat natio nale regeringsleiders het Euro pese geluid met veel meer lef en overtuiging uit zouden moeten dragen. ,,Dit gaat over wereld wijde problemen, die je in ieder geval als EU gezamenlijk zult moeten aanpakken. Dat is een ge nuanceerde boodschap, en voor veel politici geen populaire. Maar we leven nu eenmaal in een we reld die aan alle kanten met el kaar verbonden is.'' ook nog als gevolg dat lidstaten de grenzen voor elkaar sluiten, omdat het ene land wel gevaccineerd zou zijn en het andere niet.'' Ook nu de gezamenlijke strate gie nog altijd overeind staat en er acht verschillende coronavaccins zijn ingekocht, blijkt het lastig ge noeg om de Europese eenheid te bewaren. Hongarije en Slowakije sloten op eigen houtje deals met Rusland over de inkoop van het in de EU nog niet goedgekeurde Spoetnik-vaccin, de Oostenrijkse premier Kurz klaagde dat zijn land van Brussel te weinig vaccins kreeg toebedeeld. Kortom: scheu ren genoeg in het landenbolwerk. Had Nederland zich ook in het Tweede prik gehad Israël Ï0VID-19 dinsdag 4 mei 2021 GO Frank H - ijÊ Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl - Remco van de Pas, Instituut Clingendael - Sophie in 't Veld, Europarlementariër 040521 BRON: OurWorld in Data, RIVM, Stand 2 mei Percentage van de bevolking dat geheel is gevaccineerd. injection only Soronavirus t/accine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9