Commission européen European Commission 8 NIEUWS CORONA BESTRIJDING Via een stroeve vaccinatiecampagne ploetert Nederland zich binnen Brusselse kaders naar het einde van de coronacrisis. Lege restaurants, volle ziekenhuizen: hoe helpt de EU eigenlijk bij de coronabestrijding? at we te dan ken hebben aan de Euro pese Unie?'', verzucht een bron op het Binnenhof. ,,Laat me even denken.'' Nog niet zo veel, is impliciet de boodschap. Het 'ver driet van Brussel' is groot: er was gedoe rond de inkoop van vaccins en praktische procedures rond het verlenen van keurmerken slepen maar voort. Een aanvraag kan zomaar anderhalf jaar lopen, al worden nu sneller ontheffingen verleend. Jaloers keek men afgelo pen jaar op het Binnenhof naar de VS of het Verenigd Koninkrijk, landen die niet gehinderd werden door trage beleidsmolens. En het is ook pijnlijk: wie de in ternationale ranglijstjes raad pleegt, ziet dat de EU qua gezette prikken nog altijd ver achterloopt op landen als Israël, Amerika en dus ook het VK, dat vorig jaar uit de unie stapte. Terwijl terrassen er vaak weer vol zijn en zieken huizen leeg, is het in de EU op de meeste plekken nog andersom. Hoe dat komt? Kort door de bocht: Brussel is een politiek- bestuurlijk gedrocht dat leidt tot halfbakken besluiten en onein dige vertragingen. Deels klopt die onderbuikanalyse, zegt Remco van de Pas, expert internationale volksgezondheid en verbonden aan Clingendael en het Instituut voor Tropische Geneeskunde in Antwerpen. ,,De manier waarop de EU is ingericht léidt tot vertra ging." Maar, vervolgt Van de Pas, dat komt niet omdat Brussel dat zelf wil. ,,Dat is omdat de 27 lid staten het zo hebben ingericht. De Europese Commissie mag pas handelen als alle regeringsleiders dat goedkeuren.'' Toen de coronacrisis uitbrak, had de EU op het gebied van volksgezondheid 'geen enkele be- voegdheid', stelt Justus de Visser, oud-diplomaat, voormalig ambassadeur en schrijver van een boek over de EU en de corona crisis. ,,Lockdownmaatregelen, winkelsluitingen, de volgorde waarin een bevolking wordt ge vaccineerd, daar heeft Brussel allemaal niets over te zeggen.'' Kortzichtig De EU-lidstaten houden een on derwerp als volksgezondheid lie ver volledig in eigen hand, consta teert ook Europarlementariër Sophie in 't Veld (D66). ,,Als je het mij vraagt nogal onnozel en kort zichtig. Het betekent wel dat de EU totaal geen middelen in de ge reedschapskist had toen de crisis uitbrak. Met touwtjes en plak band is er vorig jaar een vaccin- inkoopstrategie op touw gezet.'' Hoe vooral lidstaten onderling de boel een paar versnellingen kunnen vertragen, is te zien bij het Europese inkoopprogramma voor mondkapjes, schorten en andere beschermingsmiddelen. Eind ja nuari 2020 ligt er een plan, maar lidstaten wachten een maand voordat er een klap op gegeven wordt. Rijkelijk laat als je weet dat midden februari experts waar schuwen dat de mondkapmarkt 'leeg is'. Illustratief voor de stroeve aan pak is ook de 'vaccinatiecoup' die de Nederlandse minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge samen met zijn collega's in Duits land, Frankrijk en Italië pleegde. De Jonge, gefrustreerd over het ge brek aan actie in Brussel, ging met deze 'vaccin-alliantie' zelf in on derhandeling met AstraZeneca, en maakte in juni de eerste deal. Hoe wel de landen benadrukten dat ze de ingekochte 300 miljoen doses eerlijk over de EU-landen zouden verdelen, was de Europese Com missie net als veel collega-lidsta ten woest over het wilde verbond. ,,Het was misschien leuk om een mooi nummertje te kunnen ma ken in de eigen nationale media, maar het was een bezopen idee'', zegt oud-diplomaat De Visser. ,,Een paar weken eerder hadden ze in de EU nog afgesproken om sa men op te trekken. Natuurlijk krijg je dan meteen de volle laag.'' En het is ook een beetje flauw, vindt In 't Veld. ,,Bijna elke lid staat, ook Nederland, durft het niet aan om de Commissie meer bevoegdheden te geven. Dus voor elke scheet moeten alle 27 lidsta- ten weer apart toestemming ge ven. En vervolgens ga je klagen dat 'Brussel' niet opschiet." Ook Van de Pas vindt dat de lidstaten 'boter op hun hoofd' hebben. ,,Ze willen alle controle en regie in handen houden, en daarmee vertragen ze zelf de boel.' Het idee van de vaccin-alliantie, gevormd door vier van de rijkste EU-landen, appelleert desondanks aan een gevoel dat ook hier leeft. Als we zelf de vaccins hadden in gekocht, zouden we dan niet veel meer succes hebben gehad? We hebben immers geld zat Kenners gruwen van het idee dat landen tegen elkaar opbieden. D66'er Sophie in 't Veld zegt: ,,Met Eerste prik gehad dinsdag 4 mei 2021 GO Personeel van de Pfizer- fabriek waar coronavaccins worden ge maakt in het Belgische Puur. FOTO REUTERS M Commissie voorzitter Ursula von der Leyen op een perscon ferentie over corona vaccinaties. FOTO REUTERS 'Meer lef en leiderschap bij volgende crisis' Niels Klaassen Chris van Mersbergen Den Haag Percentage van de bevolking dat minstens één prik heeft gehad. 040521 BRON: OurWorld in Data, RIVM, Stand 2 mei Coronavirus Vaccine mjectinn only

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8