Opgerold: kinderporno platform met 400.000leden Melding over vermist kind komt toch op Burgernet 5 Programma herdenking ben ik vanavond niet. Ik wacht buiten op de Dam. Ik had gek scherend gezegd dat ik wel om de hoek zou wachten, onder de luifel van de Bijenkorf. Als het van avond maar een beetje aardig weer is. Er is grote kans op storm en regen. Nu zullen de koning en ik niet zo snel wegwaaien, maar toch. Er is geen plan B, het gaat altijd door. Grote eer Ik vind het een grote eer om een jaar na hem, de koning, de toe spraak op de Dam te houden. Dat doe je één keer in je leven. Een paar maanden geleden zei ik met een 'ja'. Maar nu het zo dichtbij is, begint het te kriebelen. Het moet meteen goed en ernstig. Dat is best spannend, ook voor mij. Ik ben vrij om te zeggen wat ik wil, uiteraard in samenspraak met het comité. Het luistert nauw. Je wilt het juiste zeggen, voor die plek en dat tijdstip, en je wilt vooral geen mensen beschadigen. Het is geen cliché, het is waar: de vrijheid moet je koesteren, die is niet vanzelfsprekend. Ik ben van de eerste generatie die in zijn leven geen oorlog heeft meege maakt en de welvaart heeft zien groeien. Het is een prachtige tijd om mee te maken, maar je moet er met z'n allen aan werken. Of het zo blijft? Als ik tv kijk of kran ten lees, twijfel ik daar weleens aan. Mensen komen te vaak en te snel tegenover elkaar te staan. Misschien dat ze daarom mij wel hebben gevraagd, ja. Er zullen best mensen zijn die me niet mogen, maar ik ervaar niet zo veel vijandigheid. Zeker de laat ste jaren is die algehele waarde ring enorm gegroeid, dat maakt me wel verlegen. Serieus Deze toespraak past goed in deze fase van mijn leven. Ik ben geen komiek meer. Het is allemaal heel organisch gegaan. Oudere komieken hebben soms wat treurigs. Ik had lang genoeg met een alpinopet en korte broek op het toneel gelopen. Ik wilde de serieuzere kant op. Toen kwam Joop van den Ende met het toneelstuk The Sunshine Boys. Van het een kwam het an der. Het geheime dagboek van Hendrik Groen. Ook de film. Nou ben ik daar eigenlijk niet zo van. Veel takes voor een paar shots. Ik ben toch meer van zoiets als de voordracht op de Dam. Je schrijft, je gaat erheen, je draagt voor. Het is de eerste herdenking zonder Martin, mijn man. Dat klopt. Zoals veel de eerste keer is. Eerste kerst alleen, eerste verjaar dag. Dat is bijzonder en verdrie tig. Al zijn Martin en ik op 4 mei dus nooit samen op de Dam ge weest. Sterker, het is dus ook mj eerste keer daar.'' Op Boystown registreerden zich in amper twee jaar tijd ruim 400.000 gebruikers. ,,Ze hoefden zelf niet per se beeldmateriaal te uploaden. Daarom was het platform zo popu lair'', zegt Julia Bussweiler van het Centraal Bureau voor Bestrijding van Internetcriminaliteit (ZIT) te gen deze krant. Aan het onderzoek namen ook politiediensten in de Verenigde Staten, Canada, Zweden, Australië en Nederland deel. Over verdach ten in deze landen kan Bussweiler niets zeggen. De landelijke eenheid van de Nederlandse politie reageer de niet op ons verzoek om een reac tie. Paraguay De vier verdachten zitten sinds me dio april al vast, maar hun aanhou ding werd omwille van het onder zoek tot gisteren stilgehouden. Het gaat om vier Duitse staatsburgers in de leeftijd van 40 tot 64 jaar. De drie hoofdverdachten zijn een 40-jarige man uit Paderborn (Noordrijn- Westfalen), een 49-jarige man uit Mühldorf am Inn (Beieren) en een 58-jarige man uit Noord-Duitsland die sinds enkele jaren in Paraguay woont. Ze zouden de beheerders van het kinderpornoplatform zijn geweest en gaven gebruikers van Boystown volgens het OM veilig heidsinstructies om het risico van ontdekking door de politie zo klein mogelijk te houden. Verdachte nummer vier, een 64-jarige man uit Hamburg, geldt als een van de meest actieve gebruikers. Hij zou sinds juli 2019 ruim 3500 bijdragen hebben gepost. Bussweiler: „Geïnteresseerden konden zich gratis aanmelden met een gebruikersnaam en wacht woord. We hebben ruim 400.000 van die namen gevonden, maar sommigen opereerden onder twee of meer gebruikersnamen. Ze had den toegang tot het platform en twee chatruimtes. Op het eerste werden vooral beelden van seksu eel misbruik van j ongens uitgewis seld, in de chats beeldmateriaal van jongens en meisjes. Het ging om fo to's en video's van ernstig seksueel misbruik van jonge kinderen. Om de onderlinge communicatie tus sen de gebruikers te vergemakkelij ken, waren verschillende taalgroe pen opgezet.'' Hoeveel jongens en meisjes op de kinderpornobeelden te zien zijn en waar ze vandaan komen, moet ver der onderzoek uitwijzen. ,,De erva ring leert dat een deel van dat ma teriaal oud is, soms dateert het van jaren geleden, en een deel is nieuw'', licht de ZIT-woordvoerster annex officier van justitie bij het parket-generaal in Frankfurt toe. „Analyse van het beeldmateriaal op de server en op de in beslag geno men gegevensdragers van de vier verdachten moet daar meer duide lijkheid in brengen.'' De server van Boystown stond volgens haar in Moldavië. Waarom de beheerders kozen voor dit land, gelegen tussen Roemenië en Oe kraïne, is nog niet duidelijk. ,,Ze huurden de server bij een aanbie der waarover we omwille van het onderzoek voorlopig niets kwijt kunnen.'' Verdachten vast De ontmanteling van het platform is de derde grote kinderpornozaak in Duitsland in relatief korte tijd. In het onderzoek naar een misbruik- zaak in de buurt van de stad Mün- ster zit al een twintigtal verdachten vast. Speurwerk in een kinderpor nozaak in Bergisch-Gladbach bij Keulen leidde naar meer dan der tigduizend onbekende verdachten. Beide zaken staan los van Boys- town, zegt ZIT-woordvoerster Bussweiler. ,,De federale recherche in Wiesbaden kwam de vier Duitse verdachten op het spoor dankzij onderzoek op het darknet naar nieuwe sites en wat erop gebeurt.'' DEN HAAG Meldingen van kinderen die vermist of moge lijk in levensgevaar zijn, worden vanaf 22 juli verspreid via Bur- gernet en niet meer via Amber Alert. Minister van Justitie Ferd Grapperhaus meldt aan de Tweede Kamer dat hij niet van plan is dit besluit terug te draaien. Achter Amber Alert zit een bedrijf en Burgernet is van de politie. Dit lokale waarschu wingssysteem is nu uitgebreid met een landelijke functie. Het bedrijf Netpresenter van Amber Alert keerde zich tegen het aflopen van het contract, onder meer via een petitie. Maar volgens Grapperhaus heeft de politie straks meer controle over de alarmeringen en is Burgernet goedkoper. dinsdag 4 mei 2021 GO n it ti Ti nntniiï* ■«'ïBSSÜISï M Het centrum van Rotterdam werd groten deels ver woest door een bombar dement in de Tweede We reldoorlog. FO TO'S FERDINAND GRI- MEYEREN BEELD EN GELUID/ STADSARCHIEF ROTTERDAM Vanaf 18.50 uur wordt een herdenkingsbijeen komst gehouden in de Nieuwe Kerk in Amster dam. Schrijver Roxane van Iperen houdt de 4 mei-voordracht Stem men uit het diepe. Sopraan Laetitia Gerards verzorgt een muzikaal optreden, onder begeleiding van enkele leden van het Metropole Orkest. Vanaf 19.50 uur is de plechtigheid op de Dam. Aan het begin van de herdenking op de Dam leggen de koning en ko ningin een krans. Daarna volgen de Taptoe, de twee minuten stilte en het Wilhelmus. Op de Dam houdt de 19-jarige Amara van der Elst een spoken word-voordracht, hierna geeft André van Duin een toespraak. Tijdens de her denking worden verschil lende kransen en bloemen gelegd voor de oorlogs slachtoffers. Vanaf 20.20 uur is er een defilé langs de kran sen en bloemen. M André van Duin spreekt op de Dam bij de Nationale Dodenherdenking. FOTO ROBIN UTRECHT Met de arrestatie van vier ver dachten denken de Duitse poli tie en justitie een van 's werelds grootste kinderpornoplatforms op het darknet te hebben ont manteld. Caspar Naber Berlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5