'Huis kopen in Goes? Dan er zelf gaan wonen!' 7 OOSTBURG ATOOMKELDER STAAT TE KOOP De atoomkelder in Oostburg krijgt sinds het bouwwerk te koop staat landelijke (media-) aandacht. Makelaar Jan de Dobbelaere zet de immens dikke deuren open. „Uit Utrecht, Arnhem, overal komt interesse vandaan." Jan de Dobbelaere opent het grote hek aan de Tra- gelweg in Oostburg. Met moeite, het hek kan wel wat olie gebruiken. We stappen het door bomen en strui ken overwoekerde terrein op. In de hoek staat een huisje, dat nog het meest op een elektriciteitshuisje lijkt. Het is de ingang van een atoomkelder, die in de jaren '50 is gebouwd als bescherming tegen een kernbom uit het oosten. De kelder was bedoeld voor de Be scherming Bevolking (BB), een groep van brandweerlieden, eerste hulp en vrijwilligers, die de bevol king in de Koude Oorlog be schermde mocht De Bom vallen. Voor gewone burgers was de kel der verboden terrein. Zij moesten onder de trap van hun huis schui len. Makelaar De Dobbelaere wijst de weg in de kelder. Na het afdalen van de trap zit je plots twee meter ondergronds en zeventig jaar te rug in de tijd, die er heeft stilge staan. Daarom is er ook veel inte resse de kelder te kopen, nu het perceel bebouwd mag worden. Bo ven de kelder mag een woonhuis komen. ,,Het zijn vooral liefheb bers die zich melden", vertelt de makelaar. ,,Uit Utrecht, Arnhem, overal komen ze vandaan." Ze willen allemaal de schuilkel der intact houden. De plek ademt Met de nadruk op misschien, want de gemeente gaat eerst onderzoe ken of dit middel en andere maat regelen kunnen worden ingezet om onder meer starters op de woning markt meer kans te geven. Een zo geheten zelfbewoningsplicht was als het aan de partij Nieuw Goes lag meteen ingevoerd. Zo'n plicht houdt in dat een koper van een huis er zelf moet gaan wonen. In dat ge val behoren praktijken zoals be schreven aan het begin van dit arti kel tot het verleden. Nieuw Goes vindt dat particuliere investeerders te veel de overhand krijgen, waar door starters de pineut zijn. Middenweg De partij wilde burgemeester en wethouders de opdracht geven meteen werk te maken van de zelf- bewoningsplicht. D66 en de Partij voor Goes (PvG) sloten zich daarbij aan. Maar het ging sommige andere fracties in de gemeenteraad iets te snel. Daarom is een middenweg ge kozen. B en W hebben nu van de hele gemeenteraad de opdracht ge kregen te onderzoeken welke maat regelen genomen kunnen worden om de Goese woningmarkt vlot te Nieuw Goes vindt dat particuliere investeerders te veel de overhand krijgen trekken. De plicht om als koper zelf in een huis te gaan wonen, kan zo'n maatregel zijn. ,,Er zijn al heel wat gemeenten in het land die dit in strument gebruiken", weet Nieuw Goes-raadslid Onno van de Velde. Dat geldt ook voor een andere maatregel die Nieuw Goes, D66 en PvG het liefst meteen hadden wil len invoeren, maar die nu wordt meegenomen in het onderzoek. Dat is het antispeculatiebeding. Dat houdt in dat een woning niet mag worden doorverkocht binnen een afgesproken tijd, bijvoorbeeld drie of vijf jaar. Daarmee kan worden voorkomen dat huizen enkel en al leen worden gekocht om er snel winst mee te maken. Voor beide ge noemde maatregelen geldt overi gens dat ze niet overal kunnen wor den ingezet. Mochten ze in Goes worden ingevoerd, dan ligt het voor de hand dat dit gebeurt bij nieuw bouwprojecten op gemeentegrond of andere plannen waarvoor toe stemming van de gemeente nodig is. In die gevallen kan de gemeente namelijk eisen stellen. Mochten de instrumenten wor den ingevoerd, dan kan altijd wor den afgeweken om bepaalde rede- De plicht om als koper zelf in een huis te wonen kan de markt vlot trekken nen. Zo zou bij de zelfbewonings- plicht een uitzondering kunnen worden gemaakt als het huis wordt verhuurd onder een bepaald be drag. B en W moeten van de ge meenteraad binnen zes maanden met resultaten van het onderzoek komen. dan ook geschiedenis. De geschie denis van de Koude Oorlog, toen gevreesd werd voor nucleair oor logsgeweld. De hoofdingang toont het aan. In de muur zit een luik, waar je ra dioactief besmette kleding in de poneert. Daarna bereik je via een druksluis de douches, waar je je twintig minuten moest afspoelen om je van alle radioactiviteit te ontdoen. In de bunker konden vijftig personen schuilen voor maximaal twee weken. Omdat de slaapkamer hen niet allemaal kon huisvesten, mocht iedere acht uur een andere groep slapen. In de kantine vonden de schuilers ver tier. Fietsen voor stroom In de telefooncentrale hield de centralist contact met de burge meester en wethouders, die onder het gemeentehuis een eigen kel der hadden. Ook konden de bun- buiten aangezogen en twee keer gefilterd. ,,En als de filter kapot was, moesten de mensen fietsen om stroom op te wekken." De bunker is uiteindelijk nooit gebruikt. De atoombom viel niet. Nu krijgt de kelder een andere functie, afhankelijk van wie hem koopt. ,,Er mag een bed break fast in komen", schetst De Dobbe laere een mogelijkheid. Later die middag leidt hij opnieuw belang stellenden rond. Landelijke media als de Tele graaf besteedden al aandacht aan de bunker, PowNews wilde ook graag langskomen in Oostburg. De Dobbelaere: ,,Dit is dan ook een unieke locatie om te wonen." kers in Goes en Middelburg be reikt worden. En mochten de tele foonlijnen door de vijand zijn doorgesneden, dan kon in de ra diokamer contact met de buiten wereld worden gezocht. In de commandokamer, het crisiscen trum van de kelder, werd de nu cleair besmette omgeving in de gaten gehouden. En de frisse lucht dan? ,,Die werd geregeld met een filter", zegt De Dobbelaere. De lucht werd dinsdag 4 mei 2021 BE De schuilkelder blijft wel intact Bob Maes Oostburg Je bent op zoek naar een huis, ziet iets moois en doet een bod. Maar helaas, je wordt overboden. Tot je verbazing zie je hetzelfde huis korte tijd later te huur staan. Het blijkt te zijn gekocht door een investeerder. Tegen dit soort praktijken gaat de gemeente Goes misschien iets doen. Rob Paardekam Goes Kijk op de site bij /video Te koop in Oostburg: lap grond met bunker Makelaar Jan de Dobbelaere demonstreert hoe de stroom werd opgewekt. FOTO'S ANNE HANA Om in de atoomkelder te komen, daal je een steile trap af die uitkomt bij twee zware metalen deuren. De twee deuren vormen een sluis, om ge vaarlijke stoffen buiten te houden. De telefoontafel in de commandokamer. M Het hele perceel mag bebouwd wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52