Strijd om aanpak corona bij rechter 4 André van Duin (74) spreekt vanavond op de Dam tijdens de Dodenherdenking. Zelf was hij ook verbaasd dat hij werd gevraagd. In het gebombardeerde Rotterdam was de oorlog bij hem thuis geen thema. Van Duin vertelt dat hij op 4 mei altijd naar het homomonument ging. 4 MEI-TOESPRAAK ANDRE VAN DUIN MS* Volgens Viruswaarheid had de noodtoestand uitgeroepen moeten worden om de maatregelen te kun nen rechtvaardigen. Nu de over heid dat achterwege heeft gelaten, zou het pakket maatregelen in strijd zijn met grondrechten en in ternationale verdragen. De Staat bestrijdt dat. De opge legde beperkingen zouden zich verdragen met wettelijke grond rechten, er zou geen noodtoestand voor nodig zijn om deze juridisch te kunnen dragen. Volgens de Staat miskent Virus waarheid de ernst van de situatie. Viruswaarheid wees onder meer op de jaarlijkse sterftecijfers, die al jaren op hetzelfde niveau zitten. ,,Ons hele land is gesloopt, maar in de grafiek is niets bijzonders te zien'', aldus Jeroen Pols, jurist van Viruswaarheid. Ook vorig jaar zou er geen piek in de cijfers zijn aan te wijzen. Er is geen sprake van een werkelijke pandemie, aldus Pols, maar er wordt 'een virtuele pande- mie gecreëerd'. De Staat meent dat Viruswaarheid 'in een andere werkelijkheid leeft' met haar niet wetenschappelijk onderbouwde claims. Dijkdoorbraak De advocaat van de Staat, Reimer Veldhuis, benadrukte dat het leeu wendeel van de maatregelen is genomen om de effecten van het virus te beperken. ,,De Staat hoeft niet te wachten op een dijkdoor braak'', aldus Veldhuis, maar kan die ook proberen te voorkomen. Volgens Viruswaarheid moet er in- ternationaalrechtelijk juist wel worden gewacht op die dijkdoor braak, om rechtmatig grondrech ten van burgers aan te tasten en vrijheden weg te nemen. In zijn argumenten tegen de re deneringen van Viruswaarheid leunde de Staat herhaaldelijk op de recente waarschuwingen van het Outbreak Management Team (OMT). Die laten zelfs geen ruimte voor meer versoepelingen op korte termijn, om de druk op de zorg niet tot onhoudbare proporties te laten groeien. Viruswaarheid procedeerde eer der tegen de Staat. Een procedure over afschaffing van de avondklok werd in eerste instantie gewonnen, maar die overwinning was van korte duur. In hoger beroep hield de rechter de avondklok in stand. De rechter doet uitspraak op 10 mei. oor de Dam zochten ze ie mand die een groot publiek aanspreekt. Ik loop zo veel jaren mee dat veel mensen uit verschillende gene raties van me hebben gehoord. Bekendheid dus, en geen straf blad... Maar serieus, dat eerste is wel belangrijk. Er kijken veel mensen, het moet velen aanspre ken. Verbaasd was ik wel. Ik ben van nS de oorlog, van '47. Bij ons thuis in Rotterdam werd er niet over gesproken. Mijn vader werd bij een razzia opgepakt en moest werken in Duitsland. Maar dat was nooit een onderwerp van ge sprek. Ik vroeg er natuurlijk wel naar. Dan zei hij: ,,Ach jongen, dat wil je niet weten.'' Dat was het dan. De binnenstad van Rotterdam lag in puin door het bombarde- ment van 14 mei 1940. Zelf groeide ik op in Delfshaven, de Watergeusstraat. Dat was nét buiten de brandgrens, de straten en huizen lagen er niet in puin. Ik herinner me het Rotterdam van toen vooral als een plek waar je als kind heerlijk tussen de ruïnes kon spelen. Fikkie stoken, verstoppertje spelen, voetballen. Dat is mj herinnering aan de verwoeste stad. Op 4 mei gingen Martin, mijn overleden man, en ik altijd naar het homomonument. Dat is hier om de hoek in Amsterdam. Een prachtig monument, één van de eerste in de wereld. Zoals ik het beeld van Zadkine, de stad zon der hart in Rotterdam, ook zo'n prachtig monument vind. Op de Dam liggen niet heel het jaar bloemen, bij het homomonu ment wel. Het is een intieme bijeenkomst. Zelf heb ik nooit last gehad van onderdrukking of van geweld wegens mijn geaardheid. Ik kwam sowieso terecht in een artiestenwereld waarin dat geen thema is. Nee, dat heeft niet zo zeer met Amsterdam te maken. Ook hier in deze stad hoor en lees je verschillende berichten, ook hier worden homoseksuelen lastiggevallen. Bij de herdenking in de Nieu we Kerk, voor de kranslegging, dinsdag 4 mei 2021 Heel Nederland wordt met de coronamaatregelen 'in een de tentieregime gehouden' en 'zit in een open penitentiaire inrich ting'. Dat moet direct stoppen, zo eiste de stichting Viruswaar heid gisteren in een kort geding tegen de Staat bij de rechtbank in Den Haag. De coronamaatre gelen moeten van tafel. ,,We glij den in rap tempo af naar een to talitaire staat." ANP Den Haag GO Paul van den Bosch Amsterdam 'V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4