I I Landelijke interesse atoomkelder Oostburg ÏM um-tT m 6 Organisaties teleurgesteld: 'onrealistische eisen en gebrek aan onderscheid' s ;HV' Ali Pankow Zierikzee Bij de gemeente lijkt het gevoel voor onderscheid te ontbreken vol gens Berita Valk van De Kunst schouw. ,,Wij zijn geen evenement in de zin van veel mensen bijeen op een afgesloten locatie. Twee maan den geleden hebben wij met een delegatie van het bestuur wethou der Jacqueline van Burg een duide lijk beeld geschetst van onze kunst manifestatie", zegt Valk. Ze somt op dat het gaat om 40 lo caties met exposities verspreid over een groot gebied, waarvan een flink aantal in de open lucht. Dat met alle Wat ons nekt is die verplichte 1,5 meter afstand die voorlopig van kracht blijft locatiehouders afspraken zijn ge maakt over 1,5 meter afstand en over een routing. Volgens Valk zou de wethouder bekijken of een voor lopige vergunning mogelijk zou zijn. Digitale presentaties Maar in plaats daarvan kwam vo rige week van ambtelijke zijde de mededeling dat er in elk geval vóór 16 juni geen vergunningen voor evenementen verstrekt worden. Dat was dus te laat, want De Kunst schouw 2021 stond gepland van 11 t/m 20 juni en ter elfder ure een dergelijke manifestatie twee weken verplaatsen bleek voor zowel voor kunstenaars als locatiehouders niet :'"s v- V V- v V R X "i 'S V! P' ife mogelijk. Noch afgezien van de vraag of de vergunning na 16 juni wel verstrekt zou worden. Valk zegt persoonlijk nog steeds het gevoel te hebben dat de Kunst- schouw dankzij alle voorzorgs maatregelen zonder risico gehou den kan worden, maar zij respec teert uiteraard het besluit van het bestuur om de manifestatie ook dit jaar te schrappen. De kunstcom missie buigt zich nu over mogelijke digitale presentaties en richt zich vervolgens op de Kunstschouw 2022, die het thema 'Water' zal krij- gen. Taco Meeles van de Havendagen Zierikzee is vooral teleurgesteld. Hij zegt goed overleg met de gemeente te hebben gehad, maar ziet geen an dere mogelijkheid dan annuleren. ,,Wat ons nekt is die verplichte 1,5 meter afstand die van kracht blijft tot iedereen een tweede vaccinatie heeft gehad en dat is pas in septem ber of oktober. De andere mogelijkheid van een afgesloten evenemententerrein waar iedere bezoeker een negatief testresultaat moet tonen, past niet bij het karakter van de Havendagen. Het is niet verstandig nu verdere verplichtingen aan te gaan, we moeten we de Havendagen dus nog maar een jaar uitstellen.'' Volgens de gemeente is er overi gens geen sprake van het niet verle nen van een vergunning aan de Ha vendagen, maar heeft de organisa tie na diverse overleggen zelfbeslo- ten het evenement niet te organise ren. Dat geldt ook voor de Kunst- schouw nadat een en ander veel vuldig is besproken met de organi satie, aldus de gemeente. Wat be- treft de Open Monumentendag die door de gemeente zelf al is aange kondigd, wordt gemeld dat de hui dige maatregelen tot 16 juni gelden. ,,Open Monumentendag vindt pas in september plaats onder voorbe houd van de dan geldende maatre gelen." Ook de Stichting Culturele Acti viteiten Schouwen-Duiveland laat inmiddels weten wegens het niet verlenen van een vergunning door de gemeente voor niet-afgesloten terreinen vier concerten te moeten annuleren in juni en juli. Jan de Dobbelaere opent het grote hek aan de Tragelweg in Oostburg. Met moeite, het hek kan wel wat olie gebruiken. We stappen het door bomen en struiken overwoe kerde terrein op. In de hoek staat een huisje, dat nog het meest op een elektriciteitshuisje lijkt. Het is de ingang van een atoomkelder, die in de jaren '50 is gebouwd als be scherming tegen een kernbom uit het oosten. De kelder was bedoeld voor de Bescherming Bevolking (BB), een groep van brandweerlie den, eerste hulp en vrijwilligers, die de bevolking in de Koude Oorlog beschermde mocht De Bom vallen. Voor gewone burgers was de kelder verboden terrein. Zij moesten on der de trap van hun huis schuilen. Makelaar De Dobbelaere wijst de weg in de kelder. Na het afdalen van de trap zit je plots twee meter on dergronds en zeventig jaar terug in de tijd, die er heeft stilgestaan. Daarom is er ook veel interesse de kelder te kopen, nu het perceel be bouwd mag worden. Boven de kel der mag een woonhuis komen. ,,Het zijn vooral liefhebbers die zich melden", vertelt de makelaar. ,,Uit Utrecht, Arnhem, overal komen ze vandaan." Ze willen allemaal de schuilkelder intact houden. De plek ademt dan ook geschiedenis. De ge schiedenis van de Koude Oorlog, toen gevreesd werd voor nucleair oorlogsgeweld. Sluis naar de douche De hoofdingang toont het aan. In de muur zit een luik, waar je radioac tief besmette kleding in deponeert. Daarna bereik je via een druksluis de douches, waar je je twintig mi nuten moest afspoelen om je van alle radioactiviteit te ontdoen. In de bunker konden vijftig personen schuilen voor maximaal twee we ken. Omdat de slaapkamer hen niet allemaal kon huisvesten, mocht ie- dere acht uur een andere groep sla pen. In de kantine vonden de schui- lers vertier. In de telefooncentrale hield de centralist contact met de burge meester en wethouders, die onder het gemeentehuis een eigen kelder hadden. Ook konden de bunkers in Goes en Middelburg bereikt wor den. En mochten de telefoonlijnen door de vijand zijn doorgesneden, kon in de radiokamer contact met de buitenwereld worden gezocht. In de commandokamer, het crisis centrum van de kelder, werd de nu cleair besmette omgeving in de ga ten gehouden. En de frisse lucht dan? ,,Die werd geregeld met een filter", zegt De Dobbelaere. De lucht werd buiten aangezogen en twee keer gefilterd. ,,En als de filter kapot was, moesten de mensen fietsen om stroom op te wekken." De bunker is uiteindelijk nooit ge bruikt. De atoombom viel niet. Nu krijgt de kelder een andere functie, afhankelijk van wie hem koopt. ,,Er mag een bed breakfast in ko men", schetst De Dobbelaere een mogelijkheid. Landelijke media als de Telegraaf besteedden al aan dacht aan de bunker, PowNews wilde ook graag langskomen in Oostburg. De Dobbelaere: ,,Dit is dan ook een unieke locatie om te wonen." dinsdag 4 mei 2021 SD Geen Kunstschouw en Havendagen Geen Kunstschouw 2021 en ook geen Havendagen Zierikzee dit jaar. Bij de betrokken organisa ties heerst teleurstelling, zo niet verbittering over het niet ver strekken van een tijdige vergun ning en het stellen van onrealis tische eisen aan wat wel zou mogen. -Taco Meeles, Havendagen k 1 - - V'JlaJ *4 - -IV.- Publiek bij de Kunstschouw van 2017 bij werk van Jan Ketelaar in Ellemeet. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA De atoomkelder in Oostburg krijgt sinds het bouwwerk te koop staat landelijke aandacht in de media. Makelaar Jan de Dobbelaere zet de immens dikke deuren open. ,,Uit Utrecht, Arnhem, overal komt interesse vandaan." Bob Maes Oostburg Kijk op de site bij /video Te koop in Oostburg, lap grond met bunker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49