Mag ik dat aol zeie...? 10 ZEELAND Zuiderburen WANNES VAN DE VELDE MUSEUM VLEESHUIS HERDENKT Op 29 april zou Wannes Van de Velde 84 geworden zijn. Dit was de aanzet voor het Museum Vleeshuis in Antwerpen om een themajaar rond 'Wannes' te lanceren. Gewoon zijn voornaam zeggen, is voor een Antwerpenaar al genoeg. Want hoe moet je de zanger, dichter, kunste naar, activist anders omschrijven? Streektaal Poppentheater In het theater zorgt hij mede voor een revolte via de voorstelling Mis- tero Buffo van de Internationale Nieuwe Scène. Al stort hij zich meer op het traditionele poppen theater. In 1973 komt zijn klassie ker uit. Ik wil deze nacht in de straten verdwalen zien heel wat Antwer penaren nog altijd als een ode aan hun stad, maar dat is een misvat ting. Het was de titelsong van een Franstalige film die zich afspeelt in Brussel. Op de drempel van een nieuwe eeuw blijft hij indruk maken. Sa men met bluesmuzikant Roland Van Campenhout tekent hij met Oorlogsgeleerden voor een prach tige cover van Bob Dylans Masters Of War. 2000 is ook het jaar waarin bij hem leukemie wordt vastge steld, toch blijft hij optreden. Voor de gemeenteraadsverkie zingen van 2006 organiseert muzi kant Tom Barman het festival 0110. Filip Dewinter van het extreem rechtse Vlaams Belang zou we- leens de nieuwe burgemeester van Antwerpen kunnen worden. Het festival komt op voor eenheid en verdraagzaamheid. Wannes Van de Velde mag niet op de affiche ontbreken. Zichtbaar getekend door zijn ziekte ontroert hij de massa aan de Gedempte Zuider- dokken. Zijn laatste hoogtepunt? De jonge jaren bepalen ook bij Wannes Van de Velde de verdere levens loop. Zijn moeder was in het Schipperskwartier bij de ha ven een zingende huisvrouw. Het gezin leefde boven een Spaanse winkel, flamenco zou later zijn grote liefde worden. Als student aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten ontwikkelt hij een belangstelling voor volksliederen, wat in de jaren 1960 uitgroeit tot een passie. Het is de tijd van de protestliederen, ook Wannes springt op die trein. Hij zingt in het Antwerpse dialect on der meer over de sloop van de oude Antwerpse stadskern. Op 10 november 2008 overlijdt hij in het Antwerpse Stuivenbergzie- kenhuis. Troubadour herdacht Voor eeuwig en voor altijd de stadsdichter, een borstbeeld in de wijk Klein Antwerpen of een hui zenhoog gedicht tegen de gevel van volkscafé Half Souke in de Hoogstraat. Nu voegt Museum Vleeshuis daar veel meer bij. Het 'schrijfkot' van Wannes kreeg daar sinds augustus 2019 een plaats. Een wandeling door de ha venwijk waar hij opgroeide, ein digt via een expo in dat 'schrijfkot'. De deelnemers maken kennis met de oude instrumenten die hij be speelde of een selectie van zijn poppen. Zo liet hij De Neus zingen over de afbraak van de Vleeshuis- Bekende artiesten en schrijvers vertellen over Wannes als kunstenaar en inspirator wijk, op een zucht van Het Steen en de Schelde. In deze coronatijden is de expo ook digitaal te bezoeken, maar in het najaar ligt de focus op de 'Woensdagklankenconcerten'. Een hele mond vol voor een reeks con certen die Wannes' muzikale veel zijdigheid belichten. Verschil lende muzikanten die met hem nog hebben samengewerkt, zullen dan optreden. Onder hen fan en acteur Lucas Van den Eynde. Radio 1 van de openbare omroep VRT presenteert een podcast. Be kende artiesten en schrijvers ver tellen over Wannes als kunstenaar en inspirator. Via de website van Museum Vleeshuis kan je nog het hommageconcert van de Erfgoed dag 2021 beluisteren, een lijst op Spotify presenteert zijn repertoire voor wie daar niet mee vertrouwd is. Toen me ruum een jaer gelee vó d'eeste keer op slot hienge, luusterde iedereên goed en wier d'r zelfs gezeid, dat me nae onze 'opsluting' wi beter mee mekaore om zouwe hae. Nou, ik merke di weinig van. Het liekt of vee mensen alleên mè meer agressie ebbe. Je moe tegen woordig zó goed naedienke vódao je wat zeit. Mag ik eigenlijk nog wè vraehe an iemand, die op het wandelpad tussen Zoetelande en Valkenisse onder langs de dunen op de fiets riedt, of 'n weet dat het fietspad di nie mi is! Het ant woord was in de praktijk alleên een hróte 'smond'! En wat te dienke van aol die mensen die over de boulevard fietse of zelfs over de diek bie ons en gewoon een lilleke brul heve, omda ze vinde da jie in de wehe loopt. Dat bordje mee 'verboden voor fietsers' ebbe ze nie gezie. Je zou het moete mohe zeie Mag ik reagere, as er over ons toe ristische fietspad een wielrenner mee een hróte schreêuw laet wete dan 'n langs moet (het bin naebie aol- tied mannen)? Z'n artslagmeter mag nie nè beneeOns beperke onseihen tot 'schielijk' achter mekaore te he rieë. Anders reagere liekt zinloós. En ook verder in 't verkeer liekt het of iedereên soms mè doet wi ie of zie zin in eit. Op de A58 rie ik meêstal net boven de onderd, mè wat ruust er dan wè nie vóbie. Ze kieke soms nog even meewarig nè die ouwe vent mee z'n slekkehangetje. Zou je een mee gebaer mohe laete zie dat ulder fout zitte? Zou ik er wat van mohe zeie as ik di wi een meisje op een paerd het bin naebie aoltied meiden) zie, die d'r paerd laet schijte wi dat beêst wil en een hróten oop achterlaet op b.v. het fietspad. Kan ik een opmerking maeke, as een ond datzelfde doet en het baasje even in gedachten ver- zoenke mee het mobieltje bezig is en dus niks opruumt? En wat te dienken over aole vuul- nisbakken op durp. Die ore naebie aol d'n aeven tevoren an de weg gezet. Soms mee een deksel dat nie dicht kan en wi 's nachts de wind en 's ochens vroeg de veugels vrie spel ebbe, wideu laeter wi iemand aoles moe oprume. Zou ik d'r wat over kunne opmerke, da sommige bakken dan ook nog een stuit bluve stae, om- valle en een gevaer bin vó 't verkeer of vó mensen, die over 't trottoir wille? Mag ik ies zeie over mensen, die aole coronaregels an d'r laerze lappe en een "Van Rossumtje"deeë, toen ze nog op een uutnódiging moeste wachte? Mag ik.Anvullingen ge noeg. Het antwoord is: natuurlijk mag dat. Mè doe je dat ook? Nou, ik bin vorzichtig, wan vódao je het weet krieg je in ieder geval een hróte mond en wat verwensingen nè je toe. En dirom zwieg ik en zwiege d'r ve len. Laet mè zitteMe maeke aole- maele wè es een fout.! En voral..'t kan gevaerlijk weze! dinsdag 4 mei 2021 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Wannes Van de Velde Museum Vleeshuis brengt een hommage aan Wannes Van de Velde. De eeuwige Antwerpse stadsdichter Dominique Piedfort Antwerpen Info: www.museumvleeshuis.be en www.radio1.be Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42