II Van Dissel bedreigd: vrouwen opgepakt NIEUWS 3 Minister De Jonge verbolgen over viering kampioenschap Denemarken schrapt vaccin Janssen Via berichtendienst Telegram rie pen ze op tot het plegen van geweld tegen de RIVM-directeur of zijn woning. Daarbij werd ook zijn adres gedeeld. Het Openbaar Mi nisterie (OM) sluit meer aanhou dingen niet uit. Een vrouw van 54 jaar uit Apel doorn en een van 52 jaar uit Terneu- zen plaatsten de opruiende berich ten. Ze hebben volgens het OM duidelijk een grens overschreden met hun gedrag. „Bedreiging en in timidatie zijn nooit te rechtvaardi gen'', aldus hoofdofficier van justi tie Michiel Zwinkels. ,,En zeker wanneer iemand zich uit hoofde Via berichtendienst Telegram riepen ze op tot het plegen van geweld van zijn functie inzet voor het wel zijn van ons allemaal, dienen we een sterk signaal af te geven. Derge lijk gedrag kan niet worden geac cepteerd.'' De vrouwen zijn gisteren voorge leid en blijven veertien dagen lan ger in voorarrest. Ze moeten zich op 12 mei voor de politierechter ver antwoorden. Het politieonderzoek naar de Telegram-groep loopt on dertussen door. Meer aanhoudin gen worden niet uitgesloten, laat het OM weten. Met enige buikpijn keek het kabinet dit weekeinde naar het kampioensfeest van Ajax. De boosheid richt zich op club en fans. Dat de spelers supporters opzochten, is bij minister De Jonge slecht gevallen. een noodverordening van kracht was. Ajax-trainer Erik ten Hag merkt op dat de fans beter 'controleer baar' waren geweest als publiek was toegestaan bij de wedstrijd. Maar dat vindt Grapperhaus 'heel merkwaardig'. Dat was, redeneert hij, nog altijd geen oplossing ge weest voor de vele mensen die buiten de Arena stonden. Hoogleraar klinische epidemi ologie Frits Rosendaal schat in dat door de samenkomst zo'n 50 tot 150 mensen besmet zijn geraakt. ,,Het moet zeker niet elke week gebeuren, dan gaan we de gevol gen van voetbalfeestjes wel terug zien op de ic's.'' Als Feyenoord-supporter kijkt minister Hugo de Jonge (Zorg) toch al met 'heel weinig vrolijk heid' naar kampioensfeestjes van Ajax. Maar dit keer 'helemaal' met enig chagrijn. Bij de Johan Cruijff Arena lapten 12.000 fans de coro- naregels aan hun laars en vierden - toegejuicht door de spelers van Ajax - het kampioenschap van de club. Anders dan bij manifestaties op het Museumplein tegen coro namaatregelen of bij drukte in het Vondelpark, greep de politie niet in. Evenmin werd het terrein rond de Arena afgesloten ofwerd er een noodverordening van kracht. ,,Dat voorkomt geen grote groepen mensen'', aldus een zegsman van de gemeente. Toch klinkt vanuit het kabinet kritiek, bij monde van De Jonge. Die haalt uit naar Ajax dat volgens hem meer 'maatschappelijke ver antwoordelijkheid' had moeten nemen. Zo hadden volgens hem de spelers niet naar het parkeer dek moeten lopen, wat de feest stemming uiteraard verhoogde. ,,Ik denk dat het goed is om ons te realiseren dat we ons nog een hele tijd aan de regels hebben te hou den. We moeten echt nog even gedisciplineerd zijn.'' Ook minis ter Ferd Grapperhaus (Justitie) zegt dat het spontane feestje 'niet had mogen gebeuren'. Door de co ronamaatregelen zat een huldi ging er niet in, terwijl terrassen al dicht waren en op het Leidseplein Begrip In kabinetskringen is er wel be grip voor dat het supportersfeestje niet rücksichtslos is afgebroken door de lokale politie. De Amster damse burgemeester Femke Hal- sema koos ervoor de supporters met rust te laten en door oproe pen naar huis te bewegen. ,,Dat begrijpen wij wel'', zegt een rege ringsbron. ,,Want anders kan zoiets escaleren. Hoe graag je het ook beëindigd wilt zien, dat hoeft niet tegen elke prijs.'' Marco Zan- noni, directeur van het veilig heidsinstituut COT vindt dat ook. ,,Het had zo veel erger kunnen zijn, met tiendui zenden mensen meer op verschil lende plekken in de stad. Het zou burgemeester te beslissen, dat vonden ze allebei. En de minister heeft begrip voor haar besluit.'' Het dilemma van Halsema dit weekeinde kwam de minister toch al bekend voor. Volgens Haagse bronnen was er twee we ken geleden soortgelijk contact met de Leeuwardense burge meester Sybrand Buma, toen er fans van voetbalclub Cambuur hun kampioenschap in de Keuken Kampioen Divisie kwamen vie ren. Er werd toen in Den Haag met goedkeuring gekeken naar trainer Henk de Jong van de club die tegen de fans zei: ,,Ik moet dit nu zeggen, en dat is rot, maar jul lie moeten nu naar huis gaan.'' Gebaar Zo'n gebaar maakte Ajax duidelijk niet. Een woordvoerder liet weten dat de club het 'beter' achtte dat spelers toch even hun gezicht lie ten zien bij de supporters dan hen te 'negeren'. In de Amsterdamse gemeenteraad wacht Halsema wel een debat. Annabel Nanninga van JA21 haalt vast uit. Zij spreekt van 'een klap in het gezicht van de zorg'. Toch is er ook begrip. SP- fractievoorzitter Erik Flentge vatte dat gevoel zo samen: ,,Een veldslag organiseren tussen poli tie en supporters zou ook geen goed antwoord zijn geweest.'' naiëf zijn te denken dat je ieder een thuis kunt houden.'' Volgens het ministerie van Justitie is er gisteren wel 'enig contact' ge weest tussen Grapperhaus en Halsema. Dat doet denken aan een antiracismedemonstratie in juni van vorig jaar, op de Dam. Nadat aanwezigen te dicht opeen zaten, appten de minister en bur- Achtten het beter dat de spelers hun gezicht lieten zien dan de fans negeren gemeester of er moest worden in gegrepen. Uiteindelijk werden die berichten vrijgegeven en bleek dat Halsema zich in de steek gela ten voelde door de minister. Zij vond dat hij had ingestemd met haar besluit niet in te grijpen, Grapperhaus zei juist dat hij nooit steun aan dat besluit had ver leend. Dit week einde werd het 'niet netelig', zegt een in gewijde. ,,Het is echtaan de dinsdag 4 mei 2021 GO Kater na Ajax-feest: 'Had niet gemogen' Twee vrouwen zijn afgelopen vrijdag aangehouden op verden king van het bedreigen van RIVM-directeur Jaap van Dissel. De twee worden ook verdacht van opruiing. ANP Apeldoorn/Terneuzen KOPENHAGEN Het vaccin van Janssen (Johnson Johnson) is uit het officiële vaccinatieprogramma van Denemarken gehaald. De Deense autoriteiten hebben besloten af te zien van de inzet van het middel, omdat het in zeldzame gevallen bloedstolsels kan veroorza ken. Volgens de krant Ekstra Bladet wordt het voor Denen echter mogelijk zich vrijwillig te laten inenten met Janssen of met AstraZeneca. Met dat laatste middel was Denemar ken als eerste land in Europa gestopt vanwege dezelfde bij werkingen. Het was eigenlijk de bedoeling dat het Janssen- vaccin een grote rol zou heb ben bij het inenten van de be volking, ook omdat er maar een prik nodig is. De autoritei ten hadden van Janssen de meeste doses besteld. Tobias den Hartog Den Haag Fans juichen de Ajax-spelers uitbundig toe. fotos joris van gennip -Woordvoerder Ajax

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3