II 7 OOSTBURG ATOOMKELDER STAAT TE KOOP De atoomkelder in Oostburg krijgt sinds het bouwwerk te koop staat landelijke (media-) aandacht. Makelaar Jan de Dobbelaere zet de immens dikke deuren open. ,,Uit Utrecht, Arnhem, overal komt interesse vandaan." Jan de Dobbelaere opent het grote hek aan de Tra- gelweg in Oostburg. Met moeite, het hek kan wel wat olie gebruiken. We stappen het door bomen en strui ken overwoekerde terrein op. In de hoek staat een huisje, dat nog het meest op een elektriciteitshuisje lijkt. Het is de ingang van een atoomkelder, die in de jaren '50 is gebouwd als bescherming tegen een kernbom uit het oosten. De kelder was bedoeld voor de Be scherming Bevolking (BB), een groep van brandweerlieden, eerste hulp en vrijwilligers, die de bevol king in de Koude Oorlog be schermde mocht De Bom vallen. Voor gewone burgers was de kel der verboden terrein. Zij moesten onder de trap van hun huis schui len. Radioactieve kleding Makelaar De Dobbelaere wijst de weg in de kelder. Na het afdalen van de trap zit je plots twee meter ondergronds en zeventig jaar te rug in de tijd, die er heeft stilge staan. Daarom is er ook veel inte resse de kelder te kopen, nu het perceel bebouwd mag worden. Bo ven de kelder mag een woonhuis komen. ,,Het zijn vooral liefheb bers die zich melden", vertelt de makelaar. ,,Uit Utrecht, Arnhem, overal komen ze vandaan." Ze willen allemaal de schuilkel der intact houden. De plek ademt dan ook geschiedenis. De geschie denis van de Koude Oorlog, toen gevreesd werd voor nucleair oor logsgeweld. De hoofdingang toont het aan. In de muur zit een luik, waar je ra dioactief besmette kleding in de poneert. Daarna bereik je via een druksluis de douches, waar je je twintig minuten moest afspoelen Er mag een bed breakfast in komen cleair besmette omgeving in de gaten gehouden. En de frisse lucht dan? ,,Die werd geregeld met een filter", zegt De Dobbelaere. De lucht werd buiten aangezogen en twee keer gefilterd. ,,En als de fil ter kapot was, moesten de mensen fietsen om stroom op te wekken." De bunker is uiteindelijk nooit gebruikt. De atoombom viel niet. Nu krijgt de kelder een andere functie, afhankelijk van wie hem koopt. ,,Er mag een bed break fast in komen", schetst De Dobbe laere een mogelijkheid. Later die middag leidt hij opnieuw belang stellenden rond. Landelijke media als de Telegraaf besteedden al aan dacht aan de bunker, PowNews wilde ook graag langskomen in Oostburg. De Dobbelaere: ,,Dit is dan ook een unieke locatie om te wonen." om je van alle radioactiviteit te ontdoen. In de bunker konden vijftig personen schuilen voor maximaal twee weken. Omdat de slaapkamer hen niet allemaal kon huisvesten, mocht iedere acht uur een andere groep slapen. In de kantine vonden de schuilers ver tier. Fietsen voor stroom In de telefooncentrale hield de centralist contact met de burge meester en wethouders, die onder het gemeentehuis een eigen kel der hadden. Ook konden de bun kers in Goes en Middelburg be reikt worden. En mochten de tele- foonlijnen door de vijand zijn doorgesneden, dan kon in de ra diokamer contact met de buiten- wereld worden gezocht. In de commandokamer, het crisiscen trum van de kelder, werd de nu- dinsdag 4 mei 2021 De schuilkelder blijft wel intact Bob Maes Oostburg Het hele perceel mag bebouwd worden. Om in de atoomkelder te komen, daal je een steile trap af die uitkomt bij twee zware metalen deuren. De twee deuren vormen een sluis, om gevaarlijke stoffen buiten te houden.. -Jan de Dobbelaere, makelaar Makelaar Jan de Dobbelaere demonstreert hoe de stroom werd opgewekt. foto's anne hana De telefoontafel in de commandokamer. Kijk op de site bij /video -Te koop in Oostburg: lap grond met bunker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39