5 BORDSPELLEN NIET ALLEEN VERMAKELIJK, OOK LEERZAAM Ze zijn weer helemaal in: 'ouderwetse' bordspellen. Met name uitdagende spellen als Everdell, Codenamesen Pandemic- waarin je de wereld moet redden van een pandemie - zijn niet aan te slepen, merken ze bij boekhandel De Drvkkery in Middelburg. Niet alleen vermakelijk, maar ook nog eens erg leerzaam. handel drijven." De Vlissingse Jeroen de Jonge, werkzaam als docent Duits en de caan op Stedelijke Scholenge meenschap Nehalennia in Middel burg, kan dat beamen. Met enige regelmaat gebruikt hij in de klas spellen. ,,Een spel als Weerwolven legt de verhoudingen binnen een klas meteen bloot. Na een potje weet je precies hoe de pikorde on der de 13-jarigen in elkaar steekt." Als fanatiek gamer - De Jonge heeft zelf een collectie van ruim 120 spelletjes - weet hij als geen ander welke vaardigheden hij kan trainen door het inzetten van Als de cultuur in een klas niet top is, komen ze door spelletjes te spelen dichter tot elkaar bordspellen. „Kinderen leren met spelletjes omgaan met verlies, ze leren vooruitdenken, samenwer ken en discussiëren. Maar wat ik ook doe is ze een Duitse handlei ding geven en een half uur later vragen waar het spel over gaat." Groepsdynamiek Hij ziet dat het spelen van spellen bijdraagt aan de groepsdynamiek. ,,Als de cultuur in een klas niet top is, komen ze door spelletjes te spe len dichter tot elkaar." Diezelfde mogelijkheden ziet De Jonge in het bedrijfsleven. ,,Nu is dat even lastig vanwege corona. Maar in de toekomst zie ik daar zeker kansen, bijvoorbeeld door rollenspellen te introduceren op een heisessie. Dan ontdek je pas écht wie je col lega's zijn." Horrorspellen Ondertussen verkoopt De Bruijne bij De Drvkkery vooral twee- tot vierpersoons spellen. ,,Naar party- spellen als Hellapagos, dat je met twaalf personen kunt spelen, is nu minder vraag. Wel gaat het meer dan ooit om de beleving. Zo doen horrorspellen als Betrayal at the House on the Hill het erg goed. Als je daarmee klaar bent, heb je het gevoel dat je zelf deel uitmaakte van een film." Wie door de Middelburgse boekhandel loopt en een spelletje mee naar huis wil nemen, ziet mogelijk door de bomen het bos niet meer. Het aanbod is enorm. ,,Tot een paar jaar geleden had je een coöperatief spel, een handvol strategische en dat was het wel. Nu zie je dat fabrikanten variaties op hetzelfde thema maken. Omdat ze zien dat het aanslaat." Hij weet dat het lastig is om zon der voorkennis een spel mee naar huis te nemen. Zelf gaat De Bruijne af op wat hij hoort van vrienden. Of wat hij op social me dia leest of ziet. ,,Spelavonden bie den dan uitkomst. Die organiseer den wij tot corona regelmatig. En kun je meerdere spellen uitprobe ren." de inkoop, wel waarom. ,,Kinderen zaten afgelopen jaar veel thuis. Dan is het fijn als je het leren kunt afwisselen met echt fysiek con tact." Scholen kloppen aan Tegelijkertijd zag hij al voor corona dat scholen spellen steeds vaker inzetten voor educatieve doelein den. Zo klopte de Primas-scholen- groep, dat christelijk basisonder wijs in de gemeente Veere en Noord-Beveland verzorgt, bij hem aan. „Spelmakers spelen volop in op thema's als sociale vaardighe den, rekenvaardigheden of onder handelingstechnieken." Toch ziet De Bruijne dat veel spellen die als 'educatief worden ontwikkeld, het vaak relatief slecht doen in de ver koopstatistieken. „Kinderen hebben het maar al te snel door als een spel letje niet is ge maakt voor de fun. Daar prik ken ze zo doorheen. Tegelijkertijd heb je tal van spellen die er niet voor ontwikkeld zijn, maar wel als zo danig kunnen worden ingezet. Bonanza is daar een mooi voor beeld van. Daarin leer je lanceert, zag de omzet afgelopen jaar zelfs met maar liefst 85 pro cent stijgen. En ook dit jaar gaan de verkopen opnieuw skyhigh. Met name spellen met een edu catief karakter doen het opvallend goed, zoals Everdell. Maar ook het wat meer strategische Pandemic, waarbij je als team de wereld moet redden van een pandemie, slaat aan. Bij boekhandel De Drvkkery begrijpt Fred de Bruijne, verant woordelijk voor Wat je bij de Mid delburgse boek handel ziet, is nog maar een kleine greep uit het totale spellenaanbod. Die enorme explosieve groei heeft natuurlijk te maken met co rona. Want we zitten meer thuis en hunkeren naar gezel schap. Reden dat spellen als Everdell en Codenames als warme broodjes over de toon bank gaan en sommige titels zo nu en dan zelfs compleet zijn uitverkocht. Het is een landelijke trend. Kijk bij webwin kels als Bol.com en de top 20 van bestverkochte speelgoedarti kelen bestaat voor ruim de helft uit bordspellen. En dat is wel- eens anders geweest. De Rotterdamse spelontwik- kelaar Identity Games, dat binnenkort Es cape your house Jeroen de Jonge gebruikt spelletjes in de klas. foto lex de dinsdag 4 mei 2021 GO Bordspellen als Pandemic zijn ineens razend populair -Jeroen de Jonge, docent Fred de Bruijne, Tim van Eenennaam en Steffen Brinkhaus (vlnr) spelen na werktijd regelmatig een spelletje. foto dirkjan gjeltema Timo van de Kasteele Middelburg MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37