II 4 Aprilkou zet gewassen op pauze, maar is minder schadelijk dan droogte „De groei gaat langzaam. Maar het is nog veel te vroeg om te panike- ren", zegt Joris Baecke, woordvoer der van agrarische belangenorgani satie ZLTO. Baecke wijst op het bijna ideaal zaaiseizoen dat de akkerbouwers achter de rug hebben. „Het verschil met voorgaande jaren kon bijna niet groter zijn. Het was dit jaar vele malen beter. We konden onder mooie omstandigheden zaaien en planten. Ook de opkomst van het gewas was eigenlijk best goed door de temperatuur en voldoende vocht." In april vertraagde de groei op de akkers. Maar als de tempera turen omhoog gaan en af en toe een malse bui valt, zullen de gewassen de draad weer oppakken. Voor de ene agrariër heeft de kou in april en begin mei meer gevol gen dan voor de andere. De aspergeoogst bijvoor beeld zou nu op zijn piek moeten zijn. Een graadje of 20 is de ideale temperatuur om het witte goud te laten groeien. Maar in april kwam het kwik in Zeeland slechts een enkele keer boven de 15 graden. Bij dat soort temperaturen komt een as perge zijn bed niet uit. ,,De asperges zijn dit jaar veel en veel later", zegt Moniek de Letter, kweker in de buurt van Koewacht. Eind maart zag het er nog goed uit voor de asperges. Toen konden de eerste kisten van het land ge haald maar na 1 april woei de wind vooral uit het noorden. ,,De oogst gaat moeizaam", aldus De Letter. Als het kon zouden ze bij haar kwe- De groei gaat langzaam. Maar het is nog veel te vroeg om te panikeren perges, dreigt er straks een over schot te komen wanneer de tempe ratuur gaat stijgen. Ook voor Johan Elenbaas, fruitte ler op de grens van Walcheren en Zuid-Beveland tussen Arnemuiden en Lewedorp, is deze lente anders dan hij van de laatste jaren gewend. De fruitbomen bloeiden steeds vroeger. ,,Maar nu hoor ik van ou dere mensen dat het eigenlijk een ouderwets seizoen is." De oogst zal een stuk later beginnen, dat is wel Broedende vogels broeden. Die vogels zijn dus erg laat met broeden. Andere soorten rea geren op de lengte van de dagen en gaan broeden als het langer daglicht is. In het laatste geval ontstaat een mismatch als door de kou minder voedsel beschikbaar is", zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Land schap. Maar ook hij stelt, net als de landbouwers en fruittelers, dat la gere temperaturen in april minder schadelijk zijn dan een te warm en droog voorjaar. dinsdag 4 mei 2021 'De asperges zijn echt veel later' Bij temperaturen van onder de 15 graden komen asperges hun bed niet uit. Door de lage temperaturen komen fruitbomen later in bloei. foto belga FOTO PIX4PROFS JORIS BUIJS Theo Giele Vlissingen De omstandigheden om te zaaien waren dit voorjaar ideaal. Maar door de kou in april zijn de gewassen bepaald niet flitsend uit de startblokken geschoten. Toch is er geen reden om nu al grote zorgen te maken voor de landbouw en de natuur. De kou van april is minder schadelijk dan de extremen in neerslag, droogte en warmte van voor gaande jaren. Moniek de Letter met de eerste asperges van haar kwekerij Asperges Zo. foto camile schelstraete kerij Asperges Zo de witte groente 'het liefst naar boven kij ken'. Terwijl nu een tekort is aan as- -Joris Baecke, ZLTO zeker. De bloeiperiode en daarmee de oogsttijd zal over een langere pe riode gespreid zijn. Een voorspel ling over de hoeveelheden fruit die van de bomen komen kan pas over een week of twee, drie worden ge maakt. In de natuur speelt de kou vooral broedende vogels parten. ,,Voor sommige soorten is een hogere temperatuur de aanzet om te gaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36